| sopranaCadaverica a întrebat:

Trebuie neaparat sa stii sa inoti ca sa te lasi purtat de valuri in mare? Am observat oameni care se duceau in larg si pur si simplu isi miscau putin mainile deasupra apei, fara sa aiba picioarele pe sol, si pluteau pur si simplu, valul ii inalta. Acei oameni stiau sa inoate? Eu nu am invatat inca, ar fi vreun pericol daca la vara as face la fel, sa imi ridic picioarele de pe sol?

5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Da, asta se numeste sa calci apa, e un reflex, se invata.Eu m-am dus de nebun la apa mare, asa am invatat sa inot. Insa eram cu cineva care stia sa inoate, am fost in apa stataoare, am fost la apa din ce in ce mai mare, am fost la apa mai mare peste mine cu...20 30 de cm, cat sa ma impinga respectivu spre mal cand nu mai puteam face ceva tongue si uite asa am invatat sa inot pe la 16 ani big grin

| mihai69 a răspuns:

Ar cam fi. Trebuie să știi să înoți, mai ales în mare, cu atât mai mult dacă sunt valuri.
Și asta ți-o spune cineva care era să fie tras de curenți în larg...
Corpul omenesc poate pluti în apa mării - singurul neajuns este că nu are destulă fotabilitate ca să poată și să respire. Dacă ai o mască de snorkeling... mai merge.

| Drimmero a răspuns:

Logic ca stiu sa inoate, calca apa, adica dau din picioare in apa sa ramana la suprafata, tu daca nu stii sa inoti, intri la fund din prima.

| Hammurabi a răspuns:

Te-ai îneca din prima. laughing
Normal că cei pe care îi vezi tu știu să înoate.
E ca mersul pe bicicletă. Ți se pare ușor când vezi la alții, dar dacă n-ai mers niciodată și vrei să faci ce vezi la alții, ai toate șansele să dai cu freza în asfalt dacă n-o iei ușor ca să înveți mai întâi. laughing))

| PersonajFictiv a răspuns:

Invata sa inoti intai, apoi apa.
Ai cada pana atunci.