| isabellaandronic a întrebat:

Va rog cei care au pungi sub ochi sa imi dati un sfat cu privire la problema mea.

Am cearcane ereditar de la parinti, de prin liceu au inceput sa fie un pic vizibile, era ok, nici ca le observam. Incepand cu anul 2 de facultate au inceput sa-mi spuna colegii ca am cearcane, incepusem proiecte pe calculator si frecventarea programelor necesare(precizez ca nu sunt genul care sa stea majoritatea orelor pe calculator, ci strict la facultate si foarte putin acasa). Eu le observam numai daca nu dormeam prea mult, in rest nu.Cu timpul au devenit pungi sub ochi, desi nu facusem ceva diferit, nu pierdeam noptile aiurea, nu foloseam calculatorul mai mult. Cand am inceput sa lucrez la licenta, am observat ca mi se umfla ochii exagerat, mai ales dimineata, umflatura de la ochiul stang este mult mai proeminenta. Uneori, pulseaza aceasta pernuta. Ce este ciudat este ca am inceput sa simt niste furnicaturi de-a lungul partii stangi (sub ochi si pe marginea fetei pana pe gat, tind sa cred ca simt acel lichid cum circula ) iar pielea s-a subtiat foarte tare in aceste zone, cand fac baie simt apa mult mai tare pe piele.Am crezut( fiind o persoana mai firava si sensibila) ca folosind programele de proiectare care necesita atentie mai mare, si acum mai mult timp pe zi, ma obosesc mai repede. Dar perioada asta a trecut si a venit vara, cand am renuntat complet la calculator, am stat foarte mult afara si am asteptat ca acele umflaturi sa dispara.Nu au disparut deloc. Dimineata erau foarte umflate, am inceput sa mi pun castraveti si plicuri de ceai, sa fac mai mult sport, sa beau mai multa apa. Nimic nu s-a schimbat. Intre timp am vrut sa ma angajez, am gasit o practica cu posibilitatea de angajare.Problema era ca dupa vreo doua ore in care ma concentram la ce aveam de facut simteam acele pernute mult mai mari, aratam mai obosita, apareau acele furnicaturi pe fata. Am inceput sa merg la medic, mi-am facut toate investigatiile( analize sange, urina, urocultura, glanda tiroida, organele interne, control la ochi). Mi-a gasit o infectie urinara pe care o tratez. In rest, sunt sanatoasa.Mi-a spus in schimb ca s-ar putea sa fiu alergica la ceva, dar nu prezint vreo simptoma. I s-a parut ceva normal.Ideea este ca eu nu ma simt bine, m-am inchis in mine foarte tare, mi-e teama ca se va inrautati si am doar 23 de ani. Am evitat sa ma angajez pe profil de teama asta ca-mi va afecta calculatorul problema mea, ca se vor inrautatii pernutele alea si voi arata groaznic in cativa ani. Nu stiu ce sa fac tratez edemele astea, nu stiu de la ce se pot inflama asa de tare ochii, am incercat sa-mi masez fata, eu avand mainile si picioarele reci tot timpul cred ca as avea o circulatie proasta si la fata, dar nu prea vad mare diferenta.Simt aproape in permanenta o sensibiliate mai mare a partii stangi a fetei, acea pernuta umflata sub ochi, desi la ochiul drept nu am simptomele astea, este doar umflat. Unchiul meu este estetician, dar mi-e frica sa fac o interventie cu laser.

1 răspuns:
| DamarisS91 a răspuns:

Dupa cum stim, cearcanele de sub ochi rezulta din probleme ale cii biliare, ale rinichilor si ale inimii. Daca ne indreptam eforturile catre curatarea acestor organe, vom inlatura cauza acestor cearcane si, in timp, ele vor disparea. Acest lucru dureaza totusi ceva vreme.

De aici:
https://www.esanatos.com/......t45587.php

Legatura cu alimentatia:
https://www.mediculmeu.com/......anele-.php

Explicatie dex:
https://www.qdictionar.com/definitie-dex/cearcan.php

Sper sa ajute