| anonim_4396 a întrebat:

Va salut. Am o nelămurire. Ce înseamnă BTC adică criptomoneda? Si are vreo importantă sa avem asta? Ce valoare are una/un criptomoneda? Eu am aplicația Revolut in care se regăsește și Criptomoneda. Va multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Eduard ti-a oferit un raspuns foarte bun.
Am vrut sa adaug ca suma este de 5000 (cinci mii) $, nu cumva sa confunzi punctul cu o virgula rolling on the floor

Bitcoin poate sa fie definit si ca o moneda virtuala a carei valoare poate sa urce sau sa scada asa cum urca sau scade si valoarea euro sau a dolarului. La aparitie valora mult mai putin decat acum, fapt pentru care anumiti oameni care au luat bitcoin in valoare de 50$ atunci acum pot sa traiasca bine fara sa mai munceasca.

Exista multe monezi virtuale insa nu ai garantia ca o moneda o sa aiba succesul lui BTC. Daca investesti in BTC acum atunci nu te mai poti astepta sa ajungi milionar cum au facut-o unii intrucat pretul nu are cum sa creasca la nesfarsit. Pana la urma o sa apara ceva in sistem si pretul o sa scada sau o sa stagneze.

Exista oameni care fac bani frumosi din comertul de monede insa multi dintre ei pierd bani.

1 răspuns:
| Edw08 a răspuns:

( BTC )Bitcoin, este un sistem de plată electronică descentralizat și o monedă digitală opensource creată în 2009 de Satoshi Nakamoto. Bitcoin a fost creat pentru a asigura protecția investițiilor și finanțarea liberă a afacerilor, fără a face apel la instituții financiare și în afara oricărei constrângeri și reglementări.

1BTC = 5.039 $ ( USD= dolari americani)