| anonim_4396 a întrebat:

V-ați lasă de școală/liceu/facultate/serviciu pentru 1 milion de euro și sa nu mai munciți pentru bani niciodată?

22 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Pai eu am facut facultate tocmai in speranta ca poate voi ajunge sa castig in viata asta macar un sfert din milionul asta de euro laughing
Normal ca i-as fi luat si in liceu (oricum nu am facult mare branza acolo, am stat 6 ore pe zi, 4 ani, ca sa aflu niste lucruri pe care le puteam afla din orice alta parte, mult mai repede).

| Drimmero a răspuns:

Evident ca da, n-as sta la discutii.

| Andreeush a răspuns:

Bineînțeles că nu.

| anonim_4396 explică (pentru Andreeush):

Pai poate nici cu servici nu o sa strângi toată viata atâția bani

| RainmakerX a răspuns:

M-as lasa si pentru 300000 euro rolling on the floor

| Darkmagic a răspuns:

Cine se lasa de școală/liceu/facultate...devine prost.
Cine se lasa de școală/liceu/facultate, pentru 1 milion de euro, devine un prost...care are 1 milion de euro.
Eu castig urias, si cine mai are bani de pe site-ul asta, iti poate confirma ca, de regula, cat castigi, atat cheltuiesti.
Daca milionul ala iti cade brusc in portofel, nemuncit, cu atat mai repede o sa-l faci praf, caci lumea se vede ALTFEL, cand toata viata ai avut 300 de dolari in cont...si maine te pomenesti cu milionul.
Cand vei avea bani multi, vei intelege, acum poti sa ma injuri. big grin
S-apoi, pe bune, ce dracului sa faci cu 1 milion daca (sa zicem), stai in Bucuresti, unde o casa intr-o zona buna sare de acel milion? laughing
Sa mor...visati frumos.

| Endoryus a răspuns (pentru Darkmagic):

Postul tau imi aminteste de cei care castiga milioane la lotto si dupa 2 ani sunt mai saraci decat erau inainte sa castige.

| Sindbad a răspuns (pentru Darkmagic):

De acord, prost sau destept, milionul nu o sa schimbe calitatea umana.

Dar crezi cumva ca școală/liceul/facultatea tin prostia la distanta sau o previn?

| Darkmagic a răspuns (pentru Endoryus):

Absolut. happy
Si mai cred ca se intampla si mai des in Ro, unde nu exista o "educatie" pentru bani, fie ei multi sau putini, ceva in genul respectului pentru dolar care exista in SUA ori al respectului pentru decedata marca, ce exista in Germania.

| Darkmagic a răspuns (pentru Sindbad):

Cred ca un termen potrivit este "trebuie sa o educe". happy
Pe mine facultatile m-au invatat...sa invat.
Pare ciudat, dar asa e. happy
I-as mai intreba o data pe cei care au raspuns ca ar lasa balta școala/liceu/facultate/serviciul pentru 1 milion:
Cum dracului o sa traiti fara niciun alt venit, in casa actuala, (cel mai probabil, un apartament din cine stie ce oras, in cine stie ce cartier)...cu 1 milion? laughing
Raspunde cineva: "O sa intru in afaceri!"? laughing
Probabil nu au vazut in viata lor o suta de mii, d'apoi 1 milion...
Afacerile BUNE, pornesc de la sume mici, infime chiar, le simti, le inveti, si le dezvolti.
1 milion ajuns MAINE, la un bizar din asta, care toata viata a avut luna de luna 1-2-300$ in cont, NU ar insemna decat ruina.

Dar... Sa-i lasam sa creada ce vor ei. happy
Lasati-va bre de munci si de scoli!
"Milionul" sa traiasca! (2 luni ii dau!)

| Sindbad a răspuns (pentru Darkmagic):

Nu este nimic ciudat, in realitate asta este rolul facultatii (dupa cum rolul scolii si al liceului ar fi sa invete elevii sa gandeasca coerent si sa le intareasca caracterul). Eu nu ma pot lauda cu asta, pur si simplu am invatat sa fentez sistemul facultatii cu eforturi minime. Bine, nu este exclusiv vina universitatii, este si meritul meu big grin
Este un punct de vedere corect: daca cineva nu are abilitatea de a folosi 1000 de euro, cu atat mai mult va da chix cu 10000000. Stand la scoala/liceu/facultate/servici chiar daca sunt inutile, macar il impiedica pe respectivul "norocos" sa piarda contactul cu realitatea si il obosesc suficient ca sa nu-I vina idei nastrusnice de cum sa risipeasca milionul in trei zile. Pentru ca o suma ca asta sigur nu este de ajuns pentru extravagante.
Cu un milion, un om rezonabil poate asigurandu-i inclusiv impotriva inflatiei si cu risc aproape 0 sa-si asigure o renta de 10-15 euro pe an. E putin? Este suficent pentru un trai foarte decent, fara vreo grija materiala, intr-o insula tropicala mai saraca (sau in Apuseni, de exemplu). Doar ca foarte putini isi doresc asta.

| Thecurious a răspuns (pentru Sindbad):

Cum adica ai invatat sa fentezi?
Ce inseamna, in acest context, " a fenta"?
Cunosc sensul de baza, insa ma gandesc ca i-ai atribuit altul. Pentru ca imi vine greu sa cred ca ai fost un student anti-sistem.

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

Paralel cu sistemul este mai corect. Pur si simplu am invatat in primii doi ani (si am aplicat dupa) cum sa iau examenele cu minime eforturi. Sau licenta cu 9.9 exploatand slabiciunile sistemului de testare(inainte cu o zi de licenta ma preocupa cate cosuri de 3 puncte consecutive dau). Lectii aplicate si ulterior: eu nu am deschis vreodata codul rutier. Totusi am invatat grilele si am luat 25 din26.

| Thecurious a răspuns (pentru Sindbad):

Sunteti un sofer profesionist care nu a studiat codul rutier, asta ma socheza.
Analizand raspunsurile dumneavoastra, cred ca sunteti specializat in istorie sau unul aferent acestuia.

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

Nu sunt sofer profesionist

| Thecurious a răspuns (pentru Sindbad):

Bine, atunci iertati-ma.

| Thecurious a răspuns (pentru Sindbad):

Acum am observat remarca din paranteza.
Jucati baschet de unul singur inainte de sustinerea examenului de licenta?

| Sindbad a răspuns (pentru Thecurious):

Si cu colegii. Doar ca, intr-un mod curios, in preziua examenului, am fost sigurul de pe teren

| AmFostOdataEuOBaba a răspuns:

Eu aș sta să mai strâng un milion și l-aș da cuiva de pe TPU, nu știu cui, dar găsesc eu până atunci pe cineva. laughing

| Thecurious a răspuns:

As urma mai multe facultati, dupa ce a-si investi banii, cumparand actiuni.
Nu, nu as renunta.