| MeisterSchnitzel a întrebat:

Știu că e târziu dar am o întrebare: ce metodă de photoshop folosea Stalin? Știm, de exemplu, de faptul că Stalin l-a șters la propriu pe Troțki (un prieten de-al lui Lenin pe care Stalin l-a exilat în Mexic după ce s-au certat și mai târziu a trimis agenți secreți ruși să-l omoare) dintr-o fotografie de la un discurs de-al lui Lenin din 1917. Sau mai era un prieten de-al lui Stalin (Nicolai și mai nu știu cum) care a participat activ la Marea Epurare și care, după ce Stalin nu a mai avut încredere în el, a fost ucis și șters din toate fotografiile oficiale. Cum făcea Stalin asta? Pot face și eu acasă treaba asta?

6 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Pe vremea aia nu era photoshop boier. Erau experti care stiau cu ce sa stropeasca filmul/hartia fotografica ca sa scoata pe cineva din cadru.

| Meme10Meme a răspuns:

Și Hitler făcea la fel.

| MeisterSchnitzel explică (pentru Meme10Meme):

Despre Hitler am auzit că l-ar fi scos pe Goebbels dintr-o poză, dar Stalin era profesionist.

| Meme10Meme a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Da, era o poza în care era cu trei oameni. După a șters atât de mult încât n-a rămas decât el. Urma sa se ștearga pe el rolling on the floor

| MeisterSchnitzel explică (pentru Meme10Meme):

=]]
Am auzit și eu de poza asta. Dar tu știi cum a făcut să-i scoată pe ăia 3?

| Meme10Meme a răspuns (pentru MeisterSchnitzel):

Sincer, nu. O fi avut o tehnologie care ii ajuta sa ștearga pozele. Ori pur și simplu ar fi pictat pozele alea iar după le puneau la xerox. Nu prea am cunoștințe despre fotografii. Dacă găsești un specialist, poți să-l întrebi.