| KsfNksf a întrebat:

Toată lumea a auzit povestea navei RMS Titanic, lansată de White Star Line, care a plecat la 10 aprilie 1912 din Southampton, Anglia, spre New York și s-a scufundat în apele Atlanticului în noaptea de 14 spre 15 aprilie, ucigând 1514 pasageri din cei 2228. Dar v-ați gândit vreodată dacă nu cumva scufundarea Titanicului a fost plănuită?
"White Star Line", compania care produs Titanicul, a fost cumpărată în 1902 de John Morgan (1837-1913), un bogat și influent bancher american. În 1907, în Statele Unite, a avut loc o criză economică numită "Panica din 1907". Prin diferite metode prea complicate să le explic aici, marii bancheri ai Statelor Unite (printre care și Morgan) au dus la sfârșitul crizei în doar 3 săptămâni. Pentru a împiedica ca o astfel de criză să se întâmple din nou, Morgan a propus așa-numita "Federal Reserve". Bun! Acum trecem la ce ne interesează.
În momentul lansării pe apă a Titanicului, la 10 aprilie 1912, la bord erau Benjamin Guggenheim, Isador Strauss și John Jacob Astor, unii din cei mai puternici opozanți ai "Federal Reserve". (Nu uitați că "White Star Line" era al lui Morgan!) Așadar, este oare posibil ca Morgan să-i fi cerut lui Edward Smith, căpitanul Titanicului, să scufunde vasul? Să nu uităm nici că "White Star Line" avea o datorie de câteva milioane de lire la Amiralitatea Britanică, bani pe care i-ar fi putut obține din asigurarea pe vas. Această teorie e susținută și de faptul că nava RMS California, care aparținea tot lui Morgan, a primit ordine să navigheze încet printre ghețari chiar în noaptea în care s-a scufundat Titanicul. Oare un căpitan de vas cu peste 25 de ani experiență ar fi intrat, cu 21 noduri/oră, într-un câmp de ghețari de 80 de mile marine pătrate într-o noapte fără lună? Eu zic că e clar că scufundarea Titanicului a fost plănuită (mai ales pentru că "Rezerva Federală" a fost adoptată de Congresul SUA la 10 luni de la scufundarea Titanicului; nu există atâta coincidență)! Voi ce credeți?

2 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Eu zic că nu e clar. Dar că unii s-au rugat să fie așa, poate.
Opreaște căptane bamporiu,
Opreaște să mă scoboriu,
Dar Nae puse piciorul,
Și dădu cu bamporiu de fund.
Dame tango.

| Meme10Meme a răspuns:

Da,dar Titanicul a avut multe efecte bune asupra umanitatii. De exemplu, o fanatica sectanta dorea sa sacrifice in orasul ei cateva mii de oameni, dar cand a auzit ca sora-sa a murit pe vas a abandonat ideea. Poate mureau mai multi decat pe Titanic...