| chiftelutacrocanta a întrebat:

Tu vrei sa fi apreciat de oameni? De ce ne simtim bine cand suntem apreciati de oameni? De ce ne simtim prost cand suntem respinsi de oameni?

5 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Ma simt bine cand sunt apreciata pur si simplu pentru ca ma umple de energie pozitiva.Omul se simte prost daca e respins pentru ca acumuleaza astfel enerie negativa parca ai dori soare si deodata cerul se intuneca iar aprecierea este cand e cer foarte innorat si deodata iese soarele si te umple de caldura.

| PersonajFictiv a răspuns:

Da,vreau,imi face mai multa placere sa fiu apreciat,decat sa fiu considerat antipatic.
Ne simtim bine pentru ca ne simtit utili, ca facem viata mai buna cuiva.
Cand suntem respinsi nu ne simtit acceptati si asta ne face sa ne simtim prost.
Ma rog, cel putin asa e la majoritatea.
Daca intelegi ca oamenii cu care esti pe aceeasi lungime de unda o sa iti fie cei mai buni prieteni, nu mai iti pasa de ceilalti care nu te apreciaza si au caracter mult mai diferit de al tau.
Aia sunt pe alta lungime de unda, nu trebuie sa ai treaba cu ei.

| Deaad a răspuns:

Nu,nu vreau sa fiu apreciat de nimeni.
Daca sunt apreciat, e pentru ca lumii in place persoana mea. Pura coincidenta.
Nu ma lupt si scopul meu in viata nu eu sa fiu apreciat de oameni.

| ZetZ a răspuns:

Noi oamenii nu suntem pietre, lupi singuratici etc, eu pana acum nu am intalnit pe nimeni care sa fi avut succes fara putin ajutor, suntem oameni si asta ne deosebeste de animale, suntem sociabili, nu e tot una cand iesi de la munca si mergi acasa faci dus si te bagi in pat sau termini munca si ai 50 de apeluri de la prieteni/familie ca vor sa te vada. De aceea si cuplurile... noi oamenii nu suntem facuti sa traim singuri, deci avem nevoie de alte persoane langa noi, sper ca ti-am raspuns la intrebari.

| IJustDeath a răspuns:

Cei mai mulți dintre noi se confruntă des cu astfel de probleme.
Se simt singuri, iar asta le împiedică și modul de a socializa cu alte persoane crezând ca ți se va întâmpla la fel ca înainte, sa fi respins, batjocorit, alungat de toți.
Când suntem apreciați ne simțim bine știind ca nu suntem în plus.