| FreddieM a întrebat:

Tocmai am gasit un card de debit. Tre sa plec la serviciu, nu am timp sa merg la banca sa-l predau, politia imi ruineaza ziua daca sun, am treburi importante. De cautat pe net date despre posesor, nici o sansa. Distrugerea lui cred ca e cea mai buna optiune, ca sa nu intre datele lui pe maini gresite. Voi ce ati face?

13 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Sa nu continuam drama inutila, aruncal si gata, ce atata drama

| FreddieM explică (pentru RAY):

Intrebarea mea a fost simpla.,, voi ce ati face?". Ca eu deja am facut ce aveam de facut. In loc sa apari si tu si sa-ti pierzi cumpatul, era mai bine daca iti dadeai si tu cu parerea, ar fi fost de apreciat.
Altfel de ce te-ai obosit sa comentezi ceva, doar ca sa ne arati starea ta de spirit?
Calmeaza-te man, o zi buna.

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Mann eram ironic,e atata panica, drama zilele astea, iti spun ce am facut eu, am dus cardul la banca, cand am gasit un telefon pe strada la fel

| FreddieM explică (pentru RAY):

Da man, dar eu sunt,, busy" zi lumina si-o bucata de noapte, n-am timp de pierdut. Oricum ideea e ca paguba omului e minora, suna la banca si-i face altul, si chiar sunt bucuros ca nu a fost gasit de,, omu rau".
O zi buna, man.

| RAY a răspuns (pentru FreddieM):

Eu ma bucur ca esti empatic,desi esti ateu, dovedesti ca si atei au empatie, bravo, ai grija de sanatatea ta, prea multa munca nu e buna

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă îl distrugi, calci legea, chiar dacă nu te vede nimeni.
Are scris pe el un nume. Poți da un anunț la mica publictate în orașul unde locuiești.

| FreddieM explică (pentru sadrian46):

Oricine cu minimum de judecata, raporteaza imediat pierderea lui, iar banca i-l declara nul instantaneu, un anunt nu rezolva problema deci e inutil efortul. Nu stiu ce spune exact legea in sensul asta, dar considerand nule optiunile de rezolvare a problemei prezentate in intrebare, ce altceva as putea face? Bine-inteles, doresc si protejarea banilor posesorului de aia l-am si recuperat de pe alee, altfel ma faceam ca nu-l vad si sanatate.

| SilentRain a răspuns:

Mergi cu el la banca dupa serviciu

| FreddieM explică (pentru SilentRain):

Nu-i buna solutia, cand termin eu programul e inchisa banca. Mersi de efort.

| SilentRain a răspuns (pentru FreddieM):

In cazul asta, eu las taia si dupa il arunc la gunoi

| RoCkKiD a răspuns:

Cine l-a pierdut probabil l-a blocat deja iar daca e la tine nu are cum sa faca altcineva ceva cu el.

Mergi cu el la banca cand poti si da un anunt pe grupul local de pierdut/gasit.

| Anonim9027 a răspuns:

Te contrazic la partea cu "paguba omului e minora".
Foarte eronat.
Chiar recent un tovaras si-a pierdut cardul de salariu si a observat abia dupa 3 zile! Asta pentru ca in general el mai mult umbla cu bani cash si colac peste pupaza chiar la banca lucreaza omul.
Acum gandeste-te ca in 3 zile cineva putea bine mersi sa-i faca suficiente plati contactless oriunde avea chef happy Cu cat mai multi bani cu atat mai bine.
Cel mai bine e sa iei tu masuri cat mai rapid. Si n-o arzi la modul "sunt busy" dar ai timp de pus intrebari pe TPU si sa faci conversatii. E ipocrizie si fala imputita.
Fa-ti o datorie cetateneasca si reclama pierderea la o banca emitenta cat mai rapid.

Pe spatele unui astfel de card chiar si scrie clar: "in cazul in care gasiti acest card si nu va apartine returnati-l imediat intr-o unitate a bancii emitente".

Deci intrebarea ta e fara noima. Sau te plictiseai numai ca sa stii ca ar face cineva nasoale din egoism sau rautate numai ca sa te simti tu mai sfant pentru atitudinea ta foarte civica de om ocupat. tongue

| FreddieM explică (pentru Anonim9027):

Stai oleaca tovarase, il reclam sau nu ca l-am gasit, omu tot nepierdut e, si cardul tot nul ramane. Unde e paguba? Situatia e reala, daca tu freci menta si ai timp e alt discurs.
Puteam sa-l las acolo in iarba, corect? Si nu aveam batai de cap. Dar era prea la vedere si nu cred ca cine l-ar fi gasit ar fi fost la fel de onest ca mine. Exact asta mi-a trecut prin cap cand l-am zarit, ba chiar o secunda am vrut sa-l,, evit".
Nu merit insultele tale anonimule.