| claueu16 a întrebat:

Va deranjeaza si pe voi radiotelepatia? Cati imi puteti auzi gadurile? Ce sa fac? Sa astept pana termin cu procesul? Daca as putea mi-as izola o camera cu folie de aluminiu ca sa vad daca pot bloca semnalul. Am si probleme de sanatate. Oare cine m-ar putea ajuta? Am incercat peste tot... Sau ca sa scap de presupusele nano chestii din cap de tot...

26 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai probleme de astea iti recomand sa vezi de un control medical, ai o forma de schizofrenie, paranoia obsesiva

| Catrice a răspuns:

Un psihiatru ti-ar putea oferi soluții.

| claueu16 explică (pentru Catrice):

Aud vocile a vreo 5 persoane in cap deci nu are cum sa fie o boala mintala plus ca bolile mintale apar de la o anumita varsta. Deci bolile
mintale nu au cum sa mai apar dupa o anumita varsta.

| Catrice a răspuns (pentru claueu16):

Răspunsul este același. Cu o completare: schizofrenie.
Vârstă de debut este o generalizare. Sunt boli psihice care pot apărea la copii, sunt care apar doar la vârsta adulta.

| claueu16 explică (pentru Catrice):

Gresit pana in 20 de ani apar bolile mntale. Nu ai reusit sa convingi pe nimeni plus ca nu ai pe cine ca toti stiu adevarul.

| sadrian46 a răspuns (pentru claueu16):

Apar la orice vârstă.

| Catrice a răspuns (pentru claueu16):

Mai documentează-te. Unele forme de schizofrenie apar și la 25-30 ani.

| claueu16 explică (pentru Catrice):

Stii ce ne interesant oricum genul asta de probleme presupunand doar ca sunt mintale cu auzitul vocilor apar pana in 20.

| Catrice a răspuns (pentru claueu16):

Whatever... bolnavul niciodată nu recunoaște ca e bolnav.

| UnuPentruAltu a răspuns (pentru Catrice):

Diagnosticul pus online este nul, indiferent dacă este pus de un cârcotaș sau de un medic psihiatru.
Legea sănătății mintale și a protecției persoanelor cu tulburări psihice
Art. 10
(1) Evaluarea sănătății mintale se efectuează, PRIN EXAMINARE DIRECTĂ A PERSOANEI ÎN CAUZĂ, numai de către medicul psihiatru.

| Catrice a răspuns (pentru UnuPentruAltu):

Ce ușor pot fi interpretate legile în tara asta...
De aici rezulta neregulile pe care le vezi la TV.
Multi medici (de familie și specialiști chiar) fac consultație prin telefon. Gen ii suni, le spui simptomele și ei îți dau tratament. Mergi la ei diaree să-ți iei rețetă.

| claueu16 explică (pentru Catrice):

Am fost adus intr-o situatie foarte grava! In tara nu am incredere sa merg la un spital nici macar privat. Si-au batut joc de tatal meu pana a murit. El intrase cu atac cerebral si in spital i-au pus ceva in mancare si l-au facut sa vomite si pe el si pe un coleg de camera. Apoi la fel i-au da tratament aiurea intentionat si i-a cedat ficatul si a murit. Si-au batut joc si de mine cand am fost sa imi pun o perfuzie in 2013. Am mai fost odata acu vreo 3 ani la un doctor si mi-a dat niste vitamine iuti indiene doar pentru ca mama mea se uita la filme indiene. E posibil ca eu sa am nevoie de o operatie pentru ca am un bloc la inima. Acum doar pe undeva prin Suedia as mai avea curaj sa ma tratez. Alta solutie ar fi sa termin cu procesul mai repede sa primesc daunele de la stat sau de la institutiile vinovatete iar apoi sa ma tratez in alta tara. E posibil sa fie persoane care nu vor sa dau in judecata sau din cauza radio telepatiei sa vrea sa imi faca rau asa ori ma duce ministerul sanatatii pe bani lor in Suedia sa ma tratez ori sa se grabeasca cu procesul.

| Mogiojojo a răspuns:

Buna. Esti o persoana credincioasa? Te rogi mult? Daca nu ar trebui. Si sa mergi si la un preot.

