| JustBlackNoGrey a întrebat:

Tu ce fobie/semifobie ai? Sau ce nu suporti sa auzi, atingi, simti, mirosi? Spre exemplu, eu nu suport sa ating vata. Am unele perni care sunt din vata acasa si ma apuca un sentiment tare urat doar cand vad le vad - atunci cand li se schimba fetele de perna. pur si simplu nu suport sa simt vata si nu cred ca o sa pot vreodata. Insa nu am nicio treaba daca cineva zgarie pe sticla sau cum era mai demult - ca scartaia tabla daca cineva scria cu creta intreagahee hee eu nu aveam nicio treaba cu asta, dar nu suport sa simt vata - oriunde pe corp daca o simt, e groaznic. odata am calcat in ceva vata, am crezut ca mor acolo laughing
Prietenul meu insa, nu suporta sa bage mana in faina. si totusi gateste laughing probabil ca se rezuma doar la mancarurile care nu presupun ca el sa atinga faina. Am ramas ca trasnit cand am auzit ca nu suporta sa bage mana in faina, dupa care acum murit de ras rolling on the floor dar si el a facut la fel cand i-am zis despre vata. Deci stiu ca sunt chestiile astea aiurea, dar din curiozitate, ce alte lucruri nu suporta oamenii sa simta, auda, vada, etc?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Oarecum îmi e frică de întuneric, dar periodic, sunt unele momente când nu am nici o problemă,poate pentru că îmi place,paradox
Insecte, cel mai mult de gândaci, ew ew ew
Păianjeni, lilieci, zgâriatul cu unghiile pe hârtie, tablă perete. Atinsul dinților de bățul din lemn de la înghețată,
lovitul în fibulă(picior),
Ceva ascuțit în fața ochilor,iar când mă uit la filme horror, mai dau și de o scenă în care i se bagă cuiva ceva în ochi.
Mai nou, mirosul de cuișoare, Gustul de cimbru.
Nu pot explica sunetul soneriei, dar nu o suportam, încât i-am băgat șurubelnița în inimă
Gâdilatul în unele zone, nu pot suporta, mă dau cu capul de pereți.
Nu e ceva ce nu suport sau îmi e frică, mai mult o sensibilitate, aceea când văd o persoană plângând/lăcrimând sau își dă ochelarii de vedere jos, mă apucă și pe mine.
Gene, am pățit o dată să le ard vârfurile la aragaz când aprindeam o țigară, da, știu, explodez de inteligență,iar acum mă topesc când aprind o țigară.
Cât despre faină, nu pot spune că e fobie, dar mă simt ciudat când o ating
Nu îmi place să ating buretele, aveam pernă din burete,saltea din burete,un mare chin, nici buretele de spălat vase nou,dacă -i folosit, ud... chestii,nu mă deranjează
Nu suport să mi se blocheze picioarele sau să nu pot să le mișc. Apăi tot ce nu suport, gen insecte, paianjeni, le omor din reflex, hate hate hate
Încerc să le evit pe cât posibil și nu îmi e frică extrem de mult, încât să vreau să locuiesc într-un iglu la PN. Doamne, mare îți e grădina.

| JustBlackNoGrey explică (pentru anonim_4396):

Da, is neplacute chestiile alea. sa stii ca mi-ai amintit ca nici mie nu imi place cand vad ca s-ar putea produce un incident nefericit in ceea ce priveste ochii. la final destination cand statea tipa aia cu ursuletul sa ii faca operatie cu laserul sa nu mai poarte ochelari si am vazut cum a si esuat operatia, mi-am dat seama ca totusi e ceva horror la filmul ala I don't want to see

106 răspunsuri:
| Speed99 a răspuns:

Nu suport sa vad si sa ating etichete (adica alea de la haine). Pur si simplu imi piere toata pofta de viata cand vine vorba de etichete. Nu cred ca imi place materialul din care sunt facute, nu stiu. Dar le urasc din tot sufletul. Poti sa iti imaginezi ce frumoasa ar fi lumea fara etichete?

| JustBlackNoGrey explică (pentru Speed99):

