| thereforyou a întrebat:

Tot mai multa prostie in Romania.Ati vazut peste tot, e plin de oameni inculti, retardati, incuiati, agramati, analfabeti, care le tin pe a lor mult si bine. Cauza, cred eu, este saracia, dar totusi nu putem arunca toata vina asupra ei. O alta cauza majora este si indiferenta, pe multi oameni nu ii intereseaza nimic, merg la munca, atat, nu fac nimic, si multi tineri habar nu au de nimic, doar sa vorbeasca pe mess, si asta, ca niste agramati, sa se joace pe calculator. Acum nu mai e chestia, cum era inainte, cu mandria ca suntem romani. Sincer mie mi-e cam rusine ca sunt roman, urasc tara asta, urasc multi oameni. Ce parere aveti?

Răspuns Câştigător
April
| April a răspuns:

Citesc cu mahnire mesajul tau si, desi imi iubesc nespus tara si stiu sigur ca este una dintre cele mai daruite de Dumnezeu din Europa, cum spunea Balcescu, nu pot sa te contrazisc si sa spun ca nu ai dreptate. Din pacate in tara pare a fi ramas numai categoria despre care vorbesti si HOTII care si-au facut averi furand tot ce se putea fura, de la padurile nimicite lasand muntii goi, pana la electricitatea pe care o platim dublu fiindca o mana de ticalosi au devenit intermediari intre producator si consumator.Ai dreptate si cand vorbesti despre agramati; aceasta este urmarea decaderii si lipsei de orizont a invatamantului degradat intr-un ritm si intr-un grad inimaginabil.Pare ca toti cei care vor cu adevarat sa munceasca s-au dus pe alte meleaguri, iar cei care vor sa invete i-au urmat. Din fericire, suntem multi si cei care incearca sa munceasca in tara lor cat si cei care mai spera ca invatamantul romanesc le va oferi o sansa.Inteleg revolta ta, inteleg dispretul pentru niste oameni care par a nu avea niciun scop in viata, par a se multumi cu activitati insipide. Dar, daca tot nu putem sau nu vrem sa plecam, daca mai credem inca intr-un viitor al acestei natii nu crezi, oare ca ar trebui sa facem ceva, fiecare acolo unde este si fiecara cu puterile sale? Este drept ca, atunci cand incerci sa schimbi ceva, imediat vor sari puturosii care prefera sa ceara statului sa le faca un podet, de ex., decat sa puna mana sa-l faca singuri. E dscurajant si trist sa vezi niste incompetenti pusi sa rezolve problemele tarii.As vrea sa pot spune ca nu urasc, totusi, pe nimeni, dar mi-e sila si mi se pare terifiant sa vad ce om mediocru si care nu-si cunoaste bine propria limba, conduce destinele invatamantului romanesc sau ce persoana radiind incompetenta si indiferenta crasa pentru evolutia sistemului romanesc de sanatate avem la conducerea acestuia.Singura speranta care ma mai anima, daca e sa fiu sincera, este ca romanii plecati se vor intoarce, fie ei muncitori prin gradinile lumii, fie tineri care au reusit sa acceada la scoli performante din alte tari, cu clase politice interesate de binele tarii si nu de buzunarele proprii.Mai cred inca intr-un viitor al Romaniei. Fereasca Dumnezeu sa ramanem fara valori; daca nici macar speranta nu ne-ar mai ramane ar insemna ca natia aceasta ce a traversat sute de ani sa dispara dizolvata intre popoare prospere si harnice si intre o mutime ce creste cu fiecare an si numita multimea romilor. Un cinic spunea ca nu mai este mult si tara se va numi Rominia. Sper din toata inima sa nu aiba dreptate, fiindca chiar daca unii romani ma dezgusta, eu iubesc patimas aceasta tara.

6 răspunsuri:
| Razvan a răspuns:

Mie imi place tara asta.La nebunie.Nu m-as muta in alta tara niciodata.Aici m-am nascut si in acest pamant poluat am sa capitulez cu viata.Indiferent cat de greu mi-ar fi nu am sa plec de aici pentru a vana vise straine. N-am nevoie de niciun vis american pentru ca il am pe al meu, cel romanesc si autentic
Banii sunt o problema dar nu sunt totul.Sunt alte lucruri care conteaza in viata
Ai mai vazut vreo natie de oameni care sa huiduiasca la propriul imn? Mi se pare inacceptabil.Se canta o istorie de aur si tu cacaciosule care nici macar nu stii sa faci diferenta dintre viata reala si cea virtuala incepi sa te dai scula si sa vociferezi? Pfaa, as sterge cu oamenii de genul pe joswaiting

Abh
| Abh a răspuns:

Totul porneste din primii ani de viata, mai bine spus cei 7 ani de acasa petrecuti de multi fara atentie din partea parintilor, apoi continua cu scoala unde profesorii nu sunt motivati sa faca invatamant de calitate. La aceste lipsuri, mai adaugam si saracia si rezulta un popor delasator si incapabil de performante.

| luiza a răspuns:

In principiu ai dreptate unii sunt saraci financiar altii sunt saraci cu duhul, iar multi sunt ignoranti. Pe altii cei care chiar sunt destepti si ar putea face ceva, nu ii ajuta societatea. De fapt de la asta ni se trage. Cand se gaseste cineva sa incerce sa sparga uniformitatea i se da in cap sa stea unde ii e locul.

| Shuellen a răspuns:

Educatia, e factorul care a declansat astawinking. Nu tine de saracie, sunt oamenii saraci care sunt mai educati decat altii. E si formarea lor de la scoala ce-i drept.Aceste persoane nu sunt constiente ca nu sunt ei singuri pe lumea asta.Asta tine si de adaptarea lor, anturajul lor.Niciodata n-ai sa vezi un om educat intr-o "adunatura" de analfabeti, prosti gramada, incuiati la minte. Dar nici invers... Legea gravitatiei.Chestia cu adolescentii eu zic ca e efemera, trece stati linistiti. Dar depinde mult si cum trece.Parintii ori sunt prea posesivi ori prea nepasatori.Acei parinti "posesivi" cu scoala si alte alea le vor binele copiilor si de-aici ajung persoanele de la adolescent la om matur. Dar la cei nepasatori nu se poate spune acest lucru.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si mie imi este rusine ca sunt roman.straight face

| Roberta_3237 a răspuns:

Din categori oamenilor inculti, retardati, incuiati, agramati, analfabeti faci si tu parte?happy