| daminushh a întrebat:

Va rog sa imi spune-ti, care este pentru voi, cel mai frumos citat de iubire/dragoste, sau cel putin care sa inspire iubirea. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
emanuellex
| emanuellex a răspuns:

"Si daca nu ar fi cuvinte, as scrie... Dar tu existi. Si ochii tai au atata putere. Si chiar eu le dau aceasta putere..."

14 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

'' Patria sufletului este iubirea '' - Gogol

'' Iubirea înseamnă a fi doi şi a nu fi decât unul. Un bărbat şi o femeie ce se topesc într-un înger '' - Victor Hugo

'' Iubirea e un sărut furat, un zâmbet inocent, o îmbrăţişare pătimaşă şi un suflet smuls din piept '' - Octavian Paler

'' Dragostea e o boală fără de care nu eşti sănătos '' - Alexandru Paleologu

'' Dragostea este singura floare care creşte şi înfloreşte fără ajutorul anotimpurilor. '' - Kahill Gibran

'' Dragostea este singura pasiune pentru care se plăteşte cu o monedă pe care o fabrică ea însăşi. '' - Schiller

'' Dragostea este o alianţă a prieteniei cu animalitatea; dacă predomină prima, este o pasiune exaltată şi rafinată; dacă predomină ultima, este obscenă şi senzuală. '' - Charles Caleb Colton

Spuneti-mi voi care e cel mai frumos pentru ca eu nu pot. Ce e iubire, e viata si ce e viata e absolut. Acest absolut nu il pot descrie. I-as stirbi din misterul care ii da lui viata din care ne hranim viata noastra.

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa-ti asumi cel mai mare risc, inseamna sa-ti pui viitorul si fericirea in mainile altuia, sa crezi fara rezerve, sa accepti sa fii vulnerabil, sa darui totul, sa sacrifici totul, fara speranta de rasplata.
Iubirea este singurul lucru care poate fi impartit la infinit fara sa se micsoreze.

| gigiro a răspuns:

Nichita Stanescu, nu-mi mai aduc aminte exact.nu-i asa ca daca ti-as saruta talpa piciorului, ai tremura de frica sa nu strivesti urma sarutului.

| matchpoint a răspuns:

Love is like the wind. You can't see it but you can feel it.
A walk to remember.

| hamsterx a răspuns:

Te iubesc! in acest, citat, sau nu stiu nu prea ii pot spune asa, mai bine...grup de cuvinte happy sunt concentrate toate trairile si sentimentele pe care le poate avea un om, iar atunci cand rostesti aceste cuvinte e clar ca ceva cu adevarat important a patruns in inima ta happy

| MidnightLady a răspuns:

"Dragostea e treaba celor care n-au alta treaba."
Nu glumesc, nici nu fac misto. happy

| tarziu a răspuns:

"We come to love not by finding the perfect person, but by learning to see an imperfect person perfectly."
"Lovers don't finally meet somewhere. They're in each other all along."

| tarziu a răspuns:

"They say there is a window from one heart to another
How can there be a window where no wall remains?"

From Thief of Sleep
by Shahram Shiva

| yoyodedeea a răspuns:

love struck
citez din carticik :
"Iubirea e atunci cand cei doi raman lipiti unul de altul, sub o umbrela, mult timp dupa ce ploaia a incetat."
STUART SI LINDA MACFARLANE

e pref meu. n-am vrut sa-l scriu gresit

| daminushh explică:

Cum sa dau fundita la toti? Sunt prea dragute raspunsurile, si citatele:X Multumesc mult:* >big grin

| sorin_7050 a răspuns:

"eu te iubesc, dar ma gandesc cu groaza ca ma inseala amanta, esti atat de "buna" incat ma duc la "catzele" in fiecare noapte, esti atat de frumoasa incat pot face infadrct cand te vad" citatu' asta ma excita :* respect

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hm... mie cel mai mult imi place "Te iubesc pentru ceea ce esti, nu te schimba":)... dar uite aici un site cu citate frumoase despre iubire :Xam dat peste ele si sunt chiar dragute http://enciclopedie.citatepedia.ro/index.php?c=iubire

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Imi pare rau dar am trecut pragul pina unde dragostea era descrisa in citate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si daca-n viata nu e bine ...nu-i nimic te am pe tine