| împreunăfacembine a întrebat:

Unchiul meu se pricepe pe partea de IT și știe cum sa afle parolele celor conectati la internetul său (Tenda). Cum pot sa îmi securizez conturile astfel încât sa nu mi le poată accesa?

Nu vreau sa răspundeți pe lângă, deoarece eu cunosc cel mai bine situația și n am nevoie de răspunsuri care doar să fie.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Stai tu linistit ca nu iti vede nimeni parolele.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Deci stai sa vad daca am inteles. Vecinii se conecteaza la rounterul unchiului tau (cu marca Tenda, care este o marca de router, nu internetul propriu-zis), si asa el poate sa afle parolele persoanelor care se conecteaza? Ce parole? Modelul de la telefon? Parolele cu care se logheaza pe PC? Pai nu au nicio legatura una cu alta :/

Eu alta cred ca este situatia, te temi ca unchiul tau vede cand tu te conectezi la rounterul lui (care NU are parola probabil, desi lucreaza in IT). Pai da, daca intri pe adresa rounterului cand esti conectat la acesta (cel mai probabil 192.168.1.1/0.1), in functie de fiecare rounter in parte, pe la setari poti sa vezi toate dispozitivele conectate la acel router, in functie de o adresa IP. De acolo poti sa blochezi accesul la reteaua respectiva a utilizatorilor (plus alte optiuni).

Atat si nimic mai mult, la nivelul protocoalelor care pot fi schimbate (sau nu pot) de oricine.
Numai bine! ^_^

| împreunăfacembine explică (pentru DoarBogdan):

Are parola la wifi. Eu ma refer ca poate afla parolele de la rețelele mele de socializare, etc. Și nu doar ca poate, ci ieri a și aflat o de la Facebook și a întrat pe Facebook ul meu. Și nu avea de unde sa o știe înainte ca tocmai ce o schimbasem iar eu nu ma conectez de pe alte dispozitive decât de pe telu meu.

| PainTech a răspuns:

Deci atac MITM.
Ca utilizator nu ai prea multe optiuni. Totusi poti folosi un VPN si poti forta HTTPS ca protocol de comunicare (exista extensii pentru acest lucru).
Nu sunt metode 100% impenetrabile dar complica destul de tare atacurile MITM.

O alta metoda foarte bune e sa dezactivezi wifi si sa folosesti datele mobile.

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Ca sa poți securiza conturile ca sa nu îți afle parolele trebuie sa știi IT mai mult decât el atat tu cat si cei care îți vor da sfaturi. Se pare ca ești in aceiași situație in care sunt eu cu varul meu (hacke-rul).