| drakudark a întrebat:

Știe cineva cum este la facultatea de chimie din Cluj?

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

O să îți răspund cu rezultate. O fostă studentă de a mea este profesoară la Columbia State University în Chicago. Alta este cercetător gradul 1 la INCDTIM Cluj-Napoca (instituttul de fizică atomică). Am avut alți studenți care au ajuns profesori universitari la noile universități din țară.
Aici poți vedea oportunități de angajare când termini.
http://chem.ubbcluj.ro/studenti/oportunitati.html
Astfel, depinde de pasiunea dtale pentru chimie și dorința de a face ceva în viață, ce vei face dacă ajungi aici. Este o facultate de top în România dar munca trebuie să fie a dtale.
Orașul este prietenos cu studenții, învie și întinerește în fiecare toamnă, și apoi crește căci mulți din cei ce termină își găsesc joburi în meseria lor, se angajează și rămân aici.

3 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am lucrat acolo. Foști colegi sunt acum profi acolo.
Clădirea e veche, parcul alături e încă frumos.
Fetele care dau de 5 ori la medicină și pică, dau apoi aici.
Aici a predat un fost președinte al Academiei române și alt academician, cel mai bun prieten al meu, acum predă chimie la îngeri.

| drakudark explică (pentru sadrian46):

Și ce părere aveți despre facultate?

| sadrian46 a răspuns (pentru drakudark):

O să îți răspund cu rezultate. O fostă studentă de a mea este profesoară la Columbia State University în Chicago. Alta este cercetător gradul 1 la INCDTIM Cluj-Napoca (instituttul de fizică atomică). Am avut alți studenți care au ajuns profesori universitari la noile universități din țară.
Aici poți vedea oportunități de angajare când termini.
http://chem.ubbcluj.ro/studenti/oportunitati.html
Astfel, depinde de pasiunea dtale pentru chimie și dorința de a face ceva în viață, ce vei face dacă ajungi aici. Este o facultate de top în România dar munca trebuie să fie a dtale.
Orașul este prietenos cu studenții, învie și întinerește în fiecare toamnă, și apoi crește căci mulți din cei ce termină își găsesc joburi în meseria lor, se angajează și rămân aici.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Https://erris.gov.ro/....../index.php
Aici am lucrat eu, până în 1992, dar laboratorul atunci avea altă configurație.