| chiftelutacrocanta a întrebat:

Un animal simte plictiseala? Adica vad iepuri care stau in cusca ani intregi,si ma tot intreb,ei simt plictiseala,sau se simt bine, poate chiar mai bine decat un om plimbandu-se prin oras? Oare un iepure simte placere deplina cand ii este aruncat un morcov in fata, poate mai bine ca un om care tocmai a primit o masina cadou?

3 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Sunt animale sociale, care necesită o stimulare mintală şi fizică, ceea ce într-o cuşcă, în care abia se pot mişca, nu primesc, şi deci, da, sunt plictisiţi şi nefericiţi. Unii rad graţiile, până le dă sânge. Nu te amăgi că animalele sunt doar nişte chestii lipsite de sentimente şi de importanţă! Simt şi ele plăcere şi suferinţă, teroare şi relaxare, entuziasm şi plictiseală, pot intra, ca şi noi, în depresie...

| Doarunaltutilizator a răspuns:

Si animalele sunt suflete ca si noi, au si ele sentimente si ganduri.
Deci simt si ele plictiseala la fel ca noi.

| RachelJones45 a răspuns:

Sincer,cred ca depinde de animal.
Daca este vorba de un iepure, cred ca nu simte plictiseala.Este viata lui si asa ar trebui sa fie.Gaseste distractia in dormit si sarit si mancat.
Daca este vorba de un caine,cred ca acesta se poate plictisii.Un caine este obisnuit cu atentie si joaca,iar daca acestia sunt lasati singuri,se plictisesc si incep sa distruga lucruri prin casa si curte.

Este adevarat,poti face viata unui iepure mai interesanta, adica, poate le-ar placea si lor sa mearga la mare, cine stie, dar asta nu inseamna ca viata pe care o duc acum este plictisitoare pentru ei.