| anonim_4396 a întrebat:

Uleiul de cocos rafinat e la fel de bun pentru par ca și cel extravirgin?

Răspuns Câştigător
| justanotheruser99 a răspuns:

Cel rafinat e procesat termic si isi pierde o mare parte din proprietati, deci nu ti-l recomand. Daca tot dai bani pe el, macar sa il iei de calitate.

| Bondarel99 a răspuns (pentru justanotheruser99):

Am crezut ca ala rafinat nu e bun de mancat dar pentru par credeam ca are acelasi efect... vazusem o oferta pe un site 2 borcane la pret de unul si un borcan era extravirgin, unul rafinat si am zis ca nu strica...

| justanotheruser99 a răspuns (pentru Bondarel99):

Cel rafinat are valabilitate mai lunga, fiind conservat si tratat termic (dar isi pierde din calitati), in schimb cel extravirgin e mai sanatos, cu toate ca nu rezista la fel de mult.

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Uleiul nerafinat, presat la rece e cel mai bun.
La cel de cocos nu am putut vedea diferenta fiindca nu am luat rafinat niciodata, am observat insa la cel de shea.O porcarie e cel rafinat.