Eu nu suport sa simt la haine etichetele pe piele si mereu le tai laughing deci te cam inteleg

| RAY a răspuns:

Filofobia,nu-mi plac sobolani, soareci, albinele, viespile ca inteapa rau de tot, intunericul nu-mi place

| JustBlackNoGrey explică (pentru RAY):

Filofobie nu cred ca ai... la cum vorbesti aici pe TPU, daca intr-adevar esti sincer, nu esti filofob

| RAY a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Aparatentele inseala cateodata

| JustBlackNoGrey explică (pentru RAY):

Te referi la filofobie? ca nu imi arata si la ce comentariu te-ai referit.

| RAY a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Da

| JustBlackNoGrey explică (pentru RAY):

Tu vorbesti serios? raised eyebrows
din cum te exprimi, presupunand ca esti sincer, esti un om deschis si capabil de sentimente, de a tine la cineva, de a-i pasa de cineva straight face

| RAY a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Tocmai asta si problema man, ma atasez prea repede si apoi sufar

| RAY a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Nu inseamna ca nu suntem capabili de sentimente si pur simplu evitam suferinta prin antisocializare, sa stii ca in ultimi anii asta m-a ajutat foarte mult

| JustBlackNoGrey explică (pentru RAY):

Si eu ma pot atasa repede si pot oferi incredere celui de care ma atasez in sensul ca il ajut, nu il barfesc, nu il sap/vorbesc pe la spate, daca imi zice vreun secret, ii dau un sfat in legatura cu secretul apoi uit despre ce secret era vorba big grin faza ca uit e adevarata. daca fac cumva sa consider ca nu e ceva important ce merita a fi retinut, in maxim o luna uit despre ce secret era vorba laughing
dar aleg cu atentie ce oameni merita increderea, loialitatea si grija mea. insa chiar si acestia deseori o refuza si mentin acelasi nivel de raceala de la inceput, vorbind doar din an in paste ca sa nu zicem ca doar ne dam 'buna ziua', dar nici prea departe nu suntem de treaba asta thinking

| RAY a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

In ziua de azi e plina Romania de tarfe, materialiste, cwrve si atat, de ceva timp trebuie sa platesti ca sa vorbeasca una cu tine, aiurea

| JustBlackNoGrey explică (pentru RAY):

Da, asa e, dar trebuie sa stii unde sa cauti. e foarte aiurea. eu am amici atat fete cat si baietii. unii sunt de nota 10, dar nu vor sa se cunoasca, in sensul ca stiu un baiat care de de apreciat si de asemenea stiu o fata care s-ar potrivi destul de bine cu el. am incercat la amandoi sa le pomenesc de celalat, dar se tem si tot refuza angry

| RAY a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Eu nu sunt un barbat atragator fizic, ce sa spun, sincer nici nu am nevoie de asa ceva, e ok si singur

| Drimmero a răspuns:

Cand vad pila de unghii pe undeva mi se zbarleste pielea pe mine, parca ma zgarie pe creieri...

| T0T a răspuns:

Nu suport să ating cu degetele(inclusiv puțin unghiile, cu atât mai rău dacă se mai prind puțin prin material) anumite materiale din cârpă, parcă simt o furnicătură în corp și îmi simt mâna uscată...
Altceva ce nu suport sunt păianjenii.
Edit: Și faza cu zgâriatul cu unghiile pe o suprafața asemeni unei table, am uitat de asta...

| anonim_4396 a răspuns (pentru T0T):

Cum sa nu iti placa simpaticul asta :|?
https://www.google.it/......ps?/search

| T0T a răspuns (pentru anonim_4396):

Pff...Nașpa. Ia-l d-aici laughing

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Cum sa-ti fie frica de paianjeni?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Pfoai sunt oribili.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

))) tipi cand ii vezi?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Mi s-a întâmplat, da.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Bwhahahahaha

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Aveam un coleg ce îi era frică de păianjeni și i-a pus cineva un păianjen din ăla din jucărie și s-a aruncat în tablă de a spart-o laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

0-3 Chelsea,, repetitie inainte de supercupa, o sa fie invers scorul atunci.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Realizezi ca e doar un amical? Nu dau 2 bani pe meciurile astea,, in 2 saptamani e supercupa, acolo vom vedea cine pe cine bate.
Pana una alta... The Arsenal!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

E un amical, nu contează așa mult ca un meci oficial, însă totuși contează, arată cum evoluează jucătorii căci jucătorii vor să își arate totuși valoarea, nu se duc acolo ca la o miuță cu băieții laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Asa si Bayern a luat 4-0 de la Milan,, nu vezi in veci sa se intample asta in oficiale...
Va luam fata in campionat oricum!

