April
| April a întrebat:

Vazand ca vine taietorul de lemne, copacul a tresarit zicand:"Daca m-o dobori, asa sa fie; dar ce va fi cu pasarile care la mine adasta?'
Cum interpretati spusele copacului? Este vreodata omul in situatia lui? Ati fost, poate?

4 răspunsuri:
April
| April explică:

Frumoase sunt raspunsurile voaste si in egala masura importante pentru mine, asa incat in loc de o fundita cuiva, tuturor toate multumirile mele.Si toata stima.

| multimoak a răspuns:

Pai copacul isi accepta soarta asa cum ar fi ea, dar in lipsa lui cine va mai adaposti pasarile?
Ca si cum spune un tata sau o mama catre Dumnezeu: "Daca ar fi sa mor nu ma voi impotrivi, imi voi accepta soarta, dar ce se va intampla cu copiii mei? Cine va mai avea grija de ei?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Viata a dovedit ca oricum taietorului de lemne nu-i pasa niciodata, lui ii pasa doar de propriul interes. Copacul va fi sacrificat mereu fara remuscari, iar pasarile vor fi puse mereu in situatia sa se descurce cum pot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cristos a Inviat!
zic Tuturora.
si adaog spusele bunului meu Aros din Milet
""Da! Splendoarea ascultarii de Voia Dumnezeiasca este sublima in simplitatea Intelepciunii, si precum frumusetea intelepciunii este si radioasa Iubire de Aproape ce uita de sine insa nu stie sa poata a uita de cei ce au nevoie de el si intru acestia se ingrijoreaza!""
tot astfel face si Copacul in Pilda Dumneavoastra!
zic eu,
petru borodi/Cluj