| RAY a întrebat:

Va place limba Germana cand o auziti? Ce limba straina ati vrea sa invatati?
https://www.youtube.com/watch?v=tvevW0a18xM

72 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

E faină germana, am studiat-o un timp. Ajunsesem la vreo 32% fluență pe duolingo. Îmi place și muzica nemțească, au melodii interesante.
M-au impresionat de exemplu https://www.youtube.com/watch?v=cTtep-gWRuU, https://www.youtube.com/watch?v=gBCb2UP96bc și https://www.youtube.com/watch?v=3IyYqJyc-zk
Engleza o stăpânesc. Spaniola o știu binișor de la telenovele. Aș vrea să îmi perfecționez franceza și germana, apoi italiana și spaniola. Ar fi interesat să învăț rusa, greaca, norvegiana și turca.

| RAY explică (pentru Bacemi):

Isi place sa inveti limbii straine? un fel de pasiune nu?

| Bacemi a răspuns (pentru RAY):

Da. De mic îmi plăcea să văd filme în italiană, spaniolă sau japoneză. Am dat bac-ul la engleză și franceză (în loc de sport). Nu m-am întrebuințat suficient dar îmi stârnește interesul chestia asta cu limbile străine.

| MihaelaDart a răspuns:

In momentul de fata sunt, pe langa limba germana care nu este pe gustul meu (cu toate ca trebuie sa o vorbesc din moment ce locuiesc in Germania), mai sunt cunoscatoare si de limba greaca si engleza, desi mi-ar place sa invat limba rusa.

| RAY explică:

Vezi cum vorbesti, eu n-am vb asa de limba romana

| anonim32104333 a răspuns (pentru RAY):

Măi, eu am vorbit în spirit de glumă, chiar dacă m-am exprimat puțin vulgar.
în sensul că eu stau în Germania și nu am reușit să învăț germana, fiind o limbă foarte grea din punctl meu de vedere...
Sau ai impresia că mi-am pierdut din timpul meu ca să-ți răspund ție, că n-am avut ce face?

| RAY explică (pentru anonim32104333):

Sa auda merkel de voi atunci sa vezi ce va spune

| mentholinks a răspuns:

Deutsch gefallt mir nicht so gut aber ich muss lernen.

| Lioana a răspuns:

In momentul asta mi-ar place sa stiu limba franceza pentru ca voi avea nevoie de ea dar mi-ar place sa stiu si germana, spaniola, italiana, japoneza, chiar si turca. In general orice limba cunoscuta e un atu. Ca sunet, cel mai bine suna engleza dupa parerea mea dar nu cred ca asta e important in alegerea limbii pe care vrei sa o inveti.

| justanotheruser99 a răspuns:

Nu neaparat, dar sunt obisnuita cu ea.
Poate olandeza.

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

Ai trait sau traiesti in deutschland?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru RAY):

Nu. Traiesc in zona in care mai sunt influente șvabe. (in Romania)

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

In banat? si sti si dialact sa vorbesti?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru RAY):

laughing Pe aproape, mai la nord.
Da, dar folosesc romana literara.

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

Wow eu nu stiu dialect ca nu am unde invata, sti si hochdeutsch?

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Nu.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Http://www.schwaebisch-schwaetza.de/
asta e cam aiurea ca in dialect nu se prea vorbeste in Germania, plus ca sunt multe, dar intelegi cateva ceva din germana gramaticala nu?

| justanotheruser99 a răspuns (pentru RAY):

Bineinteles. Fac din clasa a 5-a.

| RAY explică (pentru justanotheruser99):

Ok

| GoldenZenith a răspuns:

Nu prea.
Japoneza.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Ce anume simti cand o auzi?

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Știi cum e sa zgârie cineva cu unghiile o tabla? Ceva de genul, doar că nu așa nasol.

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Serios amuzant ce sa spun, imagineazati sa asculti asta non stop

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Vrei sa mor? laughing

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

As vrea sa murim amandoi si sa fim amandoi impreuna vesnic, desi da as vrea

| PersonajFictiv a răspuns (pentru RAY):

E de pe net poza ei, chiar nu ti-ai dat seama?
Fu**ing lol ma.

