| Sandru_Carmen_1977 a întrebat:

Unde te poți angaja după ce termini profilul administratie publica, facultatea de drept in cadru Academie de politie. Care este diferența dintre a termina adm. publica în cadrul academiei și al termina la o facultatea de drept oarecare.Va mulțumesc din suflet!

1 răspuns:
| alessia5158 a răspuns:

Ca absolvent al facultatii de stiinte juridice si administrative cu specializarea administratie publica sau ca absolvent al facultatii de arhivistica din cadrul Academiei de Politie, nu vei avea avantajul repartizarii pe un anumit post( in cadrul structurilor MAI sau MApN )intocmai ca absolventii celorlalte 4 facultati din cadrul Academiei.
Ca absolvent al acesti facultati si cu specializarea "administratie publica" va trebui sa-ti gasesti de unul singur un loc de munca in administatia publica (posturile in administratia publica se ocupa prin concurs!).

De alfel, daca studiezi locurile scoase la concursul de admitere 2016 pe facultati /domenii/programe de studii-specializari, vei observa ca numarul de locuri scoase la concurs sunt repartizate in conformitate cu nevoile unui anumit beneficiar (IGPR, DIPI, SPP, IGSU etc.)--- vezi in link : http://www.academiadepolitie.ro/root/studii/admitere/2016/locuri_2016.pdf