| MorcovMajestic a întrebat:

Un prieten american mi-a spus ca el isi programeaza intalnirile cu parintii ca mersul la dentist.
Se vad la cina o data la nu stiu cat timp la ora fixa, mananca 2 ore, pleaca.
Parintii mei inca muncesc, sunt oameni ocupati, dar ma primesc oricand cu bratele deschise daca vreau sa merg in vizita la orice ora.
Ce relatie poti avea cu niste parinti cu care vorbesti ca la psiholog 180 minute pe ceas?
A zis ca toata lumea face asa la ei, asta e cultura lor. Ca ei oricum nu se mai simt ca acasa de la 15 ani de cand sunt trimisi la munca si le cer parintii bani de chirie.
Cum vi se par chestiile astea la americani?

3 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Daca ala era american eu is popa,ori o fi fost american,dar din ala venit cu barca laughing
Adica bate cimpii,te duci la parinti cand vrei, asta daca vrei, ori daca poti, daca ai timp.
Bine ca or fi si de astia dusi cu sorcova, dar nu is doara pe aici, msint si prin RO laughing
Deci americanu tau bate cimpii.Nu se mai simt ca acasa de la 15 ani happy dar ce fac, unde stau pe strada?
FDe ce nu l-ai intrebat, tu la 15 ani ce faceai mucea, erau pe drumuri aurolac laughing
La 15 ani nici nu ai terminat scoala,iar scoala aici este obligatorie,ala vorbeste sa faca praf.
Copiii aici pleaca de acasxa cand termina scoala,normal asa ar proceda si romanii daca ar avea joburi,daca cu banii de la job siar permite sa stea singur,nu stiu unora ce vi se par chestiile astea ceva iesit din comun.

Adica voua vi se pare normal sa stai cu parinti pana iesiti la pensie,asta uitasem laughing asta nu-i ciudat,e ciudat ca un om incepe sa isi faca familie lui,sa se duca la casa lui,deci chestiile astea pentru tine is ciudate,e bun si asa rau.
Cer parintii bani de chirie de la copii,wow interesanta chestie,dar spui numai timpenii.
La americani este ca peste tot unde oamenii isi permit sa isi ia casa,sa stea cu chirie,etc.

Ca idee romani is piastol cu apa pe linga americani,vorbesc din pct de vedere ca oameni,nu bani nu alte alea,adica is mai oameni ca romanii,stiu sa vorbeasca,stiu sa respecte,vorbesc frumos, se poarta frumos.
Eu pe aici nu am vazut amemricani sa fluiere dupa femei pe strada, sau din masina, asa cum vezi de regula prin RO.
Pe aici nu se uita nimeni cum esti imnbracatm, sau sa rida, ori sa copmenteze cum se imbraca o persoana si asa mai departe.

Nu mai ascultati la ce povesti va zic mai stiu eu ce aurolaci pe net laughing
Vrei sa stii adevaru? Ma intrebi pe mine laughing

| Freya1 a răspuns:

Îmi place America, dar nu neapărat și comportamentul lor. Oricum, nu cred ca e obligatoriu sa fie asa în toate familiile.

| ionur a răspuns:

Roboți.