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Nemurirea nu suna rău în situații d-astea. thinking

| RAY explică (pentru PersonajFictiv):

Da voi nu ma lasati nici sa visez si eu o data frumos, in acest mod numai va fi nici o nunta, si eu care vream sa ma insor cu ea vi tu sa imi spulberi visele raule

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Mai ales daca sunt acolo si eu, cred ca si din rai ai fugi in iad, daca as fi si eu acolo

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Esti diliu laughing

| RAY explică (pentru GoldenZenith):

Ai vrea tu sa ai un nebun asa ca mine, hai ca nu te insel azi si maine, ce nu fac eu de dragul tau

| GoldenZenith a răspuns (pentru RAY):

Apreciez din suflet. Nu de alta, dar mă iau gânduri negre

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Pana la urma tu o placi,, stii ca tachineala excesiva naste sentimente? Spune-i lu' drimmero ca nu e asa/

| RAY explică (pentru Drimmero):

O plac cum plac pe fiecare fata din lista mea de prieteni

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Parca ziceai ca tii doar fete la prieteni,, ce cauta Klon, SisterEunice,, dar mai ales ToT? Bwhahahahaha

| RAY explică (pentru Drimmero):

Sistereunice mi-a spus ca e fata, e acum sunt si baieti ok nu toti sunt tarfe masculine

| Superior a răspuns:

Engleza,germana si japoneza.

| RAY explică (pentru Superior):

Wow,super nu e usor sa inveti atatea limbii, multa bafta

| Superior a răspuns (pentru RAY):

Engleza stiu cam 60% happy Spaionla, merg sambata asta in Spania doua saptamani, poate retin ceva pe acolo si japoneza...e grea, dar e faina limba happy

| FaraNumePls a răspuns:

Îmi place limba germană. Mi-ar placea sa învăț daneza. Dar în primul rând să termin cu româna asta laughing

| RAY explică (pentru FaraNumePls):

Wow tu inveti lb romana?

| FaraNumePls a răspuns (pentru RAY):

Da (am fost plecat cu părinții în străinătate si am venit abia acum 1 an și nu știu așa de bine română ).

| RAY explică (pentru FaraNumePls):

Unde ai fost?

| FaraNumePls a răspuns (pentru RAY):

În Italia, orașul Lucca.

| Gonrax a răspuns:

Cand o aud ma gandesc direct la Hitler. Fara misto.

| RAY explică (pentru Gonrax):

E macar isi aminteste de cineva

| DenisaNicoletaG a răspuns:

Tinand cont ca am facut si inca fac, nu am nicio problema!
Eu as vrea turca, spaniola si italiana sa invat, deci, daca le-as stii pe astea, as fi cea mai fericita! happy

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Dar isi place?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

What? Sa inteleg ca voiai sa zici '' Dar iti place? ''
Oke, pai, ce sa-mi placa?

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Deutsche sprache über das ich sprache nein?

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Sa zicem ca-mi place si germana, dar nu-s in limba dupa ea happy

| RAY explică (pentru DenisaNicoletaG):

Eu am invatat limba Spaniola din telenovele, asta cand eram mic, e o limba frumoasa, am si vizitat castellon, e super super cool, wunderschöne, dar e usoara daca limba ta nativa e limba romana

| DenisaNicoletaG a răspuns (pentru RAY):

Stiu ca e frumoasa spaniola, de asta am enumerat-o mai sus happy

| AnonimCuDiploma a răspuns (pentru DenisaNicoletaG):

Sti *

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Chiar acum o invat (ma duc la un curs). Sunt la nivel A2. Prezentul il stiu, trecutul un pic si viitorul nu-l stiu de loc.

| RAY explică (pentru anonim_4396):

Viitorul,werden e usor, trecutul e mai greu dar viitorul e usor, ich werde gehen, Ich werde mir einen Film ansehen

| Drimmero a răspuns (pentru RAY):

Nu zicea ca e baiat? Ce se mai sucesc oamenii astia!

| RAY explică (pentru Drimmero):

Mie asa mi-a spus, sigur nu stiu, sincer nu-mi plac ipocriti de nici un fel

| RAY explică (pentru Drimmero):

Faci si tu acum parte din lista de prietenii

| Cinevacatoatalumea a răspuns:

Japoneza

| Elide a răspuns:

Pai știu engleza și spaniola germana nu.mi place de nici un fel.

| RAY explică (pentru Elide):

Tu esti acolo in poza?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da,și o sa mai pun și altele

| RAY explică (pentru Elide):

Esti frumoasa miha

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Mulțumesc! Mi sa.a mai spus laughing

| RAY explică (pentru Elide):

Barbati care sa te atraga fizic ai gasit?

| Elide a răspuns (pentru RAY):

Da.

| RAY explică (pentru Elide):

Si nimic miha?

| JustBlackNoGrey a răspuns:

Mie franceza mi se pare cea mai frumoasa si melodioasa limba.
as vrea sa stiu franceza foarte bine.
ca si alegere secundara, as opta pentru japoneza.

| Mariaaaavev a răspuns:

Eu am invatat in clasele 5-8 germana. Este usurica, nu spun nu.dar trebuie sa te dedici ca sa inveti. Mie mi se pare frumoasa(deoarece sunt obisnuita cu ea) dar eu as vrea sa invat sarba. laughing Cam ciudata dorinta mea, dar mi se pare o limba lejera si deloc complicata.

| PisicutaMiauBAU a răspuns:

Eu as vrea Spaniola, e faina limba dar si tara, accentul...