| anonim_4396 a întrebat:

 Va spun ca  imi  vine sa ma  urc  pe  pereti.  Imi  vine sa  urc pe  pereti  atunci  cand  vad  cum  oamenii  sunt  atat de  perversi , rai  si  avari dupa bani. Ma  tot  intreb ... Oare cu  ce  ajuta  pe  unii  atata  rautate?  Ajuta  sa  para mai  interesanti? Primesc vreo  diploma?  Eu  nu sunt  omul care sa  umble pe la  biserici,  nu  ma  pot  considera credincios. Dar  cred  in El  si  am  invatat  ca  in  viata  trebuie sa mai lasi si  de  la  tine, iar  atunci  cand  cauti  rautate,  tot  cu  rautate primesti. Bine  faci,  bine  gasesti. Rau  cauti,  rau  gasesti.

Dar  nu  pot sa  inteleg  pe  acei  oameni  care  in  fiecare  Duminica  umbla  pe la biserici,  pupa  cruci si  se  roaga la  toti  sfintii,  dar  dupa  ce  ies din biserica  fac  numai  rau  in jurul lor. Fura, mint, santajeaza si lista  poate continua.    Pe  acest  oameni  ii  poti  considera  credinciosi? Dar  oare se mai  stie  de  credinta  in  ziua de azi?   O  credinta  falsa ca si  unii oamenii, de asemenea. Ajungi la  concluzia  ca nu  degeaba  da D-zeul  ploi  care nu se mai  opresc,  grindina cat  oul de  gasca si  altele.

Sa  va  povestesc despre caracterul  unei  persoane credincioase , cum se considera.   O  persoane  care  umbla pe la biserici  si care este  proprietarul  unde  locuiesc  eu  cu  chirie.

Locuiesc  la  el  din luna Septembrie a  anului trecut   si este  o  garsoniera  cu  intrare  separata si  numai  gazul  ce  il am separat.  Restul  utilitatilor   vin  pe  toata  casa  pentru  ca  proprietarul    isi  are  adapost  in aceeasi  casa,  dar  v-am  spus. Intrarea este separata.  Restul  facturilor    le  impartim la  jumatate  si  stiu  ca  am facut o  greseala  ca  am acceptat sa  inchiriez   fara separare la  curent si  apa.   Nu  pot spune  ca  proprietarul se  baga  peste  mine in casa. Bine,  recunosc  ca l-a mancat  odata  in  fund  si  a  intrat  abuziv  peste mine , iar  cu muschii  umplati  a  inceput sa  imi spuna  ca sa   repar  pe  banii mei  o  baterie de la chiuveta care s-a  stricat. Iar  separea  la  curent  tot pe banii mei sa o  fac pentru "ca  eu  locuiesc in  gars.".  A  ramas  cu zisul  si  cum a  intrat  pe  poarta,  tot asa a si  iesit.  Iar  peste o   saptamana  mi-a  pus si  baterie noua la     chiuveta dupa ce l-am  trimis sa  faca o  vizita la  ANAF pentru  ca  lipseste si  contractul. laughing Cu  separarea la  curent a  tot  inistat ,  dar  i-am  spus  ca  nu investesc  bani  in casa altuia.

Cu  proprietarul  cand  porti  o  discutie  trebuie sa  discuti numai despre bani.  La  inceput,  in primele 2 luni,   imi  lasa  in  posta  o  hartie  scrisa de mana  in  care imi  scria  cat  am  de platit +chirie. Si  numai  o  factura imi dadea ( cea de la gaz ).  Oricum  factura  de la gaz  stiam cat este  pentru  ca verific online. Sumele  erau  deja tot mai mari , iar  in a  treia luna  am  refuzat sa mai  achit pana  nu imi  arata si  restul  facturilor.  S-a  cam ofensat,  dar a  trebuit sa dea.  Ce  am constatat? Ca ma   fura la bani pentru ca una  era pe fituica,  alta  pe  facturi si  imi  calculase 75% mie, 25% lui.  Zic "frumos, tataie " si pe  baza  informatiilor  de  pe  factura  imi  creez un  cont  online  si  verific  acolo istoricul facturilor. Constat  si  acolo  ca  in  ultimele doua luni ma furase de mai  bine de 200 lei. Zic "sa iti  cumperi lumanari de  bani "  pentru ca  oricum  banii nu ii mai  puteam recupera. I-am  dat  facturile inapoi si  jumatate  din  valoarea lor ( nu 75%  cum scria el  pe  fituica),   iar  de atunci  am inceput sa  fiu mai  atent  cum  dau  banii. In primul  rand  el  primeste  factura  tiparita,  eu    primesc in  format  electronic  pe  contul online. Nu a  mai  incercat vreo smecherie pana luna  trecuta cand a incercat din nou sa ma stoarca de  bani.  Motivul  a  fost  gunoiul    si m-a  sunat sa imi spuna ca mai  am  de  platit inca 140 lei  pentru gunoi. Zic ca sa  imi  aduca  chitanta  unde a  achitat el  aceasta suma si ii platesc fara dar sau  poate.  Nu a mai  insitat pe  aceast  subiect pentru ca acea dovada ca a achitat nu exista. Dar nu am scapat pentru ca a  urmat  gazul.  De  fel  eu  stiu  cand  se  emite  factura  ,  iar  luna  trecuta am tot verificat online  si  vazand  ca nu se emite  factura am sunat la relatii clienti Engie.

