| anonim_4396 a întrebat:

Temă psihologică. De când mă știu am o problemă de hotărâre. De ex. îmi propun să fac, multe lucruri, să scriu, să ies periodic la o plimbare în natură și nu doar astfel de lucruri. Toate astea "le visez/imaginez", dar abia abia dacă mă pun să le fac. Și dacă am inceput să le fac nu le termin( în cazul activităților zilnice sau saptamale). Nu pot să fac lucrul pe că mi l-am propus, împotriva faptului că laș dori făcut, eu doar zic o să-l fac așa dar mai târziu. Am încercat dea lungul timpului să mă schimb.

Răspuns Câştigător
| Mosotti a răspuns:

Trebuie sa te duci la un psiholog sa te ajute sa rezolvi problema, singura se pare ca nu merge, si nu are sens sa pierzi timpul, ca-ti face rau ce ti se intampla, se rezolva fara probleme, ai o problema psihologica.

9 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

"Problema" se numeste procrastinare:
Pe scurt:
https://ro.wikipedia.org/wiki/Procrastinare
Pe lung dar in engleza:
https://en.wikipedia.org/wiki/Procrastination

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Vă mulțumesc amandudora!

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Din ceea ce spui îmi denotă faptul că nu ai răbdare să faci duci lucrurile până la capăt. Le plănuiești cu entuziasm în teorie dar când vine vorba de practică acel entuziasm se disipă și îți pierzi interesul pentru acele activități.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Da și așa este.

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

V-ați dat seama d situație foarte bine, sunteți psiholog/loagă?

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Nu, dar mă pricep cât de cât la psihologia umană. happy

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Foarte fain!

| troleibuz a răspuns:

Esti cumva perfectionista?

| anonim_4396 explică (pentru troleibuz):

Nu știu ce este acest termen. Eu nu m-am căutat niciodată de o boală sau ceva. Asta e prima dată când întreb despre ceva ce pare mai mult de cât un defect. Am 18 ani și îmi doresc să îmi schimb un caracter cât mai bun.