| anonim_4396 a întrebat:

Tatal meu fumeaza intens de 35 de ani. Bea vreo 6 cafele pe zi si are o greutate corporala mult prea mare. De asemenea, are un obicei de a dormi pe canapea cu, televizorul deschis, vreo 5 ore pe noapte. Nici el nu mai stie cand si-a facut ultima oara analize, de fapt de cand ma stiu nu l-am vazut sa mearga la doctor. Adica de vreo 15 ani. Nici nu s-a simtit rau si nici nu i-a pasat daca are vreo problema ascunsa. Cand eram mica ii ascundeam pachetele de tigari si brichetele prin casa, iar el ma santaja ca nu ma mai ajuta la matematica daca nu i le dau. I-am zis mau demult sa-si faca si el analize si-mi reproseaza:,, Vrei sa mor?" Efectiv ignora stadiul in care e de zeci de ani doar fiindca nu s-a simtit rau. La 12 ani ii lasam si biletele noaptea pe masa in care ii scriam mesaje emotionante cum ca se sinucide etc. Mi-a tot promis ca se lasa doar ca tot gaseste scuze. Spre exemplu suntem din Bucuresti, iar el mi-a zis la 10 ani ca n-o sa mai fumeze in Bucuresti. Apoi a inceput sa fumeze si i-am amintit de promisiune si mi-a zis:,, A, pai suntem la iesirea din Bucuresti". Daca ii mai zic sa incerce sa faca o schimbare incepe sa tipe la mine si sa-mi spuma toate greselile pe care le-am facut. I-am propus odata la 13 ani sa-si faca analize si mi-a reprosat:,, Vrei sa mor? Asta-ti doresti?". Dar eu il cunosc, nu e o persoana proasta, e doar nepasatoare. Stie ca-mi pasa, dar lui nu-i pasa. Credeti ca mai are vreo scapare, daca o mare parte din viata a trait-o asa?

2 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Romanii zic ca sant sanatosi pana cad pe mana doctorilor apoi zic ce prost am fost ca nu am facut analize.

| Freya1 a răspuns:

Pe om il doare la bască de ce se intampla. Orcum e conștient că o dată si o dată tot va muri, asa ca indiferent cat te străduiește tu sa faci ceva nu ai cum sa il schimbi.Esti copil, nu va asculta de tine.