| anonim_4396 a întrebat:

Traiesc singur in casa parintilor. Lucrez 8 ore pe zi pe un salariu cu 200 lei mai mare decat minimul pe economie. Efectiv NU imi ajung banii, la sfarsit de luna, nici mancare nu imi permit sa imi mai iau. Cati sunteti in situatia mea in Romania? Si de ce naiba nu facem nimic sa schimbam asta? Ce se-ntampla?

Răspuns Câştigător
| Dragosdoar a răspuns:

Si eu sunt cam in aceeasi situatie, poate chiar mai rau Te inteleg perfect.

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Multi stau in somaj si nu fac nimic. Pleaca din tara cu eures in strainatate

suntserios
| suntserios a răspuns:

Unii au facut cate ceva... ori au plecat din tara ori au invatat si au salarii peste minimul pe economie care le ofera un trai decent.

Totusi, daca ti ai calcula bine banii si ai prioritiza mancare probabil te ai descurca... ca nu esti nici singurul nici ultimul care traieste din minimul pe economie.

| Freya1 a răspuns:

Bucura-te ca ai noroc ca ai casa si nu stai in chirie.Ce te faceai de plateai si 150 de euro chiria pe langa taxe, mancare, haine?
Suntem multi in situatia asta.Eu spre exemplu inca imi caut de munca, prietenul meu urmeaza sa se mute la mine in oras in chirie asa ca daca nu reusesc eu sa gasesc ceva de munca stabil trebuie sa aiba un salar suficient de mare sa poata plati si chiria si restul si nu stiu care sunt sansele.
O sa vina multi si o sa sara ca de ce nu facem lumea cursuri,facultati da sunt o gramada handicapati,sau de la tara, sau mai saraci sau mai prosti pe care nu ii duce capul asa mult aia ce fac mor...Si in fond am vazut multi cu facultate ce lucreaza tot pe salariul minim.

| FruttiFresh300 a răspuns:

Poate natalia95 o sa sara pe mine, dar îmi asum când zic ca pentru a câștiga mai multi bani, trebuie sa și faci ceva pentru ei. Da, cursurile de calificare sunt o soluție, mai ales ca am observat ca sunt unele foarte scurte, undeva la 4-6 luni și dacă îți alegi domeniul corect, vei găsi și un job după.
Problema noastră, a romanilor este ca suntem foarte comozi, adică preferam sa ne plângem de ceea ce avem, dar sa nu facem nimic pentru a ne fi mai bine.
O sa zici ca după 8 ore de munca, nu-ți mai arde de învățat sau de mers la cursuri, ei bine, gândește-te ca faci asta pentru o perioada scurta, însă acest efort îți poate schimba viata într-una mai bună și îți poate deschide noi orizonturi.

| Freya1 a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Nu iti sar in cap.
Si nu am zis sa nu faci cursuri ca si eu ma gandesc sa fac doar ca sti care este problema de fapt? Eu am generalizat deoarece sunt atatea orase in care nu se poate face nimic nici cu facultate. Uite spre exemplu in orasul meu nu gasesti de munca...Sunt multi aglomerati pe un sigur post, posturile bune si ce necesita facultate si cursuri sun ocupate de neamuri sau pile, iti trebuie experienta chiar daca ai 18, 20 de ani, te mint pe bani, pe program si multe altele....Si cam toti pleca dincolo.
Am prieteni ce au plecat de mult, si mame singure la care le sunt barbati pe dincolo sa poata sa isi creasca copii.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Freya1):

Atunci trebuie sa faci o schimbare radicala, adică sa te muti din oraș. Dacă nu faci sacrificii cât ești tânără, când vei trece de 30 de ani, nu le vei mai face și o sa îți para rău.

| Freya1 a răspuns (pentru FruttiFresh300):

Da dar vezi tu ca nu prea e corect asta...
In fine poate oricum pana la urma voi pleca pe dincolo ca sanse sa imi iau o casa dintr-o munca in fabrica nu o sa pot indiferent unde o sa fiu in tara asta.

| FruttiFresh300 a răspuns (pentru Freya1):

Nu te mai gândi la cât de multa nedreptate îți face statul ca nu rezolvi nimic, fa o schimbare care să-ți facă ție bine, sa îți aducă ție beneficii. Trăiește viata pentru tine!