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Milan va fi tare sezonul care vine. 10 transferuri e ceva...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Numai hodorogul nostru doarme,, Monaco cere 100 pe Mbappe si asta e dus in somn profund,, mai are si relatii cu familia lui, trebuia sa se rezolve transferul pana acum/
Nu ii ia nimeni fata lui Arsenal pana acum pentru semnatura lui Mbappe, prea intarzie raspunsul...
Vom arata altfel in campionat, sunt 100% sigur de asta, jucam cu tineri din academie acum bagati pe teren, Chelsea e cu echipa mare.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Ăștia tot scriu de Neymar că e 95% transferat. Nu știu ce să cred...220 de mil e prea mult...

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu e nimeni prost sa dea 220 pe circarul ala...valoarea lui reala e undeva la 60 de milioane, sa dai 220 pe Nulmar e sinucidere asistata si o teapa colosala.

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Nu e circar. Îmi amintesc la cupa mondială cum trăgea echipa după el. Când a lipsit el a fost dezastru cu Germania. Îl consider un fotbalist destul de valoros, l-as cota pe undeva la 80 de mil.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Sper totusi in sezonul asta ca singura bucurie sa nu fie punctele luate din meciurile cu voi...

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Alea 0-1 puncte...Eh, fiecare se bucură de ce poate...

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Doamne! rolling on the floor

| JustBlackNoGrey explică (pentru Drimmero):

Tu iti dai seama ca t9T adica numele lui cu simbolul ala ciudat, in dar fine, intelegi la cine ma refer-> tu iti dai seama ca el numa dinadins te atata/intarata/asmute, nu?

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Oricum era un dezastru cu Germania meciul ala din 2014.
Parca nu e rasul tau asta,, arogantele se platesc toate!

| JustBlackNoGrey explică (pentru JustBlackNoGrey):

Aici ma refer la colegul acela care s-a aruncat in tabla. inseamna ca o fost panicat 100%! mai rar asa ceva! si eu ma tem de serpi, de exemplu, pentru ca ma pot musca, dar daca vad unul nu fac infarct acolo, ci il las in pace ai am grija sa nu simta ca sunt prin preajma

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Auzi... tu omori paianjenii de la tine din camera, pe cand ei, saracii... - te-ai gandit vreodata ca te considerau colegul lor de camera? straight face
nici eu nu ma omor dupa ei, dar imi pare bine ca isi fac panzele fix unde trebuie si mereu prind muste si tantari big grin asa ca niciodata noaptea nu ma enerveaza prea multe muste sau tantari, pentru ca au ajuns sa fie cina la altcinevahee hee

| Drimmero a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Tu realizezi ca asa se comporta o rivalitate?
Lasa-l sa rada, nu e rasul lui...cine rade la urma o face cu folos.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Drimmero):

Aa, deci este o stransa relatie de rivalitate, inteleg!hee hee

| Drimmero a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

De 1 an tot rad de el, cam ce crezi?
Stie si el ce gloaba sustine!

| Drimmero a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Ai chef sa razi de ceva? Scrii pe Youtube : United

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Drimmero, hai că te întreci cu gluma laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Te-ai simtit,, diavolito?))))

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Nu, doar am sesizat că ai greșit punând "United" în loc de "Arsenal". Corectează-te laughing

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Ma uit de 10 minute si nu imi dau seama care e greseala, imi zici tu?

