| Thecurious a întrebat:

Vad, deseori, in comentarii ale romanilor iritati/nemultumiti, sintagma "societate multilateral dezvoltata".
De ce este utilizata aceasta expresie atat de mult, chiar obsesiv?

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

"Societatea", asa cum o intelegeau comunistii era alcatuita din "clase".
Doua. happy
Cea a "exploatatorilor", si cea a "exploatatilor".
Cand (si unde) au luat puterea, acestia au redefinit societatea, ca fiind alcatuita din: "Muncitori-Tarani-Intelectuali", (in fix aceasta ordine), telul fiind aducerea celor trei categorii sociale la acelasi numitor comun.
Un tel tembel, prin lipsa lui de realism, dar nu o "notiune fara fond".
Cum au incercat asta?
Cu educatia gratuita si multilaterala, in contrapartida cu sistemele educationale pragmatice din vest.
A fost asta UN FAPT, in Romania?
Absolut.
(Oare nu se mirau fix romanii, ca nenea x sau nenea y din vest, nu stiau unde e Congo pe harta, nu aveau habar de Galilei,...dar erau "doctori" in strict meseria lor?)
Acesta este pragmatismul educational.
Vrei sa te faci strungar?
Visezi la scoala numai strungarie, si te doare-n coor de Galilei, si pe tine ca elev care vrei sa te faci strungar, si pe sistem, care trebuie sa te faca un super strungar, in conformitate cu dorinta ta.
Asa stiu eu ca a fost...si am terminat niste Istorie...
Cine "niveleaza" acum cultura generala a societatii?
Pai...esti pe el.
Se cheama internet. happy

5 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este o expresie din limba de lemn, limbajul lipsit de conținut utilizat de conducerea din perioada comunistă. Acum se folosește la caterincă.

| Thecurious explică (pentru sadrian46):

Adica e o notiune fara fond?

| sadrian46 a răspuns (pentru Thecurious):

Cam da.

| Steregoi a răspuns:

Societate multilateral indobitocita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

N-am văzut-o niciodată