| Bursucu98 a întrebat:

Vă rog mult să citiți puțin ceea ce s-a întâmplat și să mă ajutați cu un sfat. Azi, tatăl meu a plecat câteva ore de acasă și am rămas doar eu cu mama mea acasă. După puțin timp, pe la amiază, eu i-am reproșat ceva și ea s-a supărat. A venit tatăl meu după vreo 4 ore, era deja ora 3 după-amiaza și s-a culcat (tatăl meu). După, eu am ieșit puțin în fața ușii ca să mătur niște frunze care se adunaseră prin curtea în care noi locuim cu chirie. În timp ce măturam, după vreo 30 de minute am auzit telefonul că suna și am intrat înăuntru ca să răspund, moment în care tatăl meu s-a trezit din cauza telefonului și a răspuns el. Era o femeie, adică o femeie care a stat la noi o săptămână deoarece ea a venit aici să lucreze și până și-a găsit gazdă, femeia asta a locuit la noi timp de o săptămână. Nu a mai apucat să răspundă pentru că ajunseserăm târziu amândoi la telefon așa că am încercat să sunăm înapoi de câteva ori, dar femeia respectivă nu a mai răspuns. Menționez că femeia asta a sunat pe mobilul mamei mele, care, în timp ce tatăl meu dormea iar eu măturam în curte, ea, adică maică-mea, a plecat de acasă fără să ne spună nimic, adică a plecat pe furiș cu femeia despre care vă vorbiserăm, cu mașina ei. După două ore, am tot încercat să o sunăm pe femeia respectivă dar nu răspundea deloc, așa că am decis să iau bicicleta și să merg 7 kilometri până la ea acasă, unde locuiește ea. Când am ajuns, a ieșit concubinul ei, și l-am întrebat dacă mama a fost pe la ei, iar el mi-a spus că ea, adică femeia despre care vorbeam, a dus-o pe mama mea la hotelul la care ea (mama mea) lucrează, la 10 kilometri de orașul în care locuim eu, mama și tatăl meu deoarece zise ea (tot mama) că s-a supărat pe mine, că am supărat-o că am izbit o farfurie jos. Problema este că maică-mea asta a luat mobilul tatălui meu la ea, iar tatăl meu a sunat-o de N ori pe numărul acela, dar nu a răspuns, iar după ceva timp a și închis mobilul, nemaiștiind nici eu și nici taică-miu ce face ea, dacă e singură, cu cine e etc. Tatăl meu nu i-a spus ei absolut nimic, nu s-au certat, nu numic, ce a fost a fost doar o discuție dintre mine și ea, cât el (tata) a fost plecat câteva ore în oraș. Spre seară, a sunat femeia respectivă, care are 50 de ani, și i-a spus tatălui meu că maică-mea a sunat-o și i-a spus să vină cu mașina și să o ducă la hotelul respectiv, după care, ea (femeia aia) s-a dus acasă iar mama mea a rămas acolo, la acel hotel, unde și lucrează în regim part-time. Am fost spre seară cu tata acolo la hotel, iar recepționera i-a spus tatălui meu că da, ea, maică-mea, a fost acolo la hotel, dar a plecat, refuzând să dea mai multe detalii dacă a fost cu cineva, cât a stat acolo etc. chiar dacă tatăl meu știe bine limba germană și a insistat și i-a zis ei (recepționerei respective) că este o chestiune destul de urgentă și că vrea să știe unde e ea. După care, tatăl meu a ieșit, s-a uitat la 2-3 cafenele care erau deschise la orele acelea (erau orele 19:30-20), care erau lângă acel hotel, dar nu a văzut-o, după care am plecat cu mașina înapoi spre casă, oprindu-ne să o mai căutăm. Eu i-am spus tatălui meu să-mi dea mașina și să parchez la acel hotel, și să stau până mâine dimineață, având în vedere și faptul că ea mâine este de servicicu la acel hotel, să o urmăresc ca să mă conving dacă ea a stat acolo și dacă a mai stat cu cineva, dar el nu a vrut, a zis că să mergem acasă. Îmi cer scuze vouă, tuturor celor care au citit, dacă v-am plictisit că am scris așa de mult, dar să știți că eu, ca și fiu al ei, am 21 de ani, mă simt foarte foarte prost, deoarece eu văd josnic un astfel de gest făcut de o femeie, adică din cauză că ea a fugit efectiv de acasă la acel hotel exact cum fac cele mai josnice femei. Iar o altă problemă care mă macină cel mai tare, este că dacă ea s-a întâlnit cu vreun bărbat acolo, la acel hotel, sau dacă a ieșit înapoi din acel hotel, după cum a spus și recepționera, oare unde s-a dus? Cu cine s-o fi dus? Vă spun că ea are 43 de ani și are ceva probleme cu alcoolul, dar nu bea încât să se clatine, dar obișnuiește să consume alcool aproape zilnic, și moderat. Azi la fel, era amețită când a plecat de acasă. Ce aș putea să fac în așa fel încât să aflu dacă ea s-a cazat singură la acel hotel sau dacă ea ar putea să-l înșele pe tata? Ea este o femeie destul de retrasă, chiar ea spunea că ea nu are nevoie de bărbați, că nu-i mai trebuie ei bărbați șamd. că are deja o vârstă etc...Deci, voi, care sunteți mai mari, bărbați și femei, care sunteți majori și ați citit situația în care mă aflu: Ce credeți că s-a întâmplat cu mama mea? Credeți că e posibil să fi pus ochii pe vreun bărbat și să se fi dus la acel hotel ca să facă sex cu el? Credeți că e posibil ca ea să nu aibă treabă cu nici un bărbat și să se fi dus acolo așa, pe motiv de relaxare? Dar dacă, să zicem că vroia numai decât să se ducă pentru relaxare, sau că ea s-a supărat pe mine, de ce nu a răspuns când tatăl meu o suna încontinuu și de ce la un moment dat ea a închis telefonul de tot? Vreau să-mi dați un sfat, o părere, orice credeți voi, dar vă rog să luați această situație în serios și să-mi dați un sfat, ca de la un adult la alt adult, pentru că simt că explodez și de furie, că a îndrăznit să facă un așa gest, dar și de îngrijorare, pentru că sunt atâția nebuni și mă gândesc că poate să-i facă rău cineva...

