| UnuPentruAltu a întrebat:

Un om de 30 și ceva de ani care trăiește din pensia mamei vă stârnește sentimentul de milă? Dacă da, argumentați.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.

12 răspunsuri:
| Plato a răspuns:

Mai repede de dezgust si sila, daca e sanatos, apt.
Pai ce e de argumentat? Ce parere poti avea despre o putoare ce sta toata ziua, apt fiind de munca?

| ThyDoom a răspuns:

Nu milă, doar un pic de curiozitate.
Adică are vreo problemă fizică sau psihică? Deși cred că ar trebui să primească și el pensie dacă ar avea vreo problemă.
Dacă nu are nicio problemă și e doar leneș, atunci greșeala pleacă și de la mama lui, care trebui să vorbească cu el și să-i spună (explice pe îndelete) că ce face nu-i în folosul niciunuia.

| Andreeush a răspuns:

Numai dacă ar avea vreun handicap ce nu îi permite să se întrețină singur.

| Hammurabi a răspuns:

Dacă nu are nici un handicap în nici un caz nu-mi stârnește milă.
Mai degrabă furie și revoltă că își chinuie mama în halul ăsta.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am aflat asta.
Ar trebui să cunosc motivul acestei situații mai neobișnuite, ca să am o reacție afectivă.
În mod clar este un neadaptat social.
Ce face totuși, dacă nu lucrează?
Poate să facă ceva, nu poate?
Nu poate pentru că s-a obișnuit să nu facă nimic?
Dacă aflu astea, încep să mă gândesc dacă să îmi fie milă sau nu.

| mgtow a răspuns:

Mi se pare ciudata situatia lui.

| UnuPentruAltu explică (pentru Andreeush):

Mie cei cu handicap (în special cei cu handicap mintal) îmi stârnesc antipatia și disprețul, nu mila. Când îi văd pe unii cum se resemnează, acceptând faptul că au un handicap, mă gândesc că își merită soarta.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Nu.
Starneste scarba.
Sunt destui, si se plang continuu ca "nu ai ce face in Romania", si ca "salariile sunt prea mici". Spun ei, cei care nu au luat in viata lor un salariu, si nu ar fi utili in nici o tara civilizata.

| doctorandus a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Dap, presupunand ca tu ai fi normal la cap. Ceea ce nu reiese de nicaieri.

| doctorandus a răspuns (pentru NoTurbinaNoGood):

El rade ciob de oala sparta.

| SG1995 a răspuns:

Depinde ești retard mintal, fizic? Dacă nu, ești doar un parazit. Dacă aș fi maică-ta te-aș scoate pe făgaș.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu, categoric nu!