| RAY a întrebat:

Te-au dezamagit vreodata prietenii? Mai ai incredere in oameni?

Răspuns Câştigător
| Catrice a răspuns:

Aproape niciodată nu am avut încredere în oameni.
A fost o singura excepție, o prietena din copilărie pe care o știam de la grădiniță. Undeva printr-a 5a a făcut ceva nașpa și de atunci am evitat sa mai spun și fac alte chestii cu prietenii, gen doar ieșeam la suc și vorbeam de toate, dar când erau prea curioși, ii evitam.

18 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Te-ai dramatizat de tot.

| Freya1 a răspuns:

Da si nu dar mai incerc.
Eu nu mai am prieteni, decat una singura si iubitu.

| Fatamuntilor a răspuns:

Da,am fost dezamagita, si asta doare!
Dar incerc sa ma bazez pe principiul,, Ca sa nu ai dezamagiri, nu trebuie sa ai asteptari''
Da, mai am incredere in oameni!

| Hammurabi a răspuns:

Nu. Prietenii, nu.
Iar de la ceilalți, nu am prea multe așteptări. Așa că nu prea au cum să mă dezamăgească.
Dacă se întâmplă ca prietenii să te dezamăgească, înseamnă că le-ai oferit prietenia ta mult prea repede.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Adica pe tine prieteni nu pot sa te dezamagesca?

| Hammurabi a răspuns (pentru RAY):

Ba pot. Dar sper să nu se întâmple vreodată.
Îmi aleg cu foarte mare atenție prietenii.

| RAY explică (pentru Hammurabi):

Si eu credeam asta, dar uite ca dezamagirea vine de unde nu te astepti, na nu fac drame dar aveam unele asteptari

| PersonajFictiv a răspuns (pentru Hammurabi):

Ori ca s-au schimbat, bani, pi2de una alta,omul se poate schimba radical chiar de il stii de o viata,nu e mereu vorba de cat de repede le oferi prietenia.
Vorba aia, pana si Lucifer era un inger dar a cazut, ce sa mai zici de oameni.
(Nah, nu-s religios si nu am idee de alea pe acolo, alt exemplu nu mi-a venit in cap).

| SG1995 a răspuns:

Da, și incredibil bate tobele da.
Unii sunt ghilobani, alți nu, dar dacă nu aș avea încredere în existența bunătăți umane, aș fi mai rău decât cei care au profitat de mine.
Din acest punct de vedere nu o să mă schimb, în cred că există persoane care merită încrederea mea.

| Dismally a răspuns:

Prietenii mai putin dar m-au dezamagit foarte tare unii amici, au facut niste lucruri la care nu ma asteptam, nu-mi imaginam ca cineva poate merge atat de departe cu ticalosia. Nu mai am incredere in oameni, cine vrea sa obtina increderea mea va trebui sa o castige si nu va fi usor.

| Emma30555 a răspuns:

Cred ca nu ei ne dezamagesc de fapt avem noi anumite asteptari. Se intampla tuturor. Am incredere in oameni. Uneori ne mai dezamagesc alteori ne fac bucurii, trecem peste fiindca toti gresim.

| RAY explică (pentru Emma30555):

Cum sa nu ai asteptari, e ceva involuntar

| GoldenZenith a răspuns:

Cand o sa fie cineva perfect, când o să se poată uita in oglinda si sa își spună 'eu sunt perfect ca om/prieten" atunci poate să pună astfel de întrebări.
De obicei, primim ceea ce dam și atragem oameni cam ca noi. Nu mă plang de prieteni, pentru că nu am decât vreo doi, trei. Aia ajung și daca m ar dezamăgi, nu aș fi drama queen, aș lăsa și de la mine, că altfel nu aș fi eu prietena ok.

| PersonajFictiv a răspuns:

M-au dezamagit unii,prieteni de o viata, schimbati de bani.
Da, mai am incredere in unii, cu prudenta, sunt si oameni buni pe lumea asta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.
Parțiala,in unii.

| GirlOnline81 a răspuns:

Am fost dezamagita, da. Insa de fiecare data mi-am permis sa cred din nou in oameni.

| RAY explică (pentru GirlOnline81):

E bine ca inca mai ai sperante

| Yunnochan a răspuns:

Cred că fiecare persoană care își face prieteni, ajunge la un moment dat să fie dezamăgită de unul sau mai mulți. Pur și simplu nu putem ști cine ne este prieten cu adevărat și cine nu ne este, până nu se ivește ocazia aceea în care prietenul are de ales să te urmeze în continuare sau să te abandoneze.
Nu am avut mulți prieteni și momentul de față. Pot spune lejer -deși doare- că numai am decât o singură prietenă. Am avut mulți prieteni acum 2 ani? Cred că atâta a trecut de atunci. Aveam cel puțin 15 prieteni cu care ieșeam mereu în timpul liber, era frumos, dar nu permanent. Au mai apărut niște prieteni noi în colectiv, 3-4. Au devenit atât de populari încât eu am fost lăsată baltă, iar într-o zi... nimeni nu mi-a mai dat mesaj cu "hai pe afară". Au trecut alte zile și nici măcar un "cf" din partea cuiva. Poate că și eu sunt de vină, poate că ar fi trebuit să nu tac și să întreb de ce numai exist pentru nimeni, dar am ales să îmi văd de viața mea. Am considerat și încă o fac, că dacă cineva nu mă suportă sau se plictisește de mine, foarte bine atunci, n-am nevoie de explicați...
Cu fata asta(colegă de bancă) cu care am mai rămas prietenă să nu crezi că suntem cele mai apropiate ființe din univers.
Doar vorbim, dar nu ieșim împreună și dacă ar avea de ales între mine și alte prietene le-ar alege pe ele.
Poate că atâta lectură te-a plicitist. Dar ceea ce am vrut să subliniez prin asta, este că... prietenii adevărați nu sunt la orice pas. Ei se găsesc foarte greu. Nu este ușor să fi un prieten bun. În prietenie, găsești multe obstacole, bârfele și cuvintele celor din jur sunt doar un singur exemplu. Ca să numai spun de lucruri mai rele de atât cum ar fi trădarea. Dacă tu, ca persoană consideri că nu ai greșit cu nimic și că nu tu ești cauza dezamăgirii tale, te cred și te susțin. Pentru că și mie mi s-au întâmplat mii de întâmplări similare și știu cât de tare doare dezamăgirea unei persoane importante în inimă. Știu cât de greu este să treci peste. Și chiar dacă ai fi responsabil de tot ce ți-sa întâmplat, e-nregulă. Nu suntem perfecți. Nimeni nu este perfect. Dar cel mai important și esențial este să încercăm să fim plăcuți oamenilor din jurul nostru.
Nu să ne pierdem timpul încercând să fim perfecți, să placem unei anumite persoane sau unui anumit grup de persoane. Fi cine vrei tu să fi și nu-ți fie frică de nimeni și de nimic.
Dacă ai greșit cu ceva, nu te descuraja. Cu toți suntem "imperfecți" în felul nostru. Suntem într-o continuă învățare de alungul vieții noatre. Învățăm din greșeli și trecem peste persoanele care n-au fost în stare să ne fie prieteni și să ne bucure cu prezența lor. DA, ai citit bine: trecem peste ei.
Chiar dacă este greu, ai să vezi că mai devreme sau mai târziu ai să găsești persoane care îți vor fi prieteni cu adevărat. La fel și eu. Atât tu, cât și eu, dar și toate lumea care a fost dezamăgită de prieteni, își vor găsi alinarea în alți.
Și mie îmi este greu să am încredere în noi persoane, cred că după ce suntem dezamăgiți de anumite persoane, începem să credem că prietenia adevărată numai există pentru noi și că e mai bine să nu avem pe nimeni. Nu este așa. Adevărat este că dacă ne încredem în toate persoanele care le avem în față, fără a le cunoaște cu adevărat intențiile riscăm să fim dezamăgiți. Dar închiderea în noi și izolarea nu este în niciun caz rezolvarea problemei.
Sfatul meu, pe care îl urmez eu, este să fi foarte atent la persoanele din jurul tău. Nu înceta să îți faci prieteni, dar nici nu te încrede în oricine îți spune că vrea să fie de partea ta. Ai grijă la persoanele din jurul tău, dar nu le îndepărta pe toate pentru că altfel vei rămâne singur. Fi foarte atent la orice detaliu, bârfă aruncată la adresa ta și cuvânt.
Mult succes în găsirea unor prietenii adevărați, sper că te-am ajutat!?