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Dacă ar avea un amant, nu ați observat nimic ciudat in ultimul timp? Adică unde l-a cunoscut, pe Facebook, la munca? Ar fi avut când sa cunoască bărbați? Dacă nu Răspunde la telefon și e de negăsit ar fi 2 variante: ori e foarte suparata și e posibil sa nu fiți voi cauza, poate are probleme la munca sau de sănătate sau pur si simplu e in depresie. Sau poate chiar a pățit ceva, cum ai zis si tu sunt atâția nebuni, dar e puțin probabil. Dacă ar fi avut amant nu cred ca ar fi făcut totul așa de evident, adică sigur ar fi încercat sa facă lucrurile așa încât sa nu va dea de bănuit.

| Freya1 a răspuns:

In primul rand nu cred ca la maicata i s-a luat dintr-o discutie cu tine ci posibil sa i se fi acumulat in timp si aici pot fi mai multe variante: are probleme cu alcoolul sau chiar psihice de care nu stiti voi si a avut un moment de criza, ori are neantelegeri cu taicato de care nu sti (face el ceva ) si a gasit momentul oportun ca il stia acasa si ca doarme sa plece, ori are pe altcineva ceia ce din nou e clar ca nu din senin ceva ii lipsea acasa ca doar nu pleaca nimeni de bine.
In peimul rand in loc sa o faci josnica si sa o acuzi sau motivul tau principal de ingrijorare sa fie daca si-a gasit altul mai bine te-ai gandi la ce este mai rau : putea fi santajata, poate e despresiva si doamne fereste se sinucide, poate taicato nu este usa de biserica si are o viata chinuita.Mai bine vorbeste cu el sa afli ce este de fapt intre ei daca stie sa sufere de ceva iar la o adica dupa 24 48 de ore daca nu se intoarce sa anuntati autoritatile si si daca este cu altul macar sa stiti ca este bine.