Mereu ma  trezesc cu surprize, asa  cum  m-am trezit  in acea zi .  Am  aflat  ca proprietarul  a  optat  pentru emiterea  facturii odata la 3 luni. Zic 'ok" ,  dar proprietarul  nu mi-a  zis  nimic  despre asta.  Stiam  ca  urma sa ma  santajeze din nou la bani, dar nu i-am spus nimic vrand sa  vad cat de  departe vrea sa ajunga.

Ieri  ma  trezesc  din nou   cu  fituica in  posta. Scrie  apa  atat, curent atat, cablu atat si  mai scrie  si  gaz de  platit 100  lei cu  restanta pe o luna.  Sa  razi, sa plangi... Ce sa faci? Adica  eu ma  uit  in contul online si  imi  arata    ultima  factura  emisa acum 2 luni care este si cu minus, iar proprietarul incearca sa santajeze? Adica sa platesti pe o factura care nu exista?

Poftim caracter de pensionar pentru ca pers. despre care vorbesc are 78 de ani. Nu numai ca nu prea ii mai tine sa ma fure la bani, dar dovedeste ce persoana credincioasa este. Si mai striga ca ma ajuta. Cu ce, nu stiu. Abia astept sa se ia de mine ca toate acestea i le bag sub nas. Arma secreta.

Cu aceasta postare vreau sa dovedesc ce oameni traiesc in Romania si cat de perversi sunt unii oameni. Si avari dupa bani si hoti... Si nu mai am cuvinte.

Vreau sa fie invatatura de minte pentru mine, dar si pentru altii. De aceea am si scris asta. Daca locuiti cu chirie si daca aveti sau nu contract, invatati sa impuneti punctul de vedere. Nu va mai lasati calcati in picioare de toti prostii. Chiar si in lipa unui contract chiriasul are drepturi.

Răspuns Câştigător
| RainmakerX a răspuns:

Mos avar...
Batranul asta nu merge la Biserica din credinta. Merge pentru ca moartea il cauta pe acasa si vrea sa fie cat mai mult plecat de acolo.

Are 78 de ani! Toti mosii incep sa mearga la Biserica dupa o anumita varsta. De ce? De frica! Nu este credinta sau ceva de genul.

Nu am mers la Biserica de foarte mult timp dar consider ca nici nu am de ce sa merg atata timp cat nu am facut lucruri exagerat de rele.

Ei merg dupa principiul "Orice ajutor este binevenit" Au impresia ca isi pot sterge pacatele pe ultima suta de metri...

Stai linistit, in cativa ani o sa fie cu un avar mai putin pe lumea asta. Are 78 de ani deci... cat s-o mai duca asa?

2 răspunsuri:
| OldSoul a răspuns:

Tristul adevar.
Acele persoane merg la Biserica, pozeaza pe credincioasele, dar sunt mai ceva ca restul.
Te barfesc(judeca) cu prima ocazie, mint si tot restul.
Sa nu mai spun ca se si calca in picioare cand e de mers la Moaste si multe altele.
Eu unul nu sunt cel mai credincios, nu merg la Biserica dar incerc sa nu fac rau, sa fiu echilibrat, sau cum imi place mie sa spun, sa fiu impacat cu mine.

| Divy a răspuns:

Credința fără fapte este moartă
Dacă ai fi căutat ai fi știut răspunsul
Fiecare om își dorește ceva de la viață, dorința mare sau mică o are fiecare persoană.

Deci tu ai făcut doar fapte bune și nu ai fost rău împotriva cuiva vreodată?