| RAY a întrebat:

Unde va aflati confrom PIRAMIDEI LUI MASLOW

Categoria 1, cuprinde nevoile fiziologice: hrană, apă, aer, igienă, somn, sex şi o temperatură constantă a corpului

Categoria 2, Nevoile de siguranţă
Nevoile de siguranţă ţin de integritatea fizică, de securitatea casei şi a familiei.

Urcăm pe a treia treaptă a piramidei pentru a descoperi nevoile de iubire şi apartenenţă. Ele includ apartenenţa la un grup, nevoia unei familii, a prietenilor şi implicarea într-o relaţie intimă non-sexuală.

Penultima treaptă a Piramidei lui Maslow, este rezervată nevoilor de stimă. Sau mai bine zis nevoilor de recunoaştere, venite din partea altor indivizi cât şi nevoiei autorespectului. Dacă aceste nevoi nu sunt îndeplinite poate apărea descurajarea, iar pe o perioadă de timp îndelungată complexele de inferioritate.

În vârful Piramidei lui Maslow, sunt aşezate nevoile de auto-actualizare. Acestea rezultă din plăcerea instinctivă a omului de a fructifica la maximum capacităţile cu care este înzestrat, pentru a deveni din ce în ce mai bun. Maslow susţine că oamenii care au atins starea de auto-actualizare intră într-o stare de transcedenţă, în care nu sunt conştienţi doar de potenţialul lor, ci şi de întregul potenţial al speciei umane.Această categorie, aflată la baza piramidei, cuprinde nevoile fiziologice: hrană, apă, aer, igienă, somn, sex şi o temperatură constantă a corpului. Fără aceste nevoi nu am putea exista, ele sunt înăscute şi ne însoţesc pe întreaga durată a existenţei noastre terestre.

https://blogulluicazacu.wordpress.com/2011/05/18/951/

2 răspunsuri:
| HazelEyes77 a răspuns:

Tind sa cred cu modestie ca am ajuns la treapta cu auto-actualizarea deoarece simt intens nevoia de a i ajuta pe ceilalti, de a i sfatui sau de a le aduce pe chip macar un zambet daca altceva nu le pot darui. A ajuns la un stadiu in care incerc sa nu judec, sa nu pun o eticheta celor din jurul meu dupa aparente si sa incerc sa i accept asa cum sunt ei cu calitati si defecte. Iubesc oamenii indiferent de rasa, gen, orientare religioasa sau sexuala si imi place sa i descopar asa cum sunt ei de fapt si daca pot sa i ajut cu ceva nu ezit. Ma preocupa de asemenea si problemele cu care se confrunta omenirea si mi ar placea sa pot contribui si eu cat de putin la ameliorarea lor. Caut sa vad frumosul si spiritualul din fiecare si sa devin pe zi ce trece un om mai bun, mai onorabil.

| b4stefa a răspuns:

Nimeni n-a raspuns inca?
sunt pe treapta aia care are nevoie de satisfacerea nevoilor spirituale, ale sufletului