| anonim_4396 a întrebat:

Tata mi-a zis mai demult ca daca doresti sa ai succes in viata trebuie sa iti alegi o profesie inca din copilarie si sa te axezi pe ea cat de mult poți. A te axa inseamna pentru el (mi-a zis) a o practica la nivelul varstei tale, a te antrena, a citi carti despre tema aia zilnic si a merge la concursuri.
A zis ca chiar de la varsta de 4 ani (in cazul sporturilor de performanta, a muzicii, a limbilor straine etc) si de la 8 ani in cazul altor meserii.
E adevarat? Ce parere aveti?
Eu personal cred ca este o alegere prea drastica pentru un copil si e mai mult făcută de parinti. Ar fi pacat ca un copil sa munceasca atatia ani pentru ca pe urmă sa-si dea seama ca nu asta e ceea ce isi doreste. Si mai ales sa nu-si traiasca copilaria.
Dar nu l-am mai contrazis pentru ca stiu ca e doar o persoana perfectionista (cand vine vorba de mine, nu neaparat de el).

9 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

In opinia mea nu e vorba despre a alege o profesie.
Ci despre a afla ce-i place acelui copil sa faca, sa vezi despre ce e atras, ce talente are, si sa fructifici si sa incurajezi aceste abilitati ale copilului, astfel incat in viitor sa poata avea o profesie in acest domeniu.
Pana la urma, cel mai mult te implineste sa faci ceea ce-ti place.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Depinde de la profesie la profesie. Sportul de performanță sau cântatul la un instrument muzical, canto-ul trebuie învățate de mic că te formezi mult mai ușor, ești maleabil. Copilului să îi placă, nu să fie obligat de părinți!

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Tata ma obliga la 5 ani sa practic tenisul. Iar acum e suparat ca nu fac tenis de performanta rolling on the floor

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Găsește altceva care să-ți placă, nu te lăsa forțat!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Tac-tu n-are minte.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu te lua de tata, că nu-l cunosti.
Ai putină demnitate.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Scuza-ma te rog.
Am crezut ca era raspunsul de la o alta intrebare.
Te rog, scuze. Am confundat contextul.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nici nu vreau sa-l cunosc. Nu asa se creste un copil, obligandu-l sa practice un sport.

| InYourPants a răspuns:

Tata tau e cam rupt de realitate.