| anonim_4396 a întrebat:

Traim intr-o lume psihopata unde conteaza doar banul iar sentimente, slabiciuni, bani sunt scopul, sensul vietii?

28 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Sentimentele exista doar intre parinti, bunici pentru copii, la copii pentru parinti dar nu asa des, culmea intre oameni si animale, adica sentimente la infinit.
Sentimentele in cuplu sunt doar capcana la inceput ca sa se ajunga la copii, asta la f multi.

Banul este scopul, asa a fost mereu, lumea umbla dupa bani, nu dupa sentimente, ca daca le trebuia sentimente, dezvoltau si isi ofereau unuia altuia, asa cum au dezvoltat si interesul si metodele de a face bani.
Cand aud "pe vremea lui ceausu nu era asa", ba la fel era! Doar ca fiind cam toata lumea cu acelasi venit nu prea aveai cum sa vezi.
Si atunci se dadea spaga, si atunci la medici dadeai, toti lesinati sa faca cuplu cu ingineri, intelectuali de ce? Ca aveau situatie mai buna.

Degeaba auzim noi "vaaai ce prieteni de cacao am, m-au tradat", pai si ala care se plange cum e?! E altfel? Nu e.
Si prieteniile-s de cacao in general, doar de suprafata, esti bun doar cat ii distrezi.

Exista si prietenii adevarate, dar mai rar, si mai ales intre oameni pe care ii leaga o anumita problema permanenta si mai greu gasesc pe altii. Stii cum e, ce obtii greu, pretuiesti.

Fiti atenti ca sa vedeti cum sunt oamenii.
Daca ma port frumos cu cineva auzeam "aaa, asta precis f pe ala sau pe aia, sau are un interes", deci dupa ei nu poti fi om decat daca faci sex cu celalalt, culmea domne.
Si eu ziceam "Dar trebuie neaparat sa ii regulez ca sa ma port frumos cu un om?". Deci va dati seama cum gandesc ei.

Am zis ca in majoritatea cazurilor e asa, nu am zis in toate!

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Poate ați avuți dumneavoastră ghinionul sa cunoaște-ți asemenea oameni. Intr-adevăr suntem înconjurați de astfel de specimene, dar nu de majoritatea. Oamenii nu te trădează dacă le ești pe plac..sau dacă știi sa ți-i alegi. Dacă te comporți frumos cu cineva.mie cel puțin niciodată nu mi s-a întâmplat sa mi se reproseze acest aspect. Suntem o societate in primul rând, iar fără acest joc al convorbirii nu putem supraviețui. Noi ii ajutam pe altii ca ei sa ne ajute in viitor pe noi. Noi vorbim cu alta persoana pentru ca noua ne trebuie putina convorbire. Trăim intr-o societate. Chiar dacă am fi izolați, tot intr-o societate am fi izolați. Nu putem scapă de acest termen. Din acest motiv..majoritatea ne ajutam și ținem unul la altul. Ne iubim între noi. Dar din nou, nu putem tine la o persoana după doua minute de conversație, ci după luni bune. Din aceasta cauza, nu mai considerați ca nimănui nu-i pasa. Celor ce nu le pasa. poate au anumite probleme care-i macină și de care nu vor sa vorbească. Întotdeauna exista un motiv in spatele comportamentului nostru sau a celui de lângă noi.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Normal ca nu toti sunt asa! Am si specificat ca ma refer la cei care sunt in cazul de care spun, mai ales ca-s multi asa.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Da. Normal. Dar ai spus ca majoritatea sunt astfel, iar eu ți-am răspuns la acest lucru. Ma rog, fiecare cu părerea lui.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

