| Doarunaltutilizator a întrebat:

Știu că e o întrebare tampita dar vreau sa vad păreri,credeți că lucruri precum iubire,prietenie,incredere și solidaritate vor dispărea definitiv în viitor? Credeți că lumea se va schimba în mai rau?
Pe bune,am ajuns sa vad asa zisi"prieteni"de ai altora din jur care se bârfesc unii pe alții și râd de problemele lor,ok nu zic că e bine sa ai secrete fata de cei apropiați dar sunt lucruri care chiar nu se pot spune și trebuie să rămână private iar daca vrea să rămână secrete,sa ii respectam dorința,nu? Până la urmă cu ce ești tu mai bun daca razi de problemele altuia, mai mult ii faci rău decât bine.
Nu cred că mai există prieteni în adevăratul sens al cuvântului,cei mai mulți te baga in seama daca incepi sa înjuri pe alții fara motiv și daca razi de hainele altuia, așa mulți chiar o sa te admire. Nici iubire nu poți spune că mai există în adevăratul sens al cuvântului, lumea e așa de superficială acum încât dacă nu faci și nu te îmbraci că alții ești căzut că un limitat,multi oameni buni și de treaba dar timizi ajung sa devina niste roboti și să se comporte că oamenii pe care cândva ii urau doar că să facă parte dintr-un grup și cu toate astea nimeni nu o sa ii accepta că fiind de ai lor deoarece odată ce au fost considerați pampalai o să rămână așa mereu in ochii lor dar ei prefera să accepte toate astea doar că să fie cu cei smecheri ceea ce este trist.
Lumea a uitat ce înseamnă compasiune, moralitate, remușcare și acum toți cred că sărăcia e un păcat și dacă nu ai haine de la Gucci și adidași de la Nike și pantaloni strâmți nu ești considerat că fiind unul de al lor.Baietii devin tot mai nenorociți iar fetele din ce in ce mai ușuratice și la 14 ani vorbesc și se îmbracă că unele de 20 și ceva, mai mult umbla dezbrăcate și se uită doar după cel care are mai multi bani și care seamănă cu Justin Bieber.
Ar fi mai multe de spus dar alte lucruri nu îmi mai vin in minte.

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu,pentru ca sunt motorul evolutiei,tot ce tine de supravetuire,reproducere, nevoia de socilizare nu vor putea sa dispara, pot exista minoritati ca este obligatorie diversitatea, dar in lipsa acestor elemente viata nu ar avea sens, rost
https://ateism-vs-teism.blogspot.com/......erpdf.html

| SG1995 a răspuns:

Solidaritate și empatia nu o să dispară. De ce? Pentru că specia umană e condiționată în așa fel încât în lipsa unui cod de conduită comun să se destrame.
Pe scurt ce-ai descris nu e o problemă de caracter ci una de atitudine, și nu e una general valabilă.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

N-au disparut in 2000 de ani, crezi ca o sa dispara de acum incolo? Oameni cu doua fete au existat tot timpul. Pe vremuri daca n-aveai toale de firma si parinti bogati nu te insurai, lumea chiar nu s-a schimbat prea mult.

| Doarunaltutilizator explică (pentru supadeceapa):

Ai și tu dreptate dar totuși unii copii de 11-12 ani se gândesc ce rost are viața și că mai bine s-ar sinucide și cel mai rau e că au uitat ce înseamnă aia dragoste paternă și bun simț și ei se grăbesc să crească prea repede și se uită la infractori că la niste eroi! Asta chiar nu e OK omule! e chiar trist și îngrijorător! E adevărat și ce zici tu și e trist că lucrurile de genul asta sunt din ce in ce mai vizibile in ochii noștri.

Răspuns utilizator avertizat
| Endoryus a răspuns:

Nu are ce sa dispara. Deja nu mai exista asa ceva la majoritatea oamenilor.

| AlMaDi a răspuns:

O sa-ti prezint teoria mea.
Ai dreptate, lumea nu iti mai arata sentimentele aceasta de bunatate.
Am si aflat de ce.
Imagineaza-ti ca toti acesti oameni au invatat, datorita experintelor mai putin placule, ca au fost raniti.
Astfel sentimentele de iubire, prieteni, incredere si altele de acest fel, au fost ascunse intr-un cufar, precum comorile, fiecare om care a trecut prin viata lor, a tot luat din acest cufar cu comori, si nici unul nu a adauga nestemate.
Din acest motiv, ei au luat cufarul, au pus cele cateva comori ramase, si l-au ascuns departe de ochii lumi.
Si acum fiecare din noi e paznicul propriului cufar, e decizia nostra cum alegem sa il protejam.