Întrebare recomandată | FaraNumePls a întrebat:

Știți metode de învățare a unei limbi străine? Mă refer la cuvinte. Eu știam o metoda cu bilete pe care scria cate un cuvânt și exersau de pe ele. Voi ce metode stiti?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Parerea mea cea mai buna metoda este este implicarea activa in respectiva limba, nu implicarea pasiva, degeaba mergi la un curs, vezi un film, asculti muzica etc
trebuie sa te implici activ sa te folosesti de ea cat mai activ posibil
trebuie inceput cu nucelul unei limbi primele 1000 de cuvinte /100 de verbe apoi tot mai mult
conteaza pronuntia, sintaxa, repet implicarea activa cat mai des posibil in respectiva limba, ce limba inveti?

| FaraNumePls explică (pentru RAY):

Îmi place ideea ta. Vreau să învăț limba engleza pentru început de oarece vreau sa devin însoțitor de bord și trebuie să știu limba engleză si inca una la alegere și mă gândeam să fie spaniola că acolo cuvintele se citesc așa cum se scrie (dar mai sunt cuvinte ce nu se citesc cum se scrie sad ).

| RAY a răspuns (pentru FaraNumePls):

Atunci invata cele mai importante 1000 de cuvinte din lb engleza si 100 de verbe, vrei un curs gratis eurocor?

| FaraNumePls explică (pentru RAY):

Da

| Deaad a răspuns:

Mai întâi se începe cu alfabetul.
Trebuie sa stăpânești perfect alfabetul si pronunția acestuia.
Iar de aici e ușor.
Trebuie doar sa înveți gramatica, cat de puțin pentru început, ca sa te descurci cu chestiile de baza iar apoi treci la vocabular.

Singura problemă este ca durează foarte mult.
Obstacoluri nu ai, daca îți place limba si cultura respectivei tari.

| Alexandrudan19996 a răspuns (pentru Deaad):

Ai putea sa ne lasi un link de unde am putea invata alfabetu?

| Crash94 a răspuns:

Descarcă aplicația Duolingo pe telefon.

| OanaAndreea2004 a răspuns:

Poti cauta pe YouTube lectii de ( si scrii limba straina)...te va ajuta foarte mult, sau poti folosi un dictionar... FUNDA?

| NutellaLover24352 a răspuns:

Paai.
1. ai nevoie de cineva care sa te indrume
2. citeste
3. uita-te la seriale/filme in limba respectiva
4. vorbeste cu un nativ
5. asculta muzica in limba respectiva
6. ia ti mult timp din timpul tau liber