| Inferno a întrebat:

Vad ca "veganii' de pe aici au ei o impartire mai speciala a organismelor de pe Terra.
Cica ar trebui sa existe doar doua categorii: toate animalele intr-o categorie iar plantele impreuna cu restul obiectelor neinsufletite in alta.
Ce parere aveti de aceasta taxonomie vegana?

10 răspunsuri:
NOname
| NOname a răspuns:

Nu e frumos ce ai făcut. Ai scos din context niște treburi, pe care le-ai răstălmăcit apoi, cum faci deseori, într-un mod ticălos, aș zice, și ai mai trântit și o întrebare, ca să vadă toți ce dăștept ești mata și ce, cum m-ai făcut azi?, retardați mintal sunt alții.

Era vorba de "ceva"(/"ce") și "cineva"(/"cine") - (de unde "ce? nimic", "cine? nimeni") -, iar împărțirea în categorii o face chiar limba română, spunându-ne că nu sunt animalele un "ceva", pe când plantele, deși vii și ele, sunt.

Iată și contextul: http://www.tpu.ro/......ina-4.html

Ai văzut că la întrebarea mea nu te mai bag în seamă, că e futil, așa că te-a mâncat să-ți etalezi lipsa de fair-play și aici? Urât.

| Inferno explică (pentru NOname):

Nu stiu ce te agiti, numele tau nu e prezen in intrebare pentru a ma putea acuza de asemenea lucruri.

| Samariteanul a răspuns:

Sti proverbul acela:''Magarul moare de drumul lung si prostul de grija altuia''? Vezi ti de viata ta si nu ii mai judeca pe veganii.Cica ''impartire speciala''...Fiecare om e ciudat in felul sau si e special.

| Inferno explică (pentru Samariteanul):

De a cui grija vorbesti? Intreb si eu lumea pentru a putea intelege perceptia colectiva asupra fanatismului.
Nu stiam ca limba romana imi interzice sa spun "Cine e mititica asta?", despre o lalea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Veganii sunt niste regnisti, criminali psihopati, carora nu le pasa de faptul ca fura vietile unor sarace plante nevinovate. Plante care nu au gresit cu nimic, plante care vor sa traiasca exact asa cum si noi vrem sa traim, sa ne bucuram de soare, sa bem apa. Eu nu inteleg cum pot sa fie atat de cruzi, sa faca retete cu vietati moarte si sa se bucure de faptul ca ucid si consuma organisme pure, fara pacate. Pur si simplu mi se pare un comportament barbar, lipsit de etica, de moralitate, dar ce sa le ceri unor oameni care ucid vietati fara niciun fel de aparare, vietati care nu pot riposta in niciun mod la comportamentul lor ticalos?

| Arthiom a răspuns:

Stii cum sta treaba, eu am o problema mare cu veganii care ii judeca pe astia care mananca carne si mai sunt si agresivi, si la fel am o problema cu astia care nu sunt vegani dar ii judeca pe vegani. Nu am nici o problema cu aia care sunt vegani sau care mananca si carne care isi vad de treaba lor si nu sar la concluzii si tot felul de stereotipuri. La fel ca si mancatorii de carne, veganii sunt de doua feluri, aia care sunt vegani si isi vad de treaba lor, si aia care nu-si vad de treaba lor si se cred salvatorii lumii ca vai de mine sunt ei vegani. La fel si cu "carnivorii", sunt aia care isi vad de treaba lor, si aia care zic ca-s veganii prosti sau nebuni la cap.
Acea taxonomie vegana despre care vorbesti apartine veganilor care nu-si vad de treaba lor, iar faptul ca spui ca "veganii de pe aici au o impartire speciala a organismelor" e un stereotip la adresa lor. Ca nu toti sunt asa.

| HazelEyes77 a răspuns (pentru Arthiom):

Bine punctat. Iti impartasesc parerea.

| Inferno explică (pentru Arthiom):

"e un stereotip la adresa lor."
Am incercat sa folosesc ghilimelele pentru a evita confuzia. De fapt e una singura, extrem de agresiva si periculoasa.
Cred ca ti-ar infige un morcov in gat daca te-ar prinde.

| Golyat18 a răspuns:

Si plantele pot avea spirit si suferinta.

Poti omori animale mai ales ca acum le poti omora fara sufeeinta.
Si mai devreme sau mai tarziu tot isi pierd viata unde mai pui ca au si o inteligenta inferioara.

Deci daca nu mananca carne pentru sanatatea lor... atunci e OK dar daca nu mananca de mila asta ii patetism.

| Nevroza a răspuns:

E o parere, nu o judec. Oricum e mai bine sa mananci fructe si legume decat sa te indopi cu carne, referitor la ei.

Daca au vointa sa nu manance carne, la un gratarel, niste mici si carnaciori, e pierderea lor happy

P.S: E bine ca pot consuma bere