Răspuns utilizator avertizat
| mimi2000mimi a răspuns:

Buna. Daca ai capacitatea de a recepționa astfel de voci nu este in regula pentru tine. Lumea este rea, adesea insensibila si rau intentionata, daca are acces cu usurinta la gandurile tale iti poate face un mare rau, stiind ca nu ai cum te apara contra lor. Fie ca vocile adtea ar veni din interior sau din exterior, orice este posibil, ele trebuie oprite cat mai rapid, ca sa nu te deruteze si sperie in continuare. Nu esti prima si, din nefericire, nici ultima persoana care se confrunta cu asa ceva, exista atat de multi oameni care au scos-o la capat cu toate problemele de genul, odata ce au stiut cui se adresa. Toti trebuie sa avem doar o voce in cap, inteleg prin ce treci si imi pare sincer rau ca treci prin asa ceva, dar primul pas este sa nuble asculti. Ele nu sunt vocile tale, nu iti sunt asociate personalitatii, deci e pur si simplu lume care vorbeste dupa cum o taie capul. Problemele astea sunt organice, noi oamenii suntem animale, in cele din urma, functionam pe baza de chimicale. Mintea ta nu este o statie radio, conexiunea aceasta ar fi mai speciala in sensul negativ al cuvântului, intrucat nu poate fi oprita fizic, nu poti sa opresti semnalul printr-un buton si nici sa il izolezi cu vreun perete. Ori opresti entitatile care iti vorbesc, ori opresti modul in care le receptezi tu. Cum nu poti sa stii cine iti vorbeste, tot ce poti sa faci este sa le blochezi lor accesul la tine, lucru care se face medicamentos, dupa indicatii precise ale unui specialist. Psihologul este cel mai in masura sa spuna ce este de facut, iar daca situatia este grava, chiar psihiatrul. Nu, in niciun caz nu sunt pentru nebuni, iar mentalitatea asta este foarte gresit incetatenita si descurajeaza oamenii care au probleme usor rezolvabile, etichetandu-i dupa niste stereotipuri inutile. Persoanele cu depresie, care au trecut prin evenimente traumatice, care sunt intr-un moment de cumpana, care au nevoie de sfaturi si opinii, toate acestea sunt perfect normale, insa uneori au nevoie de sprijin, se indreapta spre un psiholog, iar starea lor poate fi ameliorata, fie prin exercitii de concentrare, fie medicamentos. Este exact un doctor pentru problemele mai abstracte, care nu tin neaparat de fiziologie. Ar fi cel mai sigur sa gasesti pe cineva de incredere, competent, care sa iti dea cele mai bune sfaturi in privinta asta, deci fara nicio jena, cauta un psiholog bun care te poate ghida pentru rezolvarea problemei. Alta solutie chiar nu stiu care ar putea fi, iar vocile respective, tine minte, nu sunt ale tale, deci trebuie date afara cat mai repede, sa nu iti agraveze si mai tare problemele de sanatate prin stres. Iti doresc mult succes cu rezolvarea problemei!

| claueu16 explică (pentru mimi2000mimi):

Un psiholog/psihiatru nu are cu ce sa ma ajute doar daca vrea sa invete ceva de la mine ca daca eram genul ala de om care are nevoie de consiliere nu mai ajungeam eu pana aici... Intr-adevar as avea nevoie de cineva de incredere sa ma ajute dar nu am putut gasi pentru ca nimeni nu vrea sa se implice. Nu am nici bani ca sa incerc sa platesc pe cineva. As cerut ajutorul in alte tari si nu l-am primit. Mi-au spus ca trebuie sa fiu la ei ca sa cer azil. Bani de bilet nu am de unde sa fac rost, nimeni nu doneaza. Solutia ar fi sa mai incerc in alte tari in care nu am incercat sau sa astept procesul in care am cerut despagubiri. Intre timp copii din fata blocului ma aud prin telepatie si comenteaza la ce ma gandesc eu cateodata iar eu am probleme de sanatate care trebuiesc investigate si tratate cat mai repede iar in tara imi este frica sa ma duc.

| claueu16 explică:

Gresit pana in 20 ani apar bolile.