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Haha.

| Drimmero a răspuns (pentru Habbsha):

Raspunsul fiind...

| Habbsha a răspuns (pentru Drimmero):

Lasă asta și răspunde la felicitare laughing

| Dismally a răspuns:

Nu suport soarecii, sobolanii si mare parte din insecte. De atins nu stiu, cred ca nu am gasit inca acel lucru pe care nu suport sa il ating happy

| JustBlackNoGrey explică (pentru Dismally):

big grin la insecte, nu suporti nici sa le vezi? de exemplu daca sunt pe geam, afara

| Dismally a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Cele de pe geam nu ma deranjeaza, acelea sunt "zburatoare" in general big grin Am o problema cu gandacii - diverse specii, marimi si culori happy

| justanotheruser99 a răspuns:

Fobii nu cred ca am (din cate stiu eu). In schimb urasc anumite reptile, rozatoare si insecte, insa nu ma sperie.
Saaau... doamne, urasc praful, creta sau alte chestii cu textura asemanatoare, scârțâitul ușilor, sunetul ăla cand freci 2 baloane, frecventa cu care striga răzgâiata de vecina-mea, iar daca stau sa ma gandesc lista poate continua. laughing

| JustBlackNoGrey explică (pentru justanotheruser99):

rolling on the floor da, recunosc ca si mie imi displace sunetul pe care il aud cand se freaca 2 baloane, groaznic!

| MaliciousDeath a răspuns:

Simt ca se joaca cineva cu intestinele mele cand vad sau aud cum o persoana zgarie cu unghiile pe hartie.Da, pe hartie...

| JustBlackNoGrey explică (pentru MaliciousDeath):

Ce chestie! e destul de rar acest lucru, dar cred ca nu se intampla chiar atat de des, nu? adica doar cu unghiile daca e zgariata hartia, nu si cu altceva, nu?

| MaliciousDeath a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Nici fobia de vata nu pot sa spun ca e prea des intalnita.laughing
Doar cu cea zgariata cu unghiile am avut placerea, dar cred ca si o lama ar avea acelasi efect.Nu vreau sa testez asta totusi.

| JustBlackNoGrey explică (pentru MaliciousDeath):

rolling on the floor norocul meu ca nu prea trebuie sa am de-a face cu vata big grin
dar cu zgariatul sunt sanse ceva mai maricele sa se intample, dar nu foarte mari, ca norocul

| FaraNumePls a răspuns:

Uh îmi e frica de întuneric dar doar uneori pe scurt innebunesc laughing, nu suport sa ating o pătură din lana și nici hainele din lana nu le suport.

| JustBlackNoGrey explică (pentru FaraNumePls):

Adica intuneric bezna?

| FaraNumePls a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Da, mă simt neprotejat laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu suport sa imi vad sangele. Sangele altor persoane nu imi da bataie de cap.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mi-e frica de bwahahaha.

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Inaltimi, intuneric in camp deschis, serpi, paianjeni mari si gaini. Desigur ca nu suport cand cineva zgarie o farfurie/tabla si cand sunt murdara sau cand vad pe cineva murdar simt discomfort.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Cinevacatoatalumea):

Era o faza in ace ventura 2 aia in africa de l-a rapit ace pe un tip si ca sa il convinga sa ii zica unde e liliacul, a luat un cutit, o furculita si a tot zgariat o farfurie pana ii zicea ala ca unde le-a scuns rolling on the floor

| Cinevacatoatalumea a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Da, stiu filmul. Ace Ventura are cele mai misto metode.

| Hexiled a răspuns:

Nu suport catufeaua, zgariatu cu unghiile pe pereti sau tabla

| Bernardus a răspuns:

Mor cand simt creionul pe hartie.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Bernardus):

Orice fel de creion?
dar atunci la bac, la examene, cand ceilalti au de desenat cu creionul pe hartie, tu ce te faci? :O

| Bernardus a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Ma deranjeaza putin, si e mai OK daca folosesc unul mecanic.

| T0T a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Ție îți place sentimentul când noaptea se coboară pe tine pe pânză și se plimbă pe tine și te și mușcă?

| JustBlackNoGrey explică (pentru T0T):

Am patit asta de vreo 2-3 ori, dar nu ma musca, ci pur si simplu s-a plimbat peste fata sau peste gat si s-a dusi n treaba lui, nu mi-a facut nimic laughing

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Realizezi ca aia nu au ce sa-ti faca? Doar nu vorbim de Tarantule si Maduva neagra, care sunt un real pericol))))

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Tot nu îmi place acel sentiment, Doamne ferește...Și de mușcat tot te pot mușca. Nu am cum să îi suport și să suport așa ceva!

