| ROB3RT89 a întrebat:

Traim vremuri in care unii o duc bine si altii mai putin.
Acum fiecare cum se descurca.
Sa nu uitam nici de inflatie,de razboi si de stresul pe care unii il au zilnic...
Cu toate astea, credeti ca era mai bine pe timpul lui Ceausescu sau acum?

Răspuns Câştigător
| Drimmero a răspuns:

Clar nu avea cum sa fie bine pe vremea unui dictator care era marioneta rusilor, toate deciziile din Romania sau in tarile comuniste treceau mai intai prin sita ruseasca.
Sa nu uitam cata indobitocire a avut loc si pe vremea lui ceasca, cati oameni au murit, cati oameni nevinovati au fost torturati in inchisorile politice, populatie infometata, bebelusi morti in incubatoare pentru ca oprea curentul si multe altele, si-a primit rasplata, adica executat, asta merita toti dictatorii.

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stii tu cum te vaccinai pe vremea lui Ceausescu? Te prindeau la colt si iti bagau siringa in fundulet

| ROB3RT89 explică (pentru suntserios):

Nu iti forta prea mult simtul umorului, o sa mergi ca ratoiul dupa!

| suntserios a răspuns (pentru ROB3RT89):

Slabuta gluma ta. mai buna a mea

| sierra1 a răspuns:

- cei ce-au trăit și acele vremuri o să zică: "da, era _muuuult mai bine"

- cei ce n-au trăit o să zică cum că "nuuuuuu"

așa că depinde pe cine intrebi, oricum, răspunsurile vor fi total subiective

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Era mai bine? Întrebi - era-. Era sau nu era, pentru cine? Eu am trăit și atunci și acum. Cele două vremuri nu se compară.

| Holiday a răspuns:

"Traim vremuri in care unii o duc bine si altii mai putin."

Asa a fost intotdeauna

"credeti ca era mai bine pe timpul lui Ceausescu sau acum?"

Evident ca acum. Nici nu exista termen de comparatie.

| Holiday a răspuns:

Un lucru e cert, daca cineva a trait in Romania inainte de `89 si nu-i e clar ca atunci era mult mai rau, este complet imbecil.
Daca n-a trait pe vremea aia, dar inca n-a aflat/inteles ca atunci era mult mai rau, tot imbecil e.

| vodami92 a răspuns:

Daca aveai conexiuni relatii influente! normal ca te descurcai! asa era si inainte! ma rog cel putin dupa 1989 asta! inainte habar nu am!

| Sisiwieuc9 a răspuns:

Trebuie sa recunoastem ca "Epoca de Aur" a avut si parti bune, dar per total e mai bine acum.