| lifesabiach a întrebat:

Un vecin arde chestii in curte de o saptamana si locul in care arde chestiile alea e foarte aproape de o magazie unde am multe chestii din lemn. Problema e ca il vad cu petul de bere pe acolo. Si e genul ala care se imbata si o ia razna. Nu s-a mai imbatat rau de mult dar acum stau cu frica ca uita focul aprins si luam naibii foc. Care sunt sansele? N-as vrea sa sun la politie ca si-ar da seama ca eu am fost sunt cam singura vecina ca restul din jur is case de vacanta goale deci nu stiu ce sa fac ca sa previn un incendiu. I-am zis ca e amenda mare sa aiba grija si a zis ca nu ii pasa. Voi ce ati face?

2 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Cam riscanta treaba, s-au intamplat multe cu cretini care s-au imbatat sau au adormit lasand cate ceva pe foc sau pur si simplu nenorocirea s-a produs de la o simpla tigara nestinsa, daca are multe prostii prin curte sau magazie se extinde focul super rapid, le arde imediat, daca mai stati aproape sunt sanse mari sa se extinda si la tine, trebuie sa ai noroc mare sa nu faca asta o nefacuta, am si eu un vecin, stau spate-n spate cu el, la fel si asta se imbata si are o gramada prostii prin curte, butelii, lemne, plastic, daca uita o tigara sau focul iese o nenorocire la multe case, acum cativa ani a luat foc o casa fix in fata lui pe partea cealalta a strazii am crezut ca a luat la el ca deja imi faceam filme ca ajunge si la mine dar m-am linsitit cand am vazut ca flacara e pe partea cealalta a strazii. I-au zis mai multi sa stea potolit, nu prea cheama vecinii pe aici politia, da asta niste paranghelii cu manele cu noaptea in cap si nu suna lumea deloc, in schimb i-au zis mai multi cu focul sa aiba grija. Eventual roaga-l si tu daca il prinzi treaz sa aiba grija la foc ca nu vrei sa se intample ceva nasol.

| Freya1 a răspuns:

Sunt foarte mulți cretini ce nu înțeleg ca nu mai au voie sa aprindă chesti în curte.Atat din cauza incendiilor, cât și din cauza poluări și a deranjul creat vecinilor.
Și eu am niște inteligenți ce tot când spăl rufe, covoare etc se pune a facă ditai focul.Iar noi în trecut când era voie încă sa aprinzi și am aprins niște crengi și chestii cum am curățat gradul, copacii au zbierat la noi ca poate le dam foc.

Eu în locul tău as urmări sa vad dacă mai continua și dacă tot nu se potolește, decât sa imi ardă casa mai bine depun plângere.