| Doarunaltutilizator a întrebat:

V-ati dori sa fiti profesori aici in România? dacă da de ce si daca nu de ce?

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Da,dar doar daca as avea un salariu foarte bun si daca as preda la un liceu care se respecta *poate chiar si la gimnaziu dar celor de gimnaziu nu le pasa atat de mult de invatat*

Daca ar fi cazul atunci as preda informatica. *altceva nu stiu... *
Mi se pare chiar interesant caci iti poti gasi cativa elevi pe care sa-i inveti site-uri, cum sa faca proiecte, Adobe illustrator, nu doar C++...

Eu am invatat singur web design si putin game design... ar fi fost interesant sa am un profesor care sa ma ajute macar cu niste resurse.

In tara noastra foarte multi profesori au mentalitati invechite.
Consider ca profesorii pun la suflet mult prea multe chestii si ar trebui sa lucreze mai mult numai cu cei pasionati si sa-i ajute pe restul.

De exemplu daca esti profesor de geografie si nimanui nu-i pasa de lectia pe care ai predat-o si prin clasa a 9-a atunci mai bine le spui sa scrie la ceva util (sa zicem pentru bac) sau sa faca ceva care o sa-i ajute in timp ce tu corectezi niste teste sau inveti ceva nou.
(copiii devin mielusei cand le spui ca pot sa asculte muzica in casti sau sa scrie la o materie care ii intereseaza)

Eu aveam un profesor care venea, dicta vreo 2 pagini A4 care oricum se gaseau si in manual si pleca fara sa lase nimic util.

Omul ala SE OBOSEA si ne obosea si pe noi, elevii. Si de ce?

Concluzia este ca imi place ideea de a preda dar elevii sunt nepasatori... ii doare undeva de materia ta iar programa este destul de lenta. Sa fim seriosi acum... toata lumea invata cand vine bac-ul sau au de dat examene (ex: cambridge).

Salariul nu este nici el fenomenal dar macar ai 18 ore pe saptamana, ceea ce nu este chiar rau (ai timp de meditatii).

Per total nu pot spune ca este un job de vis pentru mine DAR nu este nici atat de rau cum cred anumiti profesori.

Ei sunt cei care isi fac viata mai grea, nu elevii.
Unui profesor adevarat nu ii este frica de elevi. Trebuie doar sa lasi o impresie puternica si o sa fii ascultat.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Am fost 6 ani (profesor de Educație Plastică) și am părăsit România din 2010, nu de dragul de a munci în străinătate, ci că turist, deși în concediul meu de vara, a fost că destinul meu sa se schimbe. happy

| Freya1 a răspuns:

Nu.Salarile sunt mici, copii sunt tare apucati si eu nu am rabdarea necesara

| GoldenZenith a răspuns:

Da. Vreau sa torturez elevii de liceu.

| Mieeez666 a răspuns:

Nu as vrea sa fiu profesor in nicio tara.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mi-as dori sa fiu profesoara nicaieri.N-am suficienta rabdare.