| KsfNksf a întrebat:

Vă place matematica?

9 răspunsuri:
| Ofiintă a răspuns:

Mi-a plăcut când rezolvam variante pentru bac, acum 5 ani happy

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Extraodinar de tare. După fizică care este viața mea, cel mai mult îmi place matematica. Fizica îmi este soția, matematica amanta.
Ce facem noi cu creierul de când am început să numărăm ( aritmetica) și să măsurăm bucata de pământ pe care cultivam orez sau grâu ( geometria- geo-metria, măsurarea pământului)? Am creat modele mintale, configurații, care nu există nicăieri în lumea materială. Nu o să găsești numere, cercuri perfecte, linii drepte și puncte fără dimensiune în lumea lucrurilor. Acestea sunt adevăratele creații umane, care există numai în mintea oamenilor. Și au în ele, numerele și figurile geometrice o ordine care nu există nicăieri în lumea lucrurilor, și care pare eternă, mai eternă ca Dumnezei din Biblie. De aceea, dacă vom întâlni extratereșțrii, ceea ce se va întâmpla până la urmă, prin limbajul matematic, precis ne vom înțelege cu ei.
Care este problema ta, dar nu numai a ta, când pui această întrebare. Toți profesori de matematică, fiindcă nici ei nu o înțeleg, o predau ca și cum ar preda limba chineză unui papagal.
Ce înseamnă să înțelegi un lucru? Să îl poți imagina, de aceea capacitatea de imaginare este extraordinar de importantă în a
înțelege obiectele abstracte, semnele matenaticii. Iar ca să le poți imagina, trebuie să le conectezi treptat cu lucruri materiale. și sî înțelegi treptat ce se ascunde sub 1, 2, 3 sau teoremal lui Pitagora. Ce face proful de mate. Ia aceste semne, lipsite de interes și de înțeles pentru voi, și vî obligă să învâțați pe de rost, algoritmi de calcul, cu ele, tot atât de lipsiți de sens pentru voi ca și semnele.
Ce nu înțelegi, nu are cum să îți intre în cap, să rămână acolo și să îți folosească la ceva. Astfel obligat să reții pe de rost semne pe care nu le înțelegi ți relațiile lor. ajungi să urâști matematica. pe profesorul ei și în final școala, care nu îți dă diplomă de absovire a clasei, a școlii dacă nu satisfaci cerințe de neînțeles pentru tine, și școala devine cumplit meștesug de tâmpenie, cum zicea Trăznea, din Amintri din copilărie de Creangă.
Pentru nepoata mea Irina am scris mici eseuri de matematică pentru copii. Te invit să le citești, Poate vei înțelege un pic mai mult.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Extraodinar de tare. După fizică care este viața mea, cel mai mult îmi place matematica. Fizica îmi este soția, matematica amanta.
Ce facem noi cu creierul de când am început să numărăm ( aritmetica) și să măsurăm bucata de pământ pe care cultivam orez sau grâu ( geometria- geo-metria, măsurarea pământului)? Am creat modele mintale, configurații, care nu există nicăieri în lumea materială. Nu o să găsești numere, cercuri perfecte, linii drepte și puncte fără dimensiune în lumea lucrurilor. Acestea sunt adevăratele creații umane, care există numai în mintea oamenilor. Și au în ele, numerele și figurile geometrice o ordine care nu există nicăieri în lumea lucrurilor, și care pare eternă, mai eternă ca Dumnezei din Biblie. De aceea, dacă vom întâlni extratereșțrii, ceea ce se va întâmpla până la urmă, prin limbajul matematic, precis ne vom înțelege cu ei.
Care este problema ta, dar nu numai a ta, când pui această întrebare. Toți profesori de matematică, fiindcă nici ei nu o înțeleg, o predau ca și cum ar preda limba chineză unui papagal.
Ce înseamnă să înțelegi un lucru? Să îl poți imagina, de aceea capacitatea de imaginare este extraordinar de importantă în a
înțelege obiectele abstracte, semnele matenaticii. Iar ca să le poți imagina, trebuie să le conectezi treptat cu lucruri materiale. și sî înțelegi treptat ce se ascunde sub 1, 2, 3 sau teoremal lui Pitagora. Ce face proful de mate. Ia aceste semne, lipsite de interes și de înțeles pentru voi, și vă obligă să învâțați pe de rost, algoritmi de calcul cu ele, tot atât de lipsiți de sens pentru voi ca și semnele.
Ce nu înțelegi, nu are cum să îți intre în cap, să rămână acolo și să îți folosească la ceva. Astfel obligat să reții pe de rost semne pe care nu le înțelegi și relațiile lor. ajungi să urăști matematica. pe profesorul ei și în final școala, care nu îți dă diplomă de absolvire a clasei, a școlii dacă nu satisfaci cerințe de neînțeles pentru tine, și școala devine cumplit meștesug de tâmpenie, cum zicea Trăznea, din Amintri din copilărie de Creangă.
Pentru nepoata mea Irina am scris mici eseuri de matematică pentru copii. Te invit să le citești, Poate vei înțelege un pic mai mult.
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......mbaje.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......umere.html
https://dosarelexsikix.blogspot.com/......pta-3.html

| oglindasultanului a răspuns:

Poate geometria un pic

| Meme10Meme a răspuns:

Imi place dar nu vreau sa urmez o cariera IT.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Nu spun ca imi displace, dar nici nu imi place! Eu sunt pe profil uman si n-am mai facut matematica de vreo 3 ani!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da. Si acum vine intrebarea pusa de oamenii care nu sunt capabili sa o inteleaga ''la ce imi trebuie in viata?''. Ei bine, propriu zis vei folosi doar notiunile banale de matematica in viata, insa in aceasta viata ai nevoie de logica. Modul de gandire logic este dezvoltat de matematica. Raspuns final:iti trebuie mult in viata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Https://youtu.be/oNp3HNQRpKU

| isemilia a răspuns:

Daaa