| Hyacinth a întrebat:

Un amic s-a întors în țară și vrea să se angajeze. Eu îl știu de mincinos și cum nu am vorbit în ultimii 4-5 ani foarte des ma aștept să mintă cu faptul că a făcut facultate acolo.
In afara de diploma mai poate cineva verifica daca tu chiar ai făcut o facultate?
Eu îl cred în stare să spună că are diploma in CV și în realitate sa nu aibă nimic.
La angajare ți se cere diploma?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Mama ei de virgula! laughing
Daca o puneai, se intelegea corect...

Nu te stresa de unii si altii cum mint, fiindca se verifica acest lucru la angajare.
Sunt angajator si cer intotdaeauna diplomele in original, ca sa ma conving de realitate.
Dar aceasta verificare este doar o prima parte, din procesul de
verificare a aplicantului, fiindca urmeaza sa citesti ce a scris in CV, cum explica ce stie sa fac, si-ti dai seama ce stie si ce nu.
Apoi urmeaza interviul propriu-zis, cand te intalnesti cu aplicatul fata in fata, punandu-i intrebari clare despre ce stie sa faca, ce ar face el in anumite situatii ipotetice samd.
Avand un expert tehnic in comisia de evaluare a aplicatului, poti sa-ti dai seama cu usurinta cat stie si daca minte sau nu.
Apoi, daca a reusit cumva sa fenteze comisia de angajare, exista perioada de proba la angajare care este de 3 sau 6 luni, depinzand de industria in care se face angajarea.
In IT este de 6 luni, perioada in care trebuie sa dovedesti ca esti apt sa-ti executi tascurile zilnice si ca nu lasi munca neterminata.
Dupa 6 luni ai un reviu cu seful de departament si HR-ul care iti fac angajarea definitiva, sau iti spun "adio".

7 răspunsuri:
| aditimus a răspuns:

Putem incerca sa vedem daca chiar a facut o facultate

| Violleta2022 a răspuns:

Ce inseamna"diploma in CV"?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyacinth):

Da, toti verifica!
ca au diploma aia in mana si vad ce scrie pe ea.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Hyacinth):

Mama ei de virgula! laughing
Daca o puneai, se intelegea corect...

Nu te stresa de unii si altii cum mint, fiindca se verifica acest lucru la angajare.
Sunt angajator si cer intotdaeauna diplomele in original, ca sa ma conving de realitate.
Dar aceasta verificare este doar o prima parte, din procesul de
verificare a aplicantului, fiindca urmeaza sa citesti ce a scris in CV, cum explica ce stie sa fac, si-ti dai seama ce stie si ce nu.
Apoi urmeaza interviul propriu-zis, cand te intalnesti cu aplicatul fata in fata, punandu-i intrebari clare despre ce stie sa faca, ce ar face el in anumite situatii ipotetice samd.
Avand un expert tehnic in comisia de evaluare a aplicatului, poti sa-ti dai seama cu usurinta cat stie si daca minte sau nu.
Apoi, daca a reusit cumva sa fenteze comisia de angajare, exista perioada de proba la angajare care este de 3 sau 6 luni, depinzand de industria in care se face angajarea.
In IT este de 6 luni, perioada in care trebuie sa dovedesti ca esti apt sa-ti executi tascurile zilnice si ca nu lasi munca neterminata.
Dupa 6 luni ai un reviu cu seful de departament si HR-ul care iti fac angajarea definitiva, sau iti spun "adio".

| Violleta2022 a răspuns:

Da, la toate angajarile ti se cer acte doveditoare cu experinta si calificarile pe care le ai, de la diploma de BAC, diploma de ingienr sau ce facultate a terminat si asa mai departe.

| Hammurabi a răspuns:

Trebuie să ai diploma în original și copie.
Copia o opresc ei, originalul îl iei înapoi.