| chiftelutacrocanta a întrebat:

Tot ce vrea omul sa faca e sa profite cat mai mult de viata inainte sa moara,de aceea devine nervos si nerabdator la munca, are impresia ca pierde timp pretios si ca moartea i se apropie si vrea sa se grabeasca acasa sa-si traiasca viata?

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Într-un fel da. Omul vrea să simtă că trăiește, că simte lucruri indiferent dacă sunt stări de fericire sau tristețe(stare care în doze mari nu e benefică). Oamenii simt diferit, dacă ar fi să mă caracterizez strict pe mine aș zice că prin a trăi vreau să iubesc, să cunosc și să fiu naiv din anumite puncte de vedere. De asemenea vreau să mă bucur ca un copil de viață, însă nu singur.

| owlAndreeaIrina a răspuns:

In general da. Doar ca toata lumea vede viata in felul lui. Sau omul este cuprins de niste sentimente de moment. Cei drept viata e cam scurta, dar oameni nu se gandesc sa profite in sens bun de ea. Oamenii incearca sa se imbogateasca. Si in lumea noastra cel mai mult conteaza banii. Deci probabil ca oamenii sunt iritati la locul de munca pentru ca nu pot sa aiba bani mai repede.