| anonim_4396 a întrebat:

Va rog caracterizatimi pe Toma Alimos si pe Manea din Toma Alimos in antiteza.

2 răspunsuri:
| ellacutegirl12 a răspuns:

Toma Alimos:"Sade Toma Alimos Haiduc din Teara-de-Jos Nalt la stat, Mare la sfat Si viteaz cum n-a mai stat" "Far d-un tanar sprancenat Si cu semne de varsat" "Cu par lung si galbior" "Ochii-si negri d-arunca" Manea: "Ca-mi venea,mare,venea Stapanul Mosiilor Si domnul Campiilor, Manea,slutul Si uratul; Manea,grosul S-artagosul; Venea, mare, ca vantul, Ca vantul si ca gandul, Cu parul lasat in vant, Cu maciuca de pamant" "-D-alelei fecior de lele Si viteaz ca o muiere" Sper ca te-am ajutate! Sa ai o zi buna!