Nu este adevarat, cel puțin eu nu consider ca este adevarat. Dintotdeauna banii au fost importanți pentru societate..cum am putea trai fără ei? Cum sa-ți întreții copiii când ai un salariu amărât de 1000 de lei? Și da, chiar dacă câștigi mai mult de 3000 de lei. poate vrei un concediu in nu stiu ce țara.și automat vrei mai mulți bani..pentru ca banii aduc nu neaparat fericire, dar aduc o casa mai frumoasa, niște haine mai drăguțe și in cele din urma vacante mai frumoase și mai lungi cu cei dragi. Deci banii inseamna intr-un fel sau altul și familie. Prin ei te întreții pe tine și pe cei dragi tie.
Iar in legătura cu sentimentele care sunt considerate slăbiciuni, haide sa facem un joc de imaginație. Imaginează-ți ca ești intr-un parc și ești trist, foarte trist și începi sa plângi.dar acel parc este extrem de aglomerat. Plin de straini. Ei bine..toți acei oameni o sa se uite spre tine ciudat, bizar. Și după o sa plece. De ce? Pentru ca nu te cunosc, iar acest lucru este normal. Și da, unii ar rade, altii s-ar îngrijora pentru tine. Nu toți suntem la fel, suntem diferiți. Iar dacă ai plânge in casa alături de cel mai bun prieten, el ar veni lângă tine si ar sta lângă, ascultându-te sau doar..stand. Nefăcând nimic, dar totuși stand. De ce? Pentru ca te cunoaște. Și pentru ca tine la tine. Pentru ca are o conexiune cu tine. Oamenii aceia din parc nu aveau niciun fel de conexiune, de legătura cu tine, dar prietenul tau cel mai bun are, din acest motiv sta lângă tine. Dacă te-ntreba de ce e asa..de ce ălora nu le pasa de tine.ei bine..asa suntem noi. Ne pasa de oamenii cu care am vorbit și-n trecut. Ne pasa de grupurile noastre. De familia noastră. De oamenii apropiati adică. ‘)
Sper ca te-am ajutat cât de cât.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Este corect ce ai spus, ca banii ajuta, nu am zis ca nu, insa nu la aia ma refeream, ma refeream la obsesia pentru bani, ca oricat are cineva vrea in idiotenie mai mult.
Eu daca am tot ce-mi trebuie si un venit bun pentru nevoile mele zic, nu ma mai intereseaza sa fiu obsedat sa fac relatii cu oameni tot pe ideea de ceva sa scot bani, sa nu stiu ce sa mai fac pentru bani.
Ei prea se centralizeaza pe asta! Spre deosebire de copii care fac activitati sincere pentru distractie, relatii sincere de prietenie.

Cand ii aud "pai tu faci grafica 3D si nu scoti bani?", eu zic "NU tati, fac de amuzament, imi place sa fac filmulete cu efecte speciale, fac cand vreau si daca vreau si cat vreau", raman mirati!
La ei in afara de calatorii si zbenguiala in cluburi, orice activitate trebuie sa aduca bani, altfel nu o mai fac.
Eu nu-s asa, eu fac multe pentru placerea mea.
Am trei prieteni f buni si am relatie sincera, prezenta lor, faptul cum ma simt cu ei este scopul, nu altceva, nu ma int ca unu ar avea pile la nu stiu ce firma, ca altul ar avea nu stiu ce altele.

Cand ma uitam intr-un catalog de modelism, masini, elicoptere cu telecomanda (ca astea-s pentru oameni mari), ma intreaba unu "le faci reclama la astea?", eu zic "NU, vreau sa-mi iau si eu o masinuta din aia", a ramas masca si ala. Deci e f clar.
El credea ca eu cu catalogu ala fac reclama si deci scot bani.

Cu sentimentele te contrazic putin, si daca nu cunosc pe cineva, putem sa ne cunoastem de acum in colo! Te intreb "de ce plangi si esti trist?", si dupa aia ne cunoastem, daca ne potrivim putem ramane prieteni, sau nu iese nimic.
Ca daca o luam asa, pe nimeni nu cunosteai la inceput nu? Intai nu cunosti, intri in contact, apoi cunosti.
I-am ai zis eu unuia "zici ca nu vb cu necunoscuti, dar toti erau necunoscuti la inceput, daca era dupa teoria asta nu mai vb cu nimeni la inceput, doar ca nimeni nu iti era cunoscut?". S-a blocat.
Deci un necunoscut poate deveni cunoscut.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Sunt de acord ca un necunoscut poate deveni cunoscut, dar pana nu vorbiti lucruri mărunte..pana nu va apropiati, nu cred ca il va interesa prea mult din ce motiv plângi. Cel puțin asa consider eu. Iar in legătura cu banii, înțeleg ce spui. Însă, mai mulți bani îți oferă mult mai multe posibilități, din acest motiv oamenii vor bani.cât de mulți se poate bineinteles. ‘)) Și mno. dintotdeauna oamenii au fost interesați in legătura cu veniturile lor. Dintotdeauna au luptat pentru o avere mai înstărita. Stiu ca exista și anumiți oameni care efectiv. câștiga enorm de mult și nu prea au ce face cu acei bani, dar aici vorbim de salarii care pot ajunge undeva...pana la 20000 de lei. Deși sunt mulți, imediat se duc. De asta zic, banii sunt importanți și oamenii din acest motiv sunt atât de flamanzi sa spunem, după ei. ‘))

