| Ramo137 a întrebat:

Urgent, Azi imi dau demisia la ora 15. nu mai suport ca sefa mea sa fie o crizata si sa se ia de mine degeaba. Are pretentii sa stiu sa fac aia, aia insa ea ar trebui sa ma invete si zice ca nu are timp de asa ceva. Ma critica, imi spune mie ca sa imi schimb comportamentul ca i-am zis un "Mda." si sa invat cum sa fiu o lady desii nu ii ziceam nimic. Imi spunea ca-s inca o copila in fata ei, si de abia se abtinea de nervi.
Lucrez la negru de 3-4 luni ca nu sunt asigurata medical si zice ca ba sunt. M-am saturat de bataia ei de joc, am vazut-o cum fura si isi minte seful ei de multe ori. Cum pleaca de la munca ei devreme cu 2 ore iar eu daca nu plec cu 5 minute! face urat ca vai putea sa vina client in alea 5 minute.

Vreau un mesaj dur dar cu bun simt pentru ea. Are vreo 30 de ani. eu 19.
Dau funda. Multumesc! Urgent!

11 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

De protectia muncii nai auzit? Mai rezista o zi si pune telefonul pe record (inregistrare) apoi dale dovada la inspectori, trageo de limba sa zica un motiv intemeiat de ce lucrezi la negru asa va fi amendat si sefu tau

| Ramo137 explică (pentru mgtow):

Sunt la itm. nu la si cnsas

| darrio2007 a răspuns:

Daca lucrezi la negru sa fii multumita daca iti va plati banii pe toata perioada lucrata. Mesaj dur nu iti dau pentru ca tot tie iti va fi rau, nu ei. Chiar daca faci reclamatie la ITM nu rezolvi nimic. Vei fi trasa la raspundere de ce ai lucrat la negru. Asta-i Romania.

| MihaelaDart a răspuns:

Totusi nu conteaza varsta dintre angajat si sef, conteaza sa ai bunul simt in primul rand. Pacat ca te-ai complacut sa lucrezi la negru, acum ca ai renuntat la job, adica demisia nici nu o poti pune ca nici nu esti inregistrata pe undeva, poti pleca de buna voie, nimeni in firma nu te-a tinut in catuse. Ai putea de acum incolo sa-ti cauti o firma unde sa-ti faca contract, sa depinzi de asigurare medicala, pensie etc. Oricat esti nou si inveti 1-2 luni undeva, tot trebuia sa-ti faca actele sa intri in legalitate!

Succes de acum incolo!

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Multumesc! A fost o experienta.
Am demisionat..cica la itm eram dar la cnsas nu. Ciudat de atatea luni.
Am demisionat frumos si mi-am tinut cuvintele urate cu greu, desii merita atata rau cat mi-a facut ea mie, o sa i-o faca soarta mai departe.

| MihaelaDart a răspuns (pentru Ramo137):

Nu merita sa ii injuri sau sa fi vorbit urat! Nu rezolvi nimic, mai mult rau iti faci tie. E bine sa lasi loc de Buna Ziua, viata nu stii ce iti va rezerva. Oricum bine ca ai renunat, acum tot succesul inainte pentru un nou job. :*

| Ramo137 explică (pentru MihaelaDart):

Daca o sa dau vreodata in viitor tot de ea, sigur am sa plec fara sa ma gandesc de doua ori. Nu cred ca merita nici loc de ''Buna ziua'', numai eu stiu cat de rea si falsa poate fii. Multumesc mult!

| mihai69 a răspuns:

Mult succes în a-mi găsi un înlocuitor mai docil, mai lady și mai bine pregătit decât am reușit eu să fiu în timpul petrecut în această (firmă/prăvălie/whtever).
++++
Dar cel mai bine e să nu spui nimic, chiar și dacă ai fost nemulțumită. Cine știe?!? Poate vreodată o s-o ai iar șefă!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa loc de buna ziua chiar daca e o acritura ca nu stii niciodata cand te intalnesti cu ea!

| nugasescusernameliber a răspuns:

Spune-i ca desi esti cu 11 ani mai mica, mai ai atata eleganta si onoare sa nu-i mai suporti complexele si frustrarile.
Sau ca valorezi prea mult incat sa te calce in picioare, si sa mai studieze conceptul de "lady", o femeie crizata si isterica e doar o crizata si isterica, nicidecum o lady.
Spune la revedere si iesi pe usa, daca lucrezi la negru nu are ce sa-ti faca, dar nici banii nu ii vei mai vedea.

| alexandru0sorin a răspuns:

Man nu e o idee buna sa ii lasi un mesaj dur poate iti suna a idee buna dar nu e matur chiar daca nu e ea mai buna. eu zic sa pleci si gata zici PA gen pac ai si plecat