| anonim_4396 a întrebat:

Va rog mult sa ma ajutati! Nu ma descurc la engleza deloc si imi doresc mult sa pot invata si eu, dar nu reusesc.

Ce sa fac? Imi dati cateva sfaturi daca va rog? Voi cum ati invatat engleza?

Răspuns Câştigător
| NellieLovett a răspuns:

Eu iti recomand sa asculti audiobook-uri de pe YouTube. Sunt mult mai eficiente decat filmele, deoarece la filme te mai distrage si imagineahappyPlus ca sunt pe nivele, astfel incat le poti lua pe rand. Cand intalnesti cuvinte necunoscute le cauti in dictionar si ti le scrii intr-un caiet. Eu am invatat multa engleza asa si povestile sunt in mare parte palpitante. Ar mai fi utile si niste carti de gramatica. Succes!

| RAY a răspuns (pentru NellieLovett):

Creierul uman retine asa
10% din citit
20% din auzit
30% din vazut si auzit
50% din a preda cuiva ceea ce-ai invatat
plus ca ce poate intelege daca nu stie vocabular? din scene din filme creierul va retine ceva cuvinte

4 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Am meditat cand eram mic cu profesoara si in rest am invatat la misto singur combinam cuvinte dupa plac si daca avea rima si mai bine. Acum am o eficienta de 72% in vorbit, scris mult mai bine. Ai un program duolingo.com

| RAY a răspuns:

Eu personal eram foarte atent la conversatiile din filme,deci nu fi pasiv si activ,vezi de mai multe ori o scena,si incearca sa comunici si tu cu actori, alege filme romantice, drama, familie, sunt conversati mai simple, poti vedea desene animate, poti sa incepi un curs gen https://www.youtube.com/......tps?/watch

daca vrei sa ajungi la un level mai avansat este obligatoriu sa

1, inveti cele mai populare cuvinte -3000 -in context, vezi de o carte in oras
2, verbe macar 500, conjugarea lor, din nou in context

trebuie sa inveti sa
Asculti mult
Vorbesti mult -recomand pislmeur
sa scrii -ceea ce faci -un fel de jurnal al zilei
sa citesti mici propoziti si sa le traduci singur, nu ziare si mici povesti

| aDEeLAa a răspuns:

Inceraca jocuri, sau aplicatia Duolingo mi se pare super utila.