| Thecurious a întrebat:

Tiganii sustin examen la limba materna-tiganeasca- la proba de la examenul de bacalaureat?

6 răspunsuri:
| whatevernvm a răspuns:

Da, au și cărți din cultura țigănească scrise de oameni de cultura țigani.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, cu trendul lor demografic, noi o să susținem în curând bacul în Romanes. Janes du?

| TristanTzara a răspuns:

Doar cei ce au făcut liceul la profil cu predare în limba rromă. La fel cum maghiarii care fac liceu la secțiuni în limba română nu dau examen la limba maternă, la fel nici rromii care fac liceul în limba română.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu cred ca exista "Limba rroma" predata in scoli. Apropo oare exista limba rroma scrisa? au alfabetul lor, caractere etc?

| TristanTzara a răspuns:

Dacă cauți chiar și pe wikipedia, există diverse alfabete ale acestei limbi, deși limba propriu zisă e împărțită în diverse dialecte în funcție de zonă (spre exemplu țiganii români, numesc "casă" drept "coliba"). Și deși n-am întâlnit licee care au limba rromă predată, MEN areo listă cu opere pentru examenul de limbă maternă în limba rromă, deci trebuie să existe pe undeva.

| anonim_4396 a răspuns (pentru TristanTzara):

Nu cunosc in detaliu limba lor, ma gandesc ca trebuie sa fie si scrisa., dar majoritatea tiganiilor nu cred ca vorbesc pe limba lor tiganeste.
Tot ce stiu, is ceva articole unde scria ca limba lor e Clar de origine Indiana. Din nordul Indiei.
in Romania&Bulgaria e paradisul lor