| uanna29 a întrebat:

Tot vad clipuri pe tik tok si memeuri pe insta cum ca exista nu stiu ce agenti FBI care se uita la tot ce faci cat stai pe laptop, telefon?
Daa, suna absurd, dar de unde a inceput totul? Totusi, trebuie sa ai o imaginatie...top, ca sa te gandesti la asa ceva laughing)))))

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cum am zis, nu suntem monitorizati pe planul asta. Sau cel putin nu cum crezi tu. Nimanui nu ii prea pasa personal de ce cauti tu sau eu sau altcineva pe internet. Totul se invarte in jurul banilor.

Ar fi extrem de multe de zis, dar nu vreau sa dezvolt, pentru ca nu este cazul si oricum ar fi degeaba.

Revenind la exemplul de monitorizare. Tu caui ceva pe internet in bula ta de informatii, o parte din datele cautate sunt intoarse la sursa si analizate mecanic. Ce ii place, ce nu iti place. Aceste lucruri ti se intorc tie inapoi pentru a le cauta si sugera, astfel incat tu nu mai ai dreptul la alegere. Adica ai, dar este o alegere favuta tot in urma acestui context.

Procesorul tau de la laptop, un alt exemplu. Cum Intel a relatat (nu pentru toti) o parte din datele folosite de procesor (cum ar fi cele pe baza browserului), sunt luate cam de 2 ori pe an in anonimat si este vazut cam ce pagini folosesti cel mai des. Putin de la tine, putin de la alte 1000 de persoane si apoi aceste date (pentru siguranta cica) pot fi folosite pentru a ne sugera iar alte lucruri care ne plac noua pe internet. Si iar vin alte "bule" noi.

Si mai multe...

Lumea cauta necunoscutul si tot felul de conspiratii si abureli absurde degeaba (ca asta cu ascultatu) cand nu ii ajuta cu absolut nimic in viata si nu o sa le-o schimbe in mai bine, cand de fapt... adevarul este sub nasul lor ^_^. Si il luam de bun.

7 răspunsuri:
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Asta e de cand lumea. Sau mai bine zis, de cand internetul.
Sau si mai bine zis de cand a inceput telefonia. Cum ca cineva le asculta. Apoi s-a transmis si la internet. Doar ca in cazul din urma este mai putin credibil.

Dar cum ai zis tu... ideea de absurd. Nu asta este absurd. De ce s-ar uita cineva la ce facem cand ORICUM ne dau deja ce sa facem. Internetul sau cel putin ce ni se prezinta noua, este o bula (filter bubble) si oricum majoritatea vad deja ce vor sa vada cei care conduc in mare parte acest flux.

Asa ca absurd, nu parewinking. Doar degeaba.

Seara faina ^_^

| uanna29 explică (pentru DoarBogdan):

Uau, mersi la fel

| Wr3nch a răspuns:

Not really. Sunt oameni care sunt supreveati de FBI si atunci monitorizeaza ce faci, te urmaresc, asculta telefoanele, iti intra in PC. Lumea crede ca is glume, dar daca ei sau NSA-ul cred ca esti periculos afla si ce faci la baielaughing

| uanna29 explică (pentru Wr3nch):

Pai pe oamenii periculosi stiu si eu...dar eu ma refeream in general, ca orice persoana e monitorizata..si tu si eu?
asa se zice, lol laughing

| anonim_4396 a răspuns (pentru uanna29):

Cum am zis, nu suntem monitorizati pe planul asta. Sau cel putin nu cum crezi tu. Nimanui nu ii prea pasa personal de ce cauti tu sau eu sau altcineva pe internet. Totul se invarte in jurul banilor.

Ar fi extrem de multe de zis, dar nu vreau sa dezvolt, pentru ca nu este cazul si oricum ar fi degeaba.

Revenind la exemplul de monitorizare. Tu caui ceva pe internet in bula ta de informatii, o parte din datele cautate sunt intoarse la sursa si analizate mecanic. Ce ii place, ce nu iti place. Aceste lucruri ti se intorc tie inapoi pentru a le cauta si sugera, astfel incat tu nu mai ai dreptul la alegere. Adica ai, dar este o alegere favuta tot in urma acestui context.

Procesorul tau de la laptop, un alt exemplu. Cum Intel a relatat (nu pentru toti) o parte din datele folosite de procesor (cum ar fi cele pe baza browserului), sunt luate cam de 2 ori pe an in anonimat si este vazut cam ce pagini folosesti cel mai des. Putin de la tine, putin de la alte 1000 de persoane si apoi aceste date (pentru siguranta cica) pot fi folosite pentru a ne sugera iar alte lucruri care ne plac noua pe internet. Si iar vin alte "bule" noi.

Si mai multe...

Lumea cauta necunoscutul si tot felul de conspiratii si abureli absurde degeaba (ca asta cu ascultatu) cand nu ii ajuta cu absolut nimic in viata si nu o sa le-o schimbe in mai bine, cand de fapt... adevarul este sub nasul lor ^_^. Si il luam de bun.

| CostinAlamariu a răspuns:

Probabil a inceput de la glumele si postarile riscante pe care le posteaza unii cu iz mai... "extremist".
Dar poti sa stai linistita. Nu pari genul de persoana care sa promoveze extremism politic sau religios happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Tot ce accesezi tu pe internet este memorat automat in arhive virtuale. Si vor ramane acolo pana tastezi termeni care sunt pe lista neagra. Sau esti dat/a in urmarire/supraveghere.
Asa depisteaza conversatiile teroristiilor.