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

E un complex mare, oamenii se tem de vietati mici precum gandacii, serpii, paienjenii si etc

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

Gândacii sunt dezgustători iar șerpii sunt extrem de periculoși. E normal să te temi de ei.

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Nu toti sunt periculosi.
Mai in gluma, mai in serios,, de oameni nu te temi?

| T0T a răspuns (pentru Drimmero):

De unii da. Însă oamenii nu se strecoară în camera mea ca păianjenii. Sunt mai securizat de oameni decât de păianjeni.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Bernardus):

Ahaa, deci folosesti mecanic big grin si eu folosesc mecanicwinking

| Bernardus a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Pai nu? Adica daca avem bani sa se vada

| Drimmero a răspuns (pentru T0T):

Esti traumatizat rau de ei,, din cate observ.
Mai mult rau iti face un om decat un paianjen/

| JustBlackNoGrey explică (pentru Bernardus):

Pai un creion mecanic e cam 10 lei, deci nu ii scump

| D3I3 a răspuns:

Nu suport să ating șervețelele demachiante rolling on the floor)

| JustBlackNoGrey explică (pentru D3I3):

Alea nu sunt tot dintr-un fel de vata? Yuk! I don't want to see

| D3I3 a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Da, ai dreptate rolling on the floor

| JustBlackNoGrey explică (pentru D3I3):

Pfui! atunci o sa am grija ca nu cumva sa ma pacaleasca cineva sa pun mana pe chestii dinalea demachiante!

| D3I3 a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Da...Încă un motiv să nu mă machiez vreodată rolling on the floor

| JustBlackNoGrey explică (pentru D3I3):

Ooo, daca esti fata esti intr-o situatie tare dificila... intre ciocan si nicovala...

| Habbsha a răspuns:

Mi-e teamă să văd sânge. Până și când se vorbește insistent despre asta sau despre diferite răni și chestii, încep să mă simt destul de rău. În rest, nu cred că sunt lucruri care să mă deranjeze prea tare.

| JustBlackNoGrey explică (pentru Habbsha):

big grin ai impresia ca tie se intampla tie cand vezi la alti rani? ai impresia ca parca pe tine te doare si le simti durerea? big grin

| Habbsha a răspuns (pentru JustBlackNoGrey):

Nu e pentru că m-aș pune în locul lor sau pentru că aș fi eu prea empatică, pur și simplu mi se face rău. Din clasa a-6a a început teama asta. Erau niște copii emo la școală și se tăiau des, iar unul dintre ei și-a atins din greșeală o venă și i-am văzut mâna plină de sânge și am leșinat laughing Iar de atunci am fobia asta.

| xXteLOVEscXx a răspuns:

Mie nu-mi place sa vad lucruri ascutite in fata mea.

| Hoskero a răspuns:

Nu suport sa vad sobolani si mortaciuni. Efectiv raiez tot daca vad sobolani in general, mai ales daca stiu ca ar fi vreunul, pe langa mine. De paianjeni n am treaba. Dar soarecii si sobolanii...

| JustBlackNoGrey explică (pentru Hoskero):

Sa stii ca am vazut un film horror cu 'casa unei vrajitoare' sau ceva de genul de la Master of Horror - niste regizori sau cum s-or fi numind cei care imagineaza scenariul, si si-au unit fortele pentru a crea o serie de filme horror de toate felurile.
si era asa un film cu un fel de sobolan urat... cu fata de om si ce a facut sobolanul ala la final! O fost singurul film horror in urma caruia am avut un cosmar urat! A urmat o perioada de cateva luni, cred, in care nici eu nu puteam suporta soareci sau sobolani. ca norocul ca nu prea am vazut, numa gandaci big grin

| MrAnonim456 a răspuns:

Eu urăsc hârtia! Daca sunt umed pe mâna si o ating simt ca mor. Iar cand aud ca cineva mototoleste hârtia... ahh