| anonim_4396 a întrebat:

Va fi vreodata Windows 10 un sistem de operare decent?

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Daca ai ssd e decent

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Nu e decent nici pe SSD, ba chiar il distruge pe fundal consumand ~500 cicluri P/E pe zi facand nimic. Celelalte Windows-uri sau Linux nu consuma deloc cicluri pe fundal, odata incarcate nu mai au nevoie sa scrie nimic pe mediul de stocare.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu am de doi ani si nu am probleme

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

De care SSD ai? Eu am un Kingston A400 de 120GB.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Samsung MZ-N5E250BW 850 EVO, m2
500 de gb

iar hardul cu care a venit el un WD de 5400 rpm

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Tu ai peste 100k cicluri P/E disponibile, dar eu cu doar 20K nu-mi permit un OS neoptimizat si prost (merge greu chiar si pe ryzen 7) care copiaza fisiere dintr-un loc in altul fara motiv in mod constant pe fundal.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Depinde si ce fel de fisiere, una e sa mut un iso vs un folder de poze

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Windows 10 face copii inutile ale fisierelor, la asta m-am referit. Se vede in Resource Monitor cum procesul System copiaza in mod constant dll-uri dintr-un folder in altul.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

System restore? asa e

| anonim_4396 explică (pentru RAY):

Da, si cu Shadow Volume nu stiu cum.
Daca ar face asta cand are loc o modificare gen o instalare de progam, ar fi ok, dar in mod constant nu e.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Am lasat 200 de GB pentru windows, 70 de gb ocupat

| dannyel86 a răspuns:

Va fi, daca va prelua stabilitatea lui Windows7.
Cel din urma si Xp au fost cele mai bune din istoria Microsoft.

| Lioana a răspuns:

De ce? Acum e indecent Windows 10? happy
Ce intelegi tu prin decent?

| Fanibu a răspuns:

Vezi ce inseamna decent.Nu are nimic de a face cu un sistem de operare.Mai puneti mana pe carte!

| EduardPeTPU a răspuns:

Este cel mai bun sistem de operare inca de la lansare.

| anonim_4396 explică (pentru EduardPeTPU):

Inseamna ca n-ai avut Linux sau Windows 7 pana acum.