| Odododoo a întrebat:

URGEEENT, De ce hainele de fete şi cele de băieţi au nasturii pe părţi opuse? ( scuzati categoria )

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Sint mai multe teorii cu privire la acest subiect, deci avind in vedere ca sint teorii nu se cunoaste cu exactitate care a fost regula, sau ideea care a decis unde sa s e puna nasturii.Asa mai cunoscute ar fi 2 teorii.1-ar fi pentru ca atunci cind s-au descoperit nasturii, femeile aveau de regula un ajutor, cineva care le ajuta sa se imbrace. Vorbim aici de clasa mai instarita pentru ca acolo au aparut prima oara nansturii, sau ei a fost primii care iau folosit, asa cum si astazi primele chestii sint cumparate tot de cei care au ceva mai multi bani.Asa sa revenim.Deci tu daca ai ajuta sa imbraci pe cineva ti-ar veni mai usor sa ai nasturii pe partea ta dreapta, sa il poti inchide.Asta face ca nasturii sa fie cusuti pe partea stinga a imbracamintei la femei.Sa luat in vedere ca si cei mai multi oameni sint dreptaci.La barbati, acestia obisnuiau de obicei a se imbraca singuri, ca urmare le era mai comod si usor sa apuce nasturele cu mina dreapta, motiv pentru care lau pus in partea dreapta a imbracamintei.Si alta teorie 2-spune ca nasturii au fost cusuti in partea dreapta la barbat pentru ca arata rolul lui in societate, adica de mascul dominant, iar pentru femeie in partea stinga pentru ca e pe locul 2 si facind asta, femeile sa nu uite unde le este locul, adica ceva mai in spate.De obicei mai peste tot mina dreapta era superioara, cine sta in dreapta era mai sef si asa mai departe.Cam astea sint teoriile asa mai acceptate.Dar nu se stie sigur cine si ce ia determinat pe oameni, sau mai bine spus pe cei care fabricau imbracamintea sa puna nasturii asa. Sper sa te ajute explicatia.

2 răspunsuri:
| T0T a răspuns:

Ce întrebare ştiinţifico-filosofică avem aici! Răspunsul este pentru a reuși să distingem hainele de fete de cele de băieţi mai ușor.

| doareuio a răspuns:

rolling on the floor întrebarea zilei pe ask rolling on the floor pentru a face diferența :* funda?