| RAY a întrebat:

Unde invata bunele maniere un copil in Romania? unde invata cum sa se comporte civilizat? nu vorbesc de familie ca poate avea parinti plecati dincolo sau care muncesc mult, cum isi dezvolta el personalitatea?

Răspuns Câştigător
| Simonasimona1992 a răspuns:

Mediul in care creste si se devolta, oamenii care il inconjoara, fie ei din familie sau cadre didactice.
Doar mediul in care traieste il dezvolta, mai ales la varste fragede.
Personalitatea la fel, se dezvolta si se contureaza mai tarziu, in functie de ceva aspecte mostenite de la parinti+mediul care il inconjoara

48 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

Foarte simplu, caracterul face totul.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Si cum se dezvolta? de unde invata acel copil bunele maniere? de la tv? de pe net? din jurul lui?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Se poate conforma societatii, in cele mai multe cazuri.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Suntem produsul societati in care traim

| CristinaCMH a răspuns:

La gradinita ar fi trebuit, dar in Romania mai greu. Pacat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vazand ce se petrece in jurul lui si analizand tot ce se intampla. Asta face diferenta dintre bun si rau. Daca tot nu vrei sa iei in calcul parintii. Chiar daca uneori sunt copiii care fac opusul parintilor lor. Adica nu fac ceea ce vad sau sunt invatati.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Deci fac opusul a ceea ce sunt invatati?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Oamenii joaca un rol important in personalitatea ta, daca dai de oameni corecti, buni, tu vei fii ca ei sau asemanator lor, dar daca dai de j3guri, vei face pe atat posibil incat sa fii si tu la fel cu ceilalti.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e, vezi balena albastra, Exista diferente de civilizatie asimiliata in functie de regiune in Romania? ce spui

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Eu asta am facut. Am fost invatat alfel fata de unul din parinti, am vazut chestii care copiii nu trebuie sa le vada sau simta pe pielea lor dar am facut contrariul si am dus-o bine pana acum. Totul e in gandire.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Poate ca exista o etajare a civilizatiei in functie de regiunea din Romania, chit ca aici e destul de discutabil.
Balena albastra... o adunatura de prosti!

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Si eu incerc sa invat ce e mai bine de la cei din jurul meu, incerc sa invat din propile mele greseli si a celor din jur, unde stai?

| RAY explică (pentru Drimmero):

Dar totusi domnule ai si tu o experiența de viata deci banuiesc ca sti ceea ce afirmi, poate ca asa e, dar nu in toate cazurile desigur, apropo stai in ardeal? vara asta merg in ardeal

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Londra.

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu are releventa unde locuiesc eu, nu stau in Ardeal, insa am tot respectul pentru oamenii de acolo, au o cultura mare de tot.
Uite,, aici am putea spune ca oamenii din Ardeal au o civilizatie mai mare fata de cei care stau in oras 'periferice'

| RAY explică (pentru Drimmero):

Imi place ca esti misterios, daca as fi fata ti-as da numarul meu pentru asta sa stii, sigur as admira barbati asa misteriosi ca tine, ai dreptate

| RAY explică (pentru anonim_4396):

In ce oras ai copilarit?

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Merg pe principiul ca lumea sa nu stie cine sunt,, sa nu dau prea multe detalii si sa nu dau din casa, orice faci, oriunde mergi si cu oricine vorbesti e bine sa pastrezi un gram de mister, nu e bine sa dai totul pe tava

| RAY explică (pentru Drimmero):

Asa e, esti o persoana mai antisociala, timida

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Bwhahahahaha,, nu au treaba astea, nu sunt asa, de fel sunt sociabil, doar ca oamenii din jur te fac sa nu ai incredere in ei.

| RAY explică (pentru Drimmero):

Acuma serios daca as fi fata miai spune unde stai? sa ne vedem sa bem o bere? poate si mai mult depinde de cat de mult ma imbat

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Ce dement esti)))))))))

| RAY explică (pentru Drimmero):

Ce as mai face cu tine daca as fi fata as scoate tot misterul din tine

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Deja o dam in altele... deviem de la subiect.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Constanta. La mare.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

Luati/va naiba o camera rolling on the floor

| Drimmero a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu ma retrag din conversatia asta, deja a luat-o pe aratura,, prea mult pentru mine))))))

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru Drimmero):

laughing

| RAY explică (pentru Drimmero):

Tea intimidat fata din mine, noapte buna puisor sa ma visezi bine

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

laughing Wow, Ray! Ai de gând să faci o schimbare in orientarea sexuala?