| anonim_4396 a întrebat:

Va puteti imagina situatia urmatoare? Mama si fratele vostru au un accident. La spital doctorii va spun ca pot salva doar pe unu din cei 2. Voi pe cine a/ti salva? Pe fratele vostru? Stiind ca atunci cand se trezeste s/ar putea sa va urasca " ca i/ati lasat mama sa moara, sau mama dar cand se trezeste v/ar ura pentru ca i/ati lasat copilul sa moara? Cu care ura a/ti putea trai?

Răspuns Câştigător
| PersonajFictiv a răspuns:

E vorba de natura umana,parintii s-ar sacrifica mereu pentru copii lor ( cel putin, parintii adevarati ) ar fi o prostie sa iti lasi fratele sa moara ( pentru ca el are viitorul in fata, mama ta, are doi copii deja, a fost casatorita, a trait cat s-a putut ) plus ca cred ca dorinta mamei de a muri pentru copilul sau e mai mare decat dorinta fratelui de a muri pentru mama sa, de cel putin 10 ori.
Dragostea de mama e cea mai puternica.
As alege sa traiasca fratele, pentru ca daca as compara dorintele celor doi si as merge pe " sa le respect alegerea ", dorinta mamei e mult mai arzatoare sa moara in locul copilului ei decat a fratelui.
Dar tu?

| PersonajFictiv a răspuns (pentru PersonajFictiv):

*plus ca (fara "cred" ) meh.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Eu? Avand in vedere ca nu ma inteleg cu fratii mei, nu cred ca vrei sa raspund la intrebare laughing.
"Dragostea de mama e cea mai puternica" Aici ai absoluta dreptate.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Cateodata sangele nu inseamna nimic.
Am si eu niste rude pe care le evit mereu, nu inseamna nimic pentru mine.
Imi plac oamenii care gandesc asemanator cu mine, pe ei i-as considera rude.

| anonim_4396 explică (pentru PersonajFictiv):

Eh, nu e vina mea, nu eu mi/am ales fratii.

| PersonajFictiv a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu,te inteleg.

16 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Aș lăsa să trăiască fratele meu. Nimic nu e întâmplător. Procrearea are rolul său, genele cele mai bune să fie transmise mai departe. Iar cei mai tineri să facă mai departe ceea ce părinții n-au reușit în timpurile lor din diverse motive. Chiar dacă știu că mama nu m-ar urî pentru decizia mea în timp ce el m-ar urî aș lua aceeași decizie. Chiar dacă astfel i-aș pierde pe amândoi din viața mea.

| whatevernvm a răspuns:

Idk, nu am nimic din ce ai menționat, dar probabil mama mea nu ar putea trai cu idee ca i-a murit copilul în timp ce fratele ar trece peste ținând cont ca mama s-a sacrificat. Cred ca e mai greu sa pierzi un copil decât un părinte, oricât de dureroase sunt ambele

| RAY a răspuns:

Este greu de spus, chiar nu stiu, in acele momente nu gandim rational si emotional, conteaza conexiunea emotionala cat de puternica e

| syd a răspuns:

N-am frate easy choice

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Damn, am pierdut pariul. Pusesem pariu ca WaterDrop o sa faca pe inteligentul dar am gresit.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

Faci pariuri pe TPU? ce viata pe muchie de cutit. eu nu fac pe inteligentul, eu sunt inteligentul. deci inca iti poti castiga pariul.

| anonim_4396 explică (pentru syd):

Deja am platit cu sange. Ce mai conteaza.

| syd a răspuns (pentru anonim_4396):

Sange pentru sange; )

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

As salva-o pe mama mea

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Fratele, normal, sora mea în cazul meu. La ce diferența e între noi, i-aș putea fi mama oricând. Părinții se sacrifica pentru copii(in unele cazuri), nu cred ca maicamea s-ar supăra dacă as alege-o pe soră-mea.

| gshdyxdjs a răspuns:

Logic salvezi fratele. e mai tanar are mai mult de trait e mai sanatos. simplu.