| anonimg a răspuns:

Fiecare om este liber sa faca ce vrea. Nici Dumnezeu nu ne paralizeaza picioarele ca sa ne impiedice libertatea de alegere si sa nu mergem acolo unde nu-I place.
De asemenea maica-ta nu pleaca de casa de bine. Ci pleaca pentru ca nu se mai simte bine acasa. Si o mare parte din vina o are tatal tau. Si el nu face nimic in privinta aceasta, ci cauta sa vada pe unde e sau sa o aduca cu forta acasa. El trebuie sa dea dovada de dragoste pentru maica-ta. A te interesa de ea nu inseamna neaparat dragoste; ci poate sa insemne un fel de datorie, dar fara dragoste. Asta nu ajuta cu nimic pe nimeni.
Maica-ta poate nu s-a culcat cu cineva; ci s-a dus la hotel la prietena ei ca sa stea de vorba, sa-si verse amarul cuiva si sa planga pe umarul ei; ca taica-to este strain de ce este in inima mamei tale. Cu adevarat a devenit un strain de mama ta.
Si daca va temeti ca niste straini i-ar putea face rau, deja cei din casa ei poate ii fac mai rau, si ei nu stiu lucrul acesta.
Indiferent de gradul de rudenie sau de responsabilitati, pana la urma orice om este liber sa faca ce vrea.
Tatal este capul familiei si el este cel raspunzator pentru dezintegrarea familiei. Nu toti oamenii trebuie sa se casatoreasca; pentru ca nu toti sunt responsabili.

| LoveSleep a răspuns:

Voi nu aveți nimic altceva de făcut decât să chestionați martorii ca să aflați cu cine se culcă maică-ta respectiv soția lu' taică-tu? E un fel de operațiunea Sherlock, sau ce?
Oricum, trebuia să vină și ziua asta la un moment dat, nu? Taică-tu o urmărește cu mașina, nu prea e genul de bărbat la care trag femeile. Dar tu semeni pe el, știai deja asta.

| minrest a răspuns:

Se ducea tocmai acum cu un barbat, parca nu putea merge alta data, si pe ascuns? Nu are nici o logica. I-ai spus tu ceva care a adus-o la disperare. Si ca sa te scuzi, o mai si insulti aiurea. Cu insultele astea, chiar fara sa i le spui, faci despartirea definitiva. Dar ce idee aberanta, ca mergea ea direct, ziua si pe fata, sa se culce cu un barbat, tocmai cand s-a certat cu tine, ca si cum ar fi avut totul aranjat.

| leapșa a răspuns:

Adica tu crezi ca maica-ta e lesbi?
Mi s-a facut lene sa citesc tot...

| Robert160 a răspuns:

Eu cred că pentru sex a fost la hotel.

| Aimwork a răspuns:

NIMENI nu risca sa insele. ziua in amiaza mare..la locul de munca si cu barbatul efectiv acasa.
V.ati pripit prea tare. nu te.ai intrebat vreodata de ce bea? moderat sau nu?
Te.ai gandit ca poate poate singurul motiv pentru care a stat cu tatal tau erai tu? si acum ca te.a facut mare realizeaza ca a fost degeaba..toata tineretea si viata ei..degeaba. Nu ai idee cate familii sunt asa..si niciunul dintre ei nu ti.ar spune.
Nu o mai acuza fara sa stii motivele!
Poate aia a fost picatura care a umplut paharul si a plecat.
FAPTUL CA TU SI TATAL TAU ATI CREZUT.O O C**VA SPUNE MULTE DESPRE MOTIVUL PLECARII!