| RAY a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Imaginează-ți ca ești intr-un parc și ești trist, foarte trist și începi sa plângi.dar acel parc este extrem de aglomerat. Plin de straini. Ei bine..toți acei oameni o sa se uite spre tine ciudat, bizar. Și după o sa plece. De ce? Pentru ca nu te cunosc, iar acest lucru este normal.

nu este normal, traim intr o lume obsedata doar de bani atat

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Pai cum, ma duc la ala care plange si il intreb de ce, sa zica ce si cum, ma intereseaza ca om de ce plange, de ce nu? Poate il pot ajuta, nu e nevoie sa cunosc de dinainte un om ca sa-l ajut daca pot. Si cum ne apropiem daca nu intai intram in contact printr-o anumita chestie? Ala e un prilej sa ne apropiem.

Pai ahtierea asta dupa bani e boala! Ca dovada ca unii nici nu ii folosesc in totalitate. Este o boala numita depresie mascata fara alte semne. Deficitul serotoninic e cunoscut medical ca duce la sindromul vesnicului nemultumit, de acolo vrem mereu mai mult si niciodata nu suntem multumiti.
Un om sanatos cu adevarat e f multumit cu ce are daca i-a ajuns pana acum, si daca vrea ceva in plus, daca e, e bine, daca nu nu, nu e obsedat cum sa ia acel lucru si preocuparile lui sa duca doar acolo cumva.
In momentul cand ceva te obsedeaza si umbreste toata viata, e cam boala.

Adica a lupta pentru o avere mai instarita e rezultatul nemultumirii ce o au. Asa ca aia este.
Daca au 20 de mii, vor 30 si tot asa la infinit, pentru ca problema reala nu este aia! Ci in creieras.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Nu. Oamenii Ambițioși vor mai mult. Da, dacă te gândești non stop la bani, bani și iar bani, e clar ca ceva nu-i in regula cu tine. ‘)) Dar dacă vrei sa avansezi și uneori mai vorbesti și despre bani, e ok. Banii sunt pana la urma esența vieții, fără ei nu putem trai, iar dacă vrem mai mult inseamna ca vrem mai mult de la noi, dar asta nu-nseamna automat ca ne schimbam, ci doar ca vrem o situație mai buna din punct de vedere financiar. ‘)

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Pai pana cand sa vrei o situatie mai buna? Asa la infinit?! E aiurea.
Pai eu am zis la astia de totul se invarte in jurul banilor si in jurul avansarilor, nu ca discuta si despre asta, ca aia e normal.
Avansezi pana cand? Ca nu imparatim lumea sa traim 1000 ani.

Am spus, o sa vezi ca majoritatea activitatilor lor sunt pentru bani, te amagesti tu ca nu e asa, dar..verifica. Ti-am dat exemple si cu masinutele si cu grafica, sunt ex generale, nu particulare, ca reactia celorlalti.
Pentru ca in timp ce eu de ex ma simt bine asa si ma bucur de grafica aia sau alte activitati care aduc doar placere, ei se gandesc la cum sa avanseze, cum sa aiba bani si mai multi, si? Lor le trece timpul., viata trece si avanseaza in pamant in final.

Dar sigur, NU toti sunt asa.
Sunt multi care paralel cu placerile, se gandesc si la alea, asta este f okey.

