| 4b a întrebat:

Te "pierzi" in lumea asta fara sens, daca in iubire n-ai gasit inteles?happy

14 răspunsuri:
| Dumnezău a răspuns:

Citat demn de o prepubera,fara prea mari aspiratii de la viata,eventual un post caldut de secretara via SNSPA sau in consultanta de management,insa tot mediocra ramane.S-a ajuns la suprasaturatie cu aceasta categorie de dicton,eu il numesc umectat,depaseste barierele penibilului.

Oameni buni, nu exista iubire, ci doar atractie fizica si interes comun pentru doi oameni.Da' nu, noi gasim termeni pomposi, ca sa pauperizam tot ce inseamna ratiune si gandire logica.Atractia fizica nu are un inteles asa profund,scopul final e cotcaiala si nimic mai mult, iar cine incearca sa nege asta, ori minte, ori e frigida/impotent, ori inca mai crede in povesti cu Harap-Alb si Fat Frmuos.Prea mult incercari de complicare ale ecuatiilor simple ale existentelor efemere!

E foarte plauzibili sa te "pierzi" in lumea, care potrivit spuselor tale, este fara sens, daca o arzi necontenit pe astfel de citate, ce te fac un hipsteras ultra-sentimental vulnerabil.Si nu este fara sens, fiecare ii da un sens convenabil lui.

| RAY a răspuns (pentru Dumnezău):

Tu nu sti ce e aia iubire

| martzian a răspuns (pentru Dumnezău):

"Oameni buni, nu exista iubire, ci doar atractie fizica si interes comun pentru doi oameni." Grecii au 4 moduri diferite de a descrie iubirea. Mi se par de bun simt. Tu, probabil, te referi doar la "eros", pentru ca in zona aia (speculez) iti investesti cel mai mult viata. Daca vrei ca iubirea "sa tina" si sa merite, ai ocazia sa optezi pentru "agape" - cea neconditionata si care nu are limita de timp (si de forme ale trupului).

| FucktheSystem a răspuns:

Nu te pierzi, au harta la metrou.

| Musique a răspuns:

Consideri că nu există lucruri mai bune, mai frumoase decât iubirea?

| Inferno a răspuns:

Nu, Da.

| RAY a răspuns:

Nu,in primul rand lumea are un sens bun sau rau, fiecare avem un sens in viata, sunt persoane care nu pot simnti sentimente si totusi au un sens, in iubire gasesti un inteles daca ti cea ce vrei, si ca pers pe care o iubesti are habar ca vrea ceva serios

| WhatheWow a răspuns:

Da!

| dragos9234 a răspuns:

Nu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu ar exista Dumnezeu viata din punctul meu de vedere nu are sens..Este un aparat de tortura care cu timpul te chinuie din ce in ce mai tare pana pici..In cazul oamenilor mediocrii din punct de vedere al nivelului de trai de ceilalti care nu au case nu mai zic..Acei oameni de ce mai traiesc? Nu ajuta cu nimic societatea si se chinuie si vai de mama lor..Intradevar pentru ei si chiar si pentru noi viata nu are nici un fel de sens.Dar daca ai credinta ai pentru ce sa lupti in aceasta viata..Ai de ce sa te chinui..Deci din punctul meu desi viata este extrem de complicata, existenta lui Dumnezeu ii da intr-adevar un sens..In cele din urma mare majoritate, 90% din populatie gasesc un inteles in dragoste. Daca nu crezi, nu ai ce sa pierzi..de aceea pote sun aceia care incearca sai ii dea un inteles totusi vietii cu droguri si alcol si "distractie". In concluzie viata chiar are sens si fiecare dintre noi are un rol chiar mai important decat am crede. Have fun!

Răspuns utilizator avertizat