Iar cu oamenii iti dau un exemplu:
"fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani ma feresc singur".
Asta este o vorba, vorbele astea NU apar daca cazurile sunt minoritare, apar doar cand cazurile sunt foarte multe.
Dar si aici e cum zici, sunt foarte multi care sunt okey, deci nici aici nu-s toti asa, dar din pacate tot foarte multi sunt.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Oameni rai nu exista, cel puțin nu aia care caută sa-și mărească averea. ‘)) Aia sunt Ambițioși și vor mai mult și cu asta basta. Cât timp nu a insultat, omorât, violat etc, e ok. Asa ca. oamenii aia nu sunt rai. Vor o viața mai buna, plină de mai multe posibilități. Vor ca copiii lor sa trăiască mai bine decât au trăit ei, vor sa-și cumpere o casa, nu sa stea in continuare in bloc, vor sa se ducă in vacante luxoase..pe care sa fim sinceri, nu oricine și le permite. Chiar tu ai spus, avem doar o viața. Asa ca de ce sa nu profitam de tot ce ne-ar putea da ea, inclusiv de o viața mai frumoasa?

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Pai eu nu iau treaba asa cum e, eu..ma uit in spatele la "vor mai mult si cu asta basta", ca interesant e de ce vor mereu mai mult la infinit (atentie, e la infinit, niciodata nu se vor opri), aici e marea problema, ceva in fundal da asta, pentru ca ambitia aia se traduce ca fiind rezultatul nemultumirii vesnice!
Tu vezi doar la suprafata chestiile.

Vine asa "nu sunt multumit, asa ca am ambitie sa fiu".
Iar nemultumirea vesnica este patologie.
Daca sunt multumit cu chestii mai marunte, ce rost are sa am ambitie sa vreau mai mult ca sa ce? Daca ma simt f bine asa, si culmea daca ma duc intr-o vacanta nu stiu cum sa constat ca ma simt la fel de ok ca si cum ma duc in alta mai ne nu stiu cum.
Cand am zis ca te simti f bine, inseamna ca esti la maxim, iar peste acel maxim nu ai cum cand vei proba.

Automat fiind ei asa, isi vor dedica timpul sa incerce sa fie multumiti, vor lasa la o parte sentimentalismele, pierdut timp cu relatii umane mai ca lumea, activitati care nu aduc bani, si va fi "timpul inseamna bani".
Adica "nene eu nu-s multumit, vreau cutare, nu am timp de prostii, trebuie sa fac ceva sa fiu multumit".
Deci nu se pupa si sufletist si de celalalt fel.

Eu am fost la un hotel in Austria si am dat 165 Euro pe noapte, sincer? Nu m-am simtit deloc mai bine ca la unul mediu, ma simteam la fel de bine, adica foarte multumit la ambele.
Era tare hotelul, nu zic nu, lux.
Am vrut sa vad "ma ce draci mor astia dupa lux, ia sa vad eu.".

Si deci, da, ai dreptate, nu sunt rai, au o problema la chimia creierului de fapt (ca deca le-o corectezi adica urca nivelul de serotonina, le va dispare asta, asa se va demonstra).
Exista si oameni rai! Care nu au probleme chimice.
Aia care isi mentin veniturile dar tot asa timpul inseamna bani si calca pe cadavre pentru cariera, gen JR din Dallas.

Deci cum o dai, un om bun si sanatos, se bucura de chestiile marunte, medii la fel de tare ca ceilalti in luxuri care nu le mai ajunge, si doar asa vor putea aloca timp pentru relatii, contacte sufletesti, pierd timpul si cu activitati nonproductive financiar, nu vor dori sa faca ce fac ceilalti, si asta de la sine.
Culmea, ei sunt f multumiti, ceilalti niciodata nu vor fi oricat ar avea.
Copiii sa-si faca case daca vor, nu sa imi f eu viata pentru asta.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Tu ai o părere, eu am alta. Asa ca las-o balta. Nu vom ajunge la niciun rezultat in modul acesta.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Da, insa doar una e reala si corecta, asa ca aia este, dar evident, fiecare are dreptul la o parere, eu ti-am argumentat, tu? Ai zis doar ca asa e si gata fara sa cunosti mecanismele. Ai dreptate, nu ajungem nicaieri, ca oricum nu vei accepta argumentele pentru ca nu iti cade bine desi stii..ca asa este, pentru ca ce am explicat e mai mult decat clar, se si verifica in real de catre oricine.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Ca ce? ‘))) Ca majoritatea sunt morți după bani?’))) Și ca aceștia văd doar bani și atât? ‘))Nu, nu-i adevarat. Și, si eu ți-am argumentat. N-ai inteles, aia e. N-am ce face. Poate eu greșesc, poate tu, chiar nu ma intereseaza. Fiecare sa rămână cu părerea lui, corecta sau incorecta. Dacă cineva crede ca este ceva corect, nu inseamna ca asa și este. Oamenii sunt diferiți, deci te rog. Tine-ți părerea pentru tine și asa o sa fac și eu. Pa pa.

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Am zis ca nu toti! Cunosc gramada care nu, ai dreptate, eu am zis doar de cei care sunt asa. Ar fi fost o tampenie sa generalizez. Sunt f multi care nu sunt asa.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am inteles din comentariile tale ca pe majoritatea ii consideri astfel. Nu toți, dar majoritatea. ‘)) Dar m-am lămurit acum. ‘)

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Nuuu, pai eram cu capu daca credeam asa, realitatea arata ca sunt in egala masura si asa si asa, asta si trait de mine.
Ma refeream doar la aia ca la ceilalti nu era cazul, insa mereu specific dar acum am uitat, in general nu generalizez ca nu e corect.

Cand ii aud pe unii "femeile sunt proaste", imi vine sa le dau in cap! Si iti zice ca da, toate sunt asa.
Dar si invers "barbatii e niste porci". Generalizeaza si nu este deloc okey.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Exact. ‘)) Cred ca Ray mi-a comentat primul și l-am încurcat cu tine?‍♀️

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Nu stiu, probabil, si eu incurcam la inceput ca nu ma uitam atent in parenteze.

| MariaEcaterina99Y a răspuns (pentru Mosotti):

Da. Deci amândoi?‍♀️?

| Mosotti a răspuns (pentru MariaEcaterina99Y):

Cum adica amandoi? La ce te referi? Probabil ai incurcat, da.

| MariaEcaterina99Y a răspuns:

La ce ai spus tu cu parantezele. ‘))

| Termopile a răspuns:

Eu unul mu am înțeles foarte bine întrebarea dar îmi voi spune părerea. Da în 2019 putem spune că banul conduce, că societatea asta în care trăim e condusă de oameni care au sute de miliarde de euro / dolari in conturi (acești oameni nu au sentimente, empatie, afecțiune, milă ei au doar lăcomie, orgoliu, aroganță, răutate). După părerea mea lumea ar trebui condusă de Biblie, de sentimente, de empatie, de afecțiune, de dragoste, de Dumnezeu, de oamenii competenți de bun simț cu frică de Dumnezeu. Bineînțeles această lume este din păcate doar o UTOPIE sau mai exact este raiul.

| Mosotti a răspuns (pentru Termopile):

Intrebare e foarte clare, reformulez eu continutul intrebarii lui:
Traim intr-o lume unde conteaza doar banul, unde doar banul este scopul vietii, iar sentimentele sunt vazute ca slabiciuni, adica trebuie ascunse.

Trebuie condusa lumea de oameni care sunt oameni in mod natural fara nici o frica de nimeni si nici dumnezeu, sa nu fie oameni de frica lui dumnezeu doar, ca aia nu-s oameni, ci doar le e frica sa nu fie pedepsiti de acesta.
Ateii care-s oameni, aia sunt adevarati oameni!
De aia trebuie condusa lumea.

| Termopile a răspuns (pentru Mosotti):

Eu am descris o Utopie pe care este evident că tu nu pricepi deloc. Tu crezi ca e mai bine așa cu toți conducători reci, aroganți, etc.

| Mosotti a răspuns (pentru Termopile):

Nu ai citit atent, invers, sunt de parere ca lumea trebuie condusa de oameni buni. Pun aici din mesajul meu, poate nu a aparut (ca daca aparea ar fi culmea sa fi scris ce ai scris cum ca zic ca e bine sa fie condusa de oameni reci).

"Trebuie condusa lumea de oameni care sunt oameni in mod natural fara nici o frica de nimeni si nici dumnezeu, sa nu fie oameni de frica lui dumnezeu doar, ca aia nu-s oameni, ci doar le e frica sa nu fie pedepsiti de acesta.
Ateii care-s oameni, aia sunt adevarati oameni!
De aia